Wystawy

W Cax Mafe: Wystawa starych plakatów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 września 2010, 17:59

Wystawa plakatów z lat 1903–1941 ze zbioru Archiwum Państwowego w Lublinie zostanie otwarta w czwartek (9.09) w klubie Cax Mafe.

Archiwum Państwowe w Lublinie, kierowane przez znakomitego historyka Piotra Dymmela, w ostatnich miesiącach bardzo zintensyfikowało działania popularyzatorskie i otworzyło się na publiczność. W pojezuickiej siedzibie tej instytucji coraz częściej organizowane są ciekawe wystawy. Piękny dziedziniec udostępniany jest m.in. na spektakle Teatru Andersena ("Trzej muszkieterowie” i "Pieśń o Rolandzie”) oraz występy storytellingowe w ramach Festiwalu Opowiadaczy "SłowoDaję”, organizowanego przez Warsztaty Kultury.

Teraz instytucja z ulicy Jezuickiej zadebiutuje w nowej roli. Stanie się źródłem eksponatów do wystawy w klubie. W Cax Mafe będzie można zobaczyć 25 plakatów z pierwszej połowy XX wieku ze zbioru lubelskiego Archiwum Państwowego. – To wyjście szacownej instytucji do młodzieży, która interesuje się sztuką, bo taki jest target lokalu – informuje Marek Krzykała, podwładny Piotra Dymmela i zarazem wokalista zespołu Backbeat, w którym na gitarze gra szef klubu Paweł Dudzikowski.

Ekspozycja jest zatytułowana "Niezwykła zwyczajność codzienności”. – Składają się na nią plakaty reklamowe i propagandowe, ale nie ma wśród nich druków o treściach politycznych i religijnych. Tematami tych dzieł są np. sprawy bytowe, kulturalne i turystyczne – opowiada Marek Krzykała.

Co konkretnie zobaczymy? – Będzie plakat reklamujący lubelskie występy niejakiego Esmeraldo, króla łańcuchów, który prezentuje "eksperymenty magiczne i fakierskie”, "a nawet daje sobie strzelać w swoją pierś”. Będzie plakat promujący Tydzień Książki dla Kobiet, odbywający się pod hasłem "Książka w życiu kobiety decyduje o jej powodzeniu”. A więc rzeczy dość zabawne z naszej perspektywy – mówi Marek Krzykała.

Co jeszcze? – Będzie plakat reklamujący Dom Handlowy W. Paprocki, lubelską reprezentację Wytwórni Uzbrojenia w Warszawie – Fabryki Broni w Radomiu, producenta "polskiego roweru na polskie drogi”. Będzie plakat informujący o zaletach cukru, który za 1 zł daje człowiekowi tyle sił, ile słonina za 2 zł, masło za 3 zł i mięso za 4 zł. A więc "Cukier krzepi. Matko, nie żałuj cukru swojemu dziecku!” – uśmiecha się Marek Krzykała.

Otwarcie wystawy zaplanowano na czwartek na godz. 20.

Adres: ul. Staszica 1.

Wstęp bezpłatny.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna