Wystawy

W MBP: Mistrz Wilkoń od zwierząt

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 marca 2010, 11:50

Na książkach z jego ilustracjami wychowały się całe pokolenia. W poniedziałek (15.03) 80-letni Józef Wilkoń zagości w Lublinie.

W czechowskiej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej poprowadzi warsztaty i otworzy wystawę swoich prac.

– Przyjazd tej klasy twórcy to szczęśliwe połączenie kilku sytuacji. Dwa lata temu był u nas Bohdan Butenko. Bardzo mu się podobało i dobra opinia o naszej bibliotece poszła wśród ilustratorów. Na dodatek Józef Wilkoń zna Piotra Fąfrowicza, który u nas też pokazywał swoje prace i tak się to wszystko ułożyło – opowiada Krystyna Rybicka, szefowa filii MBP z ul. Braci Wieniawskich 5.

– Wilkoń w tym roku miał 80 urodziny, w Poznaniu w czasie targów książek dla dzieci pokazywano wielką wystawę jego prac. To niesamowite, że taki artysta będzie u nas prowadził warsztaty i przywiezie swoje rzeźby i ilustracje do "Księgi dżungli” Rudyarda Kiplinga.

Józef Wilkoń zajmuje się malarstwem, rzeźbą, scenografią, projektowaniem gobelinów, ilustracją książkową. Zilustrował i opracował graficznie ponad 100 książek dla dzieci i dorosłych wydanych w Polsce i ponad 60 książek wydanych za granicą. Książki z jego ilustracjami przetłumaczono na ponad 20 języków. Jest laureatem wielu nagród krajowych i zagranicznych; zasiada w gremiach jurorskich.

Ostatnio najchętniej oddaje się tworzeniu przestrzennych ilustracji, czyli zwierzyńca z drewnianych bali i blachy. Jego prace w 2007 roku można było oglądać w Lublinie w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL. Wystawa towarzyszyła festiwalowi Konfrontacje Teatralne.

Józef Wilkoń będzie w poniedziałek od godz. 11 pracował z dziećmi. Na godzinę 15 zaplanowano warsztaty dla studentów.
– Wiem tylko tyle, że mamy przygotować dużo dużych arkuszy papieru, dużo farb akrylowych i grube pędzle. Co artysta będzie proponował uczestnikom i jak to będzie wyglądało, zobaczymy już w trakcie zajęć – dodaje Rybicka.

O godz. 13 otwarta zostanie wystawa w działającej w bibliotece Galerii 31. Ilustracje do tekstu Kiplinga będzie można oglądać do 29 marca. Wystawie towarzyszyć będzie promocja książki (15 marca będzie ją można zakupić w promocyjnej cenie).
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna