Wystawy

W Muzeum Lubelskim: Druhna Danusia

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 czerwca 2010, 08:10

Muzeum Lubelskie w Lublinie – Oddział Historii Miasta Lublina otwiera w piątek (18.06) wystawę biograficzną "Druhna Danusia”.

W maju tego roku minęło stulecie urodzin Danuty z Jankowskich Magierskiej. – Rocznica stała się dla Muzeum Lubelskiego okazją do zorganizowania ekspozycji przypominającej jej osobę i krąg związanych z nią postaci – mówi promotorka muzeum Małgorzata Kowalczyk.

Główna bohaterka wystawy przez większą część życia związana była z ruchem harcerskim. Należała do Lubelskiej Chorągwi Harcerek, będąc jej drużynową, instruktorką i komendantką. W czasie II wojny światowej uczestniczyła w konspiracyjnej działalności Szarych Szeregów.

Po wojnie przez lata zbierała materiały świadczące o bohaterskiej postawie harcerek w okupowanym Lublinie. Ta praca została zwieńczona wydaniem książki upamiętniającej sylwetki lubelskich komendantek – Marii Walciszewskiej, Marii Świtalskiej i Marii Daszkiewiczowej oraz wielu innych harcerek.

Na wystawie zostaną też zaprezentowane eksponaty i informacje dotyczące członków najbliższej rodziny Danuty Magierskiej. – Przypomnimy postacie rodziców – Marii i Pawła Jankowskich, znanych lubelskich lekarzy i działaczy społecznych, brata Bartosza poległego w wojnie z bolszewikami w 1920 roku oraz siostry Joanny, plastyczki, więźniarki obozu w Ravensbrück – zapowiada Małgorzata Kowalczyk.

Małgorzata Kowalczyk dodaje: – Nie zbraknie także memorabiliów związanych z mężem pani Danuty Stanisławem Magierskim, sławnym lubelskim farmaceutą, fotografem, członkiem AK. Przywrócimy również pamięć o Małgorzacie Szewczykównej, najbliższej przyjaciółce rodziny, harcerce i polonistce.

Otwarcie wystawy zaplanowano na godz. 12. Oddział Historii Miasta Lublina Muzeum Lubelskiego mieści się w Bramie Krakowskiej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna