Wystawy

Weneckie Biennale w Lublinie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 czerwca 2011, 17:43

Z planu filmowego (Marcin Kaliński)
Z planu filmowego (Marcin Kaliński)

W piątek, 1 lipca 2011, w Galerii Labirynt przy ul. Grodzkiej 5a na Starym Mieście w Lublinie pokaz filmów Yael Bartany. Izraelska artystka reprezentuje Polskę na 54. Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji. Początek godz. 19.

Mary Koszmary (2007), Mur i wieża (2009) oraz Zamach (2011) składają się na "polską” trylogię Yael Bartany i zadziwi się Europa, wyświetlaną w pawilonie Polonia na trwającym właśnie Biennale w Wenecji.

Cykl, prezentowany po raz pierwszy na weneckim biennale, dedykowany Ruchowi Odrodzenia Żydowskiego w Polsce. Powołany do życia przez artystkę ruch stawia sobie za cel "powrót” trzech milionów Żydów do ojczyzny ich przodków.

Cały projekt ma charakter eksperymentalnej, narodowej psychoterapii, podczas której historyczne demony budzone są i wywlekane na światło dzienne. To zarazem uniwersalna opowieść o gotowości na przyjęcie obcego i problemie integracji kulturowej w świecie pełnym politycznych napięć i przewrotów.

W filmach Bartany splatają się ze sobą wątki dotyczące izraelskiego ruchu osadniczego, syjonistycznych marzeń, antysemityzmu, Holokaustu i palestyńskiego prawa do ziemi. (AM)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna