Wystawy

Wernisaż w "Labiryncie" - "Pokaż swoją twarz przed urodzeniem”

  Edytuj ten wpis

W piątek (15 października) o godz. 19 w Galerii "Labirynt” w Lublinie (ul. Grodzka 5a) otwarta zostanie wystawa PN. "Kilkanaście Koanów na (Nie) Istnienie.

Projekt składa się ze ściennej instalacji złożonej z 15 lightboxów oraz neonu. Biorą w nim udział: Mirosław Bałka, Sławomir Brzoska, Marta Deskur, Wojciech Gilewicz, Izabella Gustowska, Piotr Kurka, Marek Kuś, Konrad Kuzyszyn, Dominik Lejman, Wojciech Łazarczyk, Agata Michowska, Hanna Nowicka, Grażyna Tereszkiewicz & Roman Lewandowski, Edyta Wolska, Maria Wrońska

Z etymologicznego punktu widzenia "koan” dosłownie znaczy "dokument”, lub "ogłoszenie". Jest to rodzaj zagadki albo pytania w formie paradoksu, na którego odpowiedzi nie należy poszukiwać w sposób rozumowy, lecz intuicyjnie i spontanicznie.

Generalnie – w pracy nad koanem istotne jest osiągnięcie takiego stanu umysłu, w którym nie ma już miejsca na jakiekolwiek dyskursywne i alternatywne myślenie. Ważne jest dojście do takiego stanu, który pozwala "zobaczenie własnej twarzy przed narodzeniem”

Praktykowanie i rozwiązywanie koanu ma wiele elementów wspólnych z powoływaniem i tworzeniem dzieła artystycznego. Często usiłujemy je dokładnie nazwać i zinterpretować, a przecież każdy rodzaj sztuki czerpie się w pierwszej kolejności z uczuć, emocji oraz intuicji. Myślą przewodnią wystawy jest słynny japoński koan: "Pokaż swoją twarz przed urodzeniem”.

Zadaniem każdego z artystów zaproszonych do wzięcia udziału w projekcie była próba zmierzenia się i zinterpretowania wspomnianego koanu. Efektem są fotografie zaprezentowane w formie małych lightboxów. Podświetlane fotografie będą tworzyć rodzaj ściennej instalacji, której ma także towarzyszyć tekst koanu pokazany w formie neonu.

Projekt wystawy nie stanowi refleksji nad myślą Wschodu, lecz przede wszystkim odwołuje się do problematyki kryzysu podmiotowości i tożsamości

Kuratorzy wystawy to Grażyna Tereszkiewicz & Roman Lewandowski
Wystawa będzie czynna do 5 listopada.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna