Wystawy

Wernisaż wystawy Stanisława Kogucika

Dodano: 31 maja 2016, 15:32
Autor: Damian Drabik

fot. obraz Stanisława Kogucika
fot. obraz Stanisława Kogucika

Galeria Sztuki Ludowej Stowarzyszenia Twórców Ludowych (ul. Grodzka 14) zaprasza na wernisaż wystawy artysty ludowego Stanisława Kogucika "Tematy religijne". Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 4 czerwca o godz. 16.

Wystawa – "Stanisław Koguciuk. Tematy religijne" – jest pierwszą indywidualną wystawą artysty, na której zaprezentowano tylko obrazy o tematyce religijnej. Ta część jego twórczości jest wciąż mało znana i dotychczas nieopisana. Artysta na swój sposób przedstawia na nich znane sceny ewangeliczne: Zwiastowanie, Boże Narodzenie, Ucieczkę do Egiptu, Spotkanie z Samarytanką, Wjazd do Jerozolimy, Ostatnią Wieczerzę, Ukrzyżowanie i in. Maluje tylko historie z Nowego Testamentu.

Stanisław Koguciuk to jeden z ostatnich autentycznych malarzy ludowych, nazywany jest Nikiforem z Lubelszczyzny. Urodził się na Wołyniu, obecnie mieszka w Pławanicach, małej wsi na Lubelszczyźnie. Przygodę z malarstwem rozpoczął dopiero pod koniec lat sześćdziesiątych, a jego pierwsze prace powstawały na rękawach obciętych od koszuli, sprzedawał je na targu w Chełmie.

W trakcie spotkania wystąpi Kapela Butrynów.

Wystawę będzie można oglądać do 31 sierpnia. Kuratorką ekspozycji jest Katarzyna Kraczoń.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

CGK - aplikacja mobilna