Wystawy

Wystawa członków ZPAP w Galerii Zajezdnia

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 września 2011, 10:59

 (Jacek Świerczyński)
(Jacek Świerczyński)

Wernisaż wystawy "Odsłona" w Galerii Zajezdnia (al. Kraśnicka). 22.09, g. 18.

Czwartkowy wernisaż o godz. 18 w Galerii Zajezdnia (al. Kraśnicka 25) jest początkiem obchodów jubileuszowych 100-lecia Związku Polskich Artystów Plastyków i 75-lecia Okręgu Lubelskiego. Wystawa zatytułowana jako "Odsłona I” jest jednym z elementów obchodów.

Kolejne "odsłony” odbędą się 21 października w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego i w Galerii "Labirynt”. 3 października obchody uświetni spektakl Leszka Mądzika "Bruzda” w wykonaniu Sceny Plastycznej KUL w Muzeum na Majdanku.

W myśl przedwojennego statutu działalność Związku Artystów Plastyków (taka nazwa obowiązywała do 1938 roku) to m.in. "urządzanie wystaw, odczytów, wydawnictwa naukowe i popularne, aukcje, wybudowanie własnego domu na cele Związku”. Ten punkt statutu w miarę możliwości realizowany jest do dziś.

Wśród założycieli ZAP w Lublinie byli Zygmunt Bartkiewicz, Władysław Filipiak, Józef Głuszyk, Jan Karmański, Juliusz Kurzątkowski, Tadeusz Śliwiński, Janusz Świeży, Wiktor Ziółkowski. Pierwszym prezesem wybrano W. Filipiaka, a po jego ustąpieniu J. Kurzątkowskiego. Pierwsza Wystawa Artystów Plastyków i zaproszonych gości odbyła się we wrześniu 1937 roku w gimnazjum im. Unii Lubelskiej.

– Z okazji jubileuszu chcemy pokazać twórczość wszystkich artystów, członków związku, którzy zechcieli zgłosić i zaprezentować te swoje prace, które sami wybrali – wyjaśnia Joanna Wysocka-Pikało, współorganizator obchodów jubileuszowych. – Zgłosiło się ponad 100 osób. To będzie 16 Wschodni Salon Sztuki, ale tym razem otwarty dla przedstawicieli wszystkich gatunków sztuki. Zobaczymy więc rysunek, malarstwo, rzeźbę, grafikę.

Tradycja Wschodnich Salonów Sztuki organizowanych przed laty z wielkim powodzeniem powoli upadała z braku odpowiednich sal do prezentacji. Teraz w Galerii Zajezdnia wystawa zorganizowana z okazji jubileuszu odbędzie się właśnie pod tym szyldem.

– Dziś w Zajezdni swoje prace zaprezentuje 45 artystów – dodaje J. Wysocka-Pikało. – Prace pozostałych będą pokazane w Galerii WBP i w Galerii "Labirynt” w październikowej odsłonie.

Tak wielkie przedsięwzięcie będzie tez okazja do prezentacji dorobku artystów zrzeszonych w okręgu lubelskim, da możliwość porównania twórczości pokoleń, różnych form i kierunków w sztuce.

Zapowiedzi wydarzeń z regionu znajdziesz na strefaimprez.pl
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna