Wystawy

Wystawa ikon w galerii Grabskich w Kazimierzu Dolnym

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 kwietnia 2011, 14:17

 (Wojciech Nieśpiałowski)
(Wojciech Nieśpiałowski)

W Galerii Grabskich w Kazimierzu Dolnym (ul. Lubelska 33) jest wystawa ikon. Tradycyjnie przed świętem Zmartwychwstania Grabscy prezentują dzieła, o których się mówi, że to Pan Bóg prowadzi rękę artysty i ikony się pisze, a nie maluje.

Dziś podobnie jak przed wiekami trzeba je pisać w skupieniu, pobożnie i cierpliwie, a nawet z pokorą. Dawniej pisanie ikon poprzedzano postem, ascezą, medytacją, a w XVI wieku ikonopisom zalecano czystość duchową i cielesną. Właściwie takie same zasady obowiązują do dzisiaj, choć nie są surowo przestrzegane. Ale nadal praca nad nimi jest mistyczna i wyjątkowa.

– Prezentujemy trzy najważniejsze szkoły ikonopisania – wyjaśnia Olga Grabska. – Szkołę jezuitów z Warszawy reprezentują ikony Majki Podleśnej. Szkołę z Bielska Podlaskiego dzieła Anny Szeremety, a z Sanoka Agnieszki Marosz. Szkoła sanocka jest najstarsza.

– Technika wykonania ikony nie odbiega od tradycji, wszystkie pisane są kanonicznie – mówi Olga Grabska – Natomiast młodzi dziś nieraz zmieniają światło, czyli tło ikony. Dawniej tradycyjnie była to zieleń – kolor życia, albo złoto należące do Boga. Dziś uczniowie szkoły jezuickiej czasem piszą światło różowe albo żółć w wielu odcieniach.

Na wystawie są ikony 10 autorów.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna