Wystawy

Wystawa „Przeszłości Szepty Niezwykłe” w Zamościu

Dodano: 6 marca 2017, 16:37
Autor: Damian Drabik

fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora

W piątek, 10 marca o godz. 16 w Galerii Fotografii Ratusz w Zamościu (Rynek Wielki 13) odbędzie się wernisaż wystawy fotografii pt. „Przeszłości Szepty Niezwykłe”. To projekt autorstwa Anny Haładyj i Marcina Szwaczko.

Celem projektu jest próba odtworzenia XIX wiecznych obrazów i plenerów miast, majątków ziemskich, pałaców wraz z ich mieszkańcami i gośćmi. Bohaterowie, dzięki technice zdejmowania obrazu z natury metodą mokrego kolodium (z 1851 roku) oraz dzięki stylizowanym strojom i rekwizytom, zostają przeniesieni do XIX stulecia.

- Chcemy, by widz zamknąwszy oczy, wyobraźnią, sercem i duszą za pomocą naszych tafli szklanych przeniósł się w czasy gdy przenośne atelier i fotografowie w melonikach czy cylindrach byli nieodłącznym elementem miejskich i plenerowych pejzaży. Nasz projekt wyróżnia dbałość o historyczność procesu fotograficznego – przekonują organizatorzy.

Miłośniczka powieści czarnego romantyzmu i poezji wszelakiej. Z szelmowskim uśmiechem na twarzy twierdzi, że ludzie, zdjęci z natury za pomocą światła, opowiadają jej swoje historie. Podobno w piwnicy trzyma słój z sercem swego byłego męża, ale nikomu się tym nie chwali. Ze słodyczy najbardziej lubi podane na srebrnym talerzyku, do gorącej kawy, aksamitne ptasie mleczko.

Marcin Szwaczko - urodzony w 1975 roku. Miłośnik inżynierii mechanicznej i dobrego wina. W czasie studiowania na uniwersytecie techniki nawiązał kontakty z bohemą artystyczną. Wówczas to zrozumiał, że fotografia jest dziedziną, która będzie tak samo ważna w jego życiu jak mechanika. Zafascynowany fotograficznymi procesami pierwotnymi, które z domieszką tajnych praktyk i szczypty oddechu nietoperza wykorzystuje do łapania światła tworzącego obrazy z natury kobiet o nienagannych manierach i kształtach. Ze słodyczy najbardziej lubi śledzie.

Ekspozycja będzie czynna do 27 kwietnia.

Czytaj więcej o: Zamość fotografia wystawa wernisaż
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna