Wystawy

Wystawa w Galerii „Wirydarz”: Feniks i dialog z sobą

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 lipca 2010, 12:10

Akty kobiece, jakie można interpretować na wiele sposobów są tematem prac Małgorzaty Fonfrii-Peredy, która ukończyła gdańską ASP, ale mieszka i tworzy w Hamburgu

. Autorka wystawy, jaką zobaczymy w lubelskiej Galerii „Wirydarz” portretuje siebie. Niezmiennie jest modelem dla swoich obrazów i to jej obnażenie jest intymnym zapisywaniem prawdy o sobie, o własnym przemijaniu, niedoskonałościach, jest też zapisem erotycznych emocji, wyzwań kobiecości i macierzyństwa.

Jej prace przesycone są świadomością umierania i nadzieją odrodzenia się. W tym aspekcie na pewno malarstwo Fonfrii jest uniwersalne. Autorka prac korzysta z oczywistej symboliki. Jajko jest atrybutem cykliczności życia i płodności, Feniks (na zdjęciu) daje nadzieję na odrodzenie. Eksponowanie piersi i brzucha nasuwa skojarzenie z macierzyństwem. Własne ciało często studiowane w lustrzanym odbiciu jest pretekstem do odkrywania nie tylko prawdy o sobie lecz także o innych, a może symbolizować dialog z sobą.

Ale nie jest to bynajmniej malarstwo dydaktyczne. Jest pełne emocji, erotyzmu, gorące o subtelnie zaznaczonych barwnych kontrastach. Jednocześnie zawiera jakąś tajemnicę, wymaga w odbiorze skupienia i refleksji. Małgorzata Fonfria-Pereda powiedziała, że „artysta tworzy sobie tylko wiadomej piękności dzieło...”.

Wernisaż wystawy malarstwa Małgorzaty Fonfrii-Peredy zaplanowano na czwartek (29 lipca) na godz. 18 w staromiejskiej Galerii Sztuki „Wirydarz” (ul. Grodzka 19).


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna