Wystawy

Wystawa "Zegary" w galerii "Po schodach"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 stycznia 2011, 11:29

W galerii "Po schodach” Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 (ul. Bernardyńska 14 a) w Lublinie czynna jest wystawa "Zegary”. To ekspozycja o pojęciu czasu, budowie i działaniu zegarów i zanikającym zawodzie zegarmistrza.

– Pomysł na te wystawę związany był z Europejskim Rokiem Techniki – wyjaśnia Benon Bujnowski, z-ca dyrektora MDK nr 2. – Realizację przesunęliśmy jednak na Nowy Rok, kiedy zmienia się data, a może nawet gdy częściej myślimy o upływającym czasie. Jednocześnie chcieliśmy, aby ta wystawa miała związek z Lublinem i jest na niej wiele eksponatów i informacji o miejskich zegarach.

Kiedyś zegary tutaj składano i zachowały się nawet te z napisem "Lublin”. Miejskie czasomierze obrosły legendą, śpiewano o nich w piosenkach. Zegar na Bramie Krakowskiej o ile w ogóle chodził, zawsze się spóźniał. Pod zegarem "Z Murzynkiem” pary umawiały się na randki. Murzynek przewracał oczami w rytm ruchu wskazówek. Inne znane lubelskie zegary są na budynku "Lublinianki”, poczty, na dworcu kolejowym, na kamienicy muzeum "Pod zegarem”, znany i piękny był zegar słoneczny w Ogrodzie Saskim.

– W Lublinie produkowano samoloty, po wojnie samochody, które także miały zamontowane zegary, mamy zegar z ORP "Lublini”, a więc nie tylko takie najbardziej powszechne i znane, a specjalne, wypożyczone z różnych źródeł, np. lotnicze, morskie – mówi Bujnowski. – Są zegary ze zbiorów i warsztatu Grzegorza Sztala oraz repliki czasomierzy wykonane przez niego.

Są tu także zegary "ciekawostki” np. kogut z Zespołu szkół Plastycznych w Lublinie.
Intencją organizatorów było nie tylko pokazanie różnorodności czasomierzy, precyzji ich wykonania, artystycznego piękna, lecz także filozofii upływającego czasu. Tu można się zastanowić czym jest czas, jak organizuje nasze życie, jak determinuje nasz los. Pomocny w tym może być film o zegarach dla wszystkich, bez względu na to ile czasu mają już za sobą.

Zapowiedzi wydarzeń z regionu znajdziesz na strefaimprez.pl
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna