Wystawy

Zdjęcia Zdzisława Beksińskiego w Galerii Gardzienice

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 września 2012, 18:39

Zdjęcia Zdzisława Beksińskiego w Galerii Gardzienice (Zdzisław Beksiński)
Zdjęcia Zdzisława Beksińskiego w Galerii Gardzienice (Zdzisław Beksiński)

W czwartek (4 października) o godz. 18 w Galerii Gardzienice, należącej do Ośrodka Praktyk Teatralnych "Gardzienice”(ul. Grodzka 5a) odbędzie się wernisaż niezwykłej wystawy "Zdzisław Beksiński – fotografie”.

Zbiór 100 unikatowych fotografii z lat 50. należących do Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, zaprezentowany zostanie na dwóch poziomach galerii "Gardzienice”. Wystawie towarzyszyć będą liczne nagrania filmowe – m.in. liczne fragmenty wywiadów z nim, a także dojmujący film pt. "Mord na mistrzu” i animacje dotyczące jego twórczości.

– Chcieliśmy pokazać jego twórczość w szczególnym okresie do 1960 roku – wyjaśnia Zuzanna Zubek- Gańska, kurator wystawy. – W tamtych latach te jego prace były jednymi z nielicznych awangardowych – później już awangarda nie leżała w kręgu jego zainteresowań, nie była w sanie sprostać jego wyobraźni. Wolał sprawdzać się jako malarz, czyli artysta który sam może wyrazić to co chce w pracach niezależnych od światła, kliszy, modela. Trzeba też powiedzieć, że tworzył fotografie z dużymi sukcesami, uważano że to są znakomite dzieła, choć sam z czasem był nimi zawiedziony.

Były to prace wyróżniające się innowacyjnym podejściem, kreatywnością i wysokim poziomem, niektóre o wyraźnie demonicznym rysie, także emocjonalne portrety. Wykonane wtedy zdjęcia świadczą o skłonności Beksińskiego do silnych zniekształceń figury ludzkiej i do poszukiwań czysto estetycznych, abstrakcyjnych, które rozwinęły się w jego późniejszej twórczości. Był jednym z prekursorów fotografii kreacyjnej, w niej tylko widząc przyszłość fotografii w ogóle. Uważał, że w tej dziedzinie sztuki panuje kryzys, który można przezwyciężyć zrywając z tradycyjną fotografią albo tworząc fotomontaże.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna