środa, 21 lutego 2018 r.

Dom

3,5 mln zł za działkę w Kazimierzu!

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 lutego 2008, 16:33

To nie pomyłka - tyle właśnie chce właściciel parceli budowlanej przy promenadzie nad Wisłą w Kazimierzu Dolnym. To rekord województwa.

Na osłodę pozostają ceny w mniej atrakcyjnych innych okolicach, rzędu 25 zł za metr.


Kazimierskich cen nie warto porównywać z lubelskimi. Malowniczy Kazimierz przyciąga inwestorów z całej Polski, i to tych z grubymi portfelami, przy których przeciętny Kowalski nie ma szans. Ale już w miejscowościach położonych na trasie Puławy-Kazimierz, jak Parchatka i Bochotnica, za działkę zapłacimy od 50 do 140 zł za m kw. To sporo, ale ten kierunek jest najmodniejszy wśród mieszkańców Puław.

- Jest to zgodne z planami kierunkującymi zabudowę mieszkaniową, która będzie rozbudowywana właśnie w kierunku południowym - mówi Anna Pawłowska z wydziału budownictwa i planowania przestrzennego w Urzędzie Miasta w Puławach. - Tereny za osiedlem Piaski chcemy przeznaczyć właśnie pod zabudowę jednorodzinną. Ale to kwestia kilku najbliższych lat - dodaje Pawłowska.

Zamość buduje na potęgę

W najmodniejszych miejscowościach pod Zamościem, działek do sprzedania jak na lekarstwo.

- W Kalinowicach za metr kwadratowy działki trzeba zapłacić 70 zł. Oczywiście, pod warunkiem, że będzie znajdzie się oferta sprzedaży. Bo na razie zainteresowanych kupnem jest dużo więcej niż sprzedających. - mówi Barbara Wypych z Biura Nieruchomości Wypych w Zamościu.

Skoro nie w Kalinowicach, to gdzie? Popularnością cieszą się także miejscowości Szopinek, Wólka Panieńska, Płoskie i Sitaniec - tam ceny kształtują się na poziomie 30 zł za m kw. Nieco taniej może być w Jarosławcu i Jatutowie.

W Białej tylko z ogłoszenia

W Białej Podlaskiej próżno szukać biura nieruchomości.

- Z tego, co wiem, było jedno biuro, ale zakończyło działalność - mówi Stanisław Bryndziuk z wydziału geodezji, katastru i nieruchomości Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej. - Ofert kupna działek budowlanych inwestorzy szukają w prasie, m.in. we wtorkowym Dzienniku Wschodnim.

Ceny działek w mieście kształtują się na poziomie 80-170 zł za m kw., ale w najpopularniejszych miejscowościach położonych przy granicach miasta (jak Rakowiska, Czosnówka, Sławacinek i Grabanów) ceny są niższe - od 25 do 50 zł.

Chełm kieruje się modą...

Żółtańce, Pokrówka i Strupin - to supermodne miejscowości położone najbliżej Chełma, gdzie ceny działek są najwyższe, bo sięgają 70 zł za m kw. Taniej będzie w Okrzowie (25-40 zł za m kw.) i Janowie I (25-35 zł za m kw.).

- Zainteresowanie kupnem działek budowlanych jest, ale o boomie mowy być nie może - mówi Ireneusz Rolewicz z Biura Obsługi Prawnej "VETO” Nieruchomości w Chełmie. - Ceny sprzedaży są bardzo wygórowane, dlatego kupujących nie ma aż tak wielu.

... i nosem

Mieszkańcy Chełma, wyprowadzając się pod miasto, cenią sobie ciszę i otoczenie zieleni. Ale zwracają uwagę na wszystkie atuty i wady działek.

- W Janowie III są pięknie położone działki w cenie 20 zł za m.kw. Ale kupujących brak. Bo kilometr dalej jest chlewnia - dodaje Rolewicz.

Przykładowe ceny pod Lublinem

• Kazimierzówka 27300 m kw. - 1 092 000 zł;
• Kalinówka 2500 m kw. - 150 000 zł;
• Dominów 6000 m kw. - 153 000 zł.
• Płouszowice Kolonia 1800 m kw.- 117 000 zł;
• Kolonia Dębówka 1600 m kw.- 200 000 zł;
• Dąbrowica 2020 m kw.- 141 400 zł;
• Panieńszczyzna 2300 m kw. - 115 000 zł.
(więcej przykładów podaliśmy przed tygodniem)

Umowa przedwstępna tylko u notariusza

Ekspert wyjaśnia
Ireneusz Rolewicz
Biuro Obsługi Prawnej „VETO” Nieruchomości w Chełmie

Umowa przedwstępna, potwierdzona notarialnie, daje zarówno sprzedającemu jak i kupującemu gwarancję, że transakcja dojdzie do skutku. W takim przypadku akt notarialny ma moc wyroku sądowego. Jeżeli sprzedający wycofa się z umowy, kupujący będzie mógł domagać się w sądzie przeniesienia własności – wedle zapisów w umowie przedwstępnej, tj. za daną cenę i w określonym, terminie. Taka sama zasada obowiązuje, gdy kupujący będzie chciał zerwać umowę – sąd zobowiąże go do dotrzymania wcześniejszych ustaleń.

Z takich procedur nie mogą skorzystać osoby, które podpiszą umowę przedwstępną w formie umowy cywilno-prawnej.

Podpisanie umowy przedwstępnej nie podnosi kosztów notarialnych. Za umowę przedwstępną notariusz pobiera połowę taksy, a przy podpisaniu właściwego aktu przeniesienia własności kolejne pięćdziesiąt procent.
(mms)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!