środa, 21 marca 2018 r.

Dom

Bez prądu nic nie zbudujesz

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 lipca 2008, 17:38
Autor: Marek Kliza

Zanim zaczniesz budowę domu, pomyśl o przyłączeniu działki do instalacji, które dostarczą Ci prąd, wodę, gaz i odbiorą nieczystości.

Bez nich nic nie wskórasz.

O poradę, co po kolei należy w tej sprawie robić, najlepiej zapytać znajomego budowlańca lub inspektora nadzoru budowlanego.

Idealny stan to rzadkość

Już na etapie wyboru działki warto sprawdzić, czy jest ona przyłączona do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, elektroenergetycznej, gazowej i ciepłowniczej. Często zdarza się, że sprzedający działkę zachwala ją jako już wyposażoną w media. Zapomina jednak dodać, że trzeba zrobić jeszcze drobiazg - a mianowicie przyłącza do instalacji biegnących w pobliżu.

O działce z doprowadzonymi mediami można mówić dopiero wtedy, gdy jest na niej skrzynka z licznikiem energii elektrycznej, studzienka z wodomierzem, studzienka kanalizacyjna i końcówka instalacji z zaworem gazowym. Wtedy nie trzeba starać się o warunki przyłączenia, tylko zawrzeć z dostawcami mediów umowy na dostawę prądu, wody, gazu i odbiór ścieków.

Precz z monopolistami!

Prądu wcale nie trzeba czerpać z sieci lokalnego dostawcy energii, a wody kupować od lokalnego przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego. W obu przypadkach - zwykle monopolistów. Prąd można mieć z własnej minielektrowni wodnej, wiatrowej albo też z baterii słonecznych zamontowanych na dachu czy maszcie.

Równie dobrze można mieć własne źródło zaopatrzenia w ciepło: kotłownię, piec olejowy, gazowy, kolektory słoneczne. Można też indywidualnie zaopatrywać się w wodę. Wystarczy do tego np. studnia i zapewnienie odpływu ścieków. Tu jednak obowiązują określone rygory. Jeśli ilość nieczystości nie przekracza 5 m sześc. na dobę, wystarczy zbiornik bezodpływowy, czyli popularne szambo, lub przydomowa oczyszczalnia ścieków. Przy większej produkcji ścieków trzeba mieć pozytywną opinię inspektora ochrony środowiska.

Mniej papierów do załatwiania

Od trzech lat na doprowadzenie przyłączy nie trzeba już uzyskiwać decyzji o pozwoleniu na budowę. Można więc wykonać przyłącza na podstawie zgłoszenia do starostwa lub urzędu miasta, albo pominąć tę procedurę, co znakomicie skraca czas załatwiania formalności. Jednak w tej drugiej opcji trzeba zamówić u geodety plan sytuacyjny przyłączy.

Piszemy do dostawców mediów

Co trzeba robić, gdy mamy już działkę, ale do swojej przyszłej posesji trzeba doprowadzić wszystkie (lub prawie wszystkie) media? Napisać do ich dostawców lub właścicieli instalacji wnioski o wydanie warunków przyłączenia. Zasiadamy więc do stołu lub komputera i piszemy pisma do rejonowego zakładu energetycznego, gazowni, przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego, a jeżeli chcemy telefon stacjonarny - także do firmy telekomunikacyjnej. Opłaty za ich zgody zależą od samych właścicieli instalacji czy dystrybutorów mediów.

Ważne rok albo trzy lata

Zezwolenie określające warunki przyłączenia ważne jest od roku do trzech lat. Jeśli w tym czasie nie wykona się przyłączenia, trzeba wystąpić o wydanie nowych warunków. Nawet wówczas, gdy przepisy się nie zmienią.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!