wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Dom

Blachy na dachy

  Edytuj ten wpis
Autor: (elle)

- Chciałbym położyć na swoim domu blachodachówkę. Nie wiem, jak się ją układa i na co trzeba szczególnie zwrócić uwagę podczas tych prac? Jaki jest koszt wykonania 1 mkw. takiego pokrycia? - pyta Andrzej Zając
z Włodawy.

--- Na wstępie musimy znać więźbę dachową. Jej przygotowanie i konstrukcja łączą się z możliwością zastosowania odpowiedniego typu blachodachówki - mówi Józef Socha z lubelskiej firmy "Inwestor”. Podstawowym modelem blachy dachówkowej są arkusze, dostępne w różnych długościach, o szerokości efektywnego krycia od 1,0-1,15 m, zależnie od wysokości tłoczenia. Przy wyborze blachodachówki podstawowymi parametrami, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę są: grubość rdzenia stalowego blachy, dokładność wykonania tłoczenia, długość okresu gwarancji udzielanej przez producenta. Ważną sprawą jest również pochodzenie materiałów użytych do produkcji blachy. Wysokość i wzór tłoczenia, kolor i rodzaj powłoki są względami bardziej natury estetycznej niż technicznej. Wiodącym od lat producentem blach dachowych są Szwedzi. Dostępnymi na naszym rynku szwedzkim blachami są np. wyroby firmy Plannja.
Samo wykonanie pokrycia dachowego, polega na zamocowaniu arkuszy do łat drewnianych lub stalowych - zalecane jest mocowanie wkrętami samowiertnymi ze stali ocynkowanej z podkładką z EPDM. Pomiędzy górną krawędzią krokwi a łatami układamy folię wiatroizolacyjną - jej rodzaj i parametry techniczne uzależnione są od rodzaju wykończenia poddasza.
Ceny dostępnych w handlu blachodachówek produkowanych w arkuszach wahają się od 23 do 32 zł za 1 mkw. efektywnego krycia.
Wyjątkowym rodzajem pokrycia dachowego są blachy Regola. Są to samonośne panele blachodachówki o szerokości krycia 4,0 m i długości modułu 0,42 m. Zasadnicze elementy różniące ten wyrób od innych blach dachowych to: grubość rdzenia stalowego 0,6 mm (przy standardowo dostępnej grubości 0,5 mm), możliwość pominięcia zastosowania kontrłat w więźbie dachowej, szerokość rozstawu krokwi do 1,2 m, układanie pokrycia w poprzek połaci dachu co minimalizuje straty materiału (maksymalna wielkość odpadu do 5% powierzchni). Cena paneli Regola wynosi 37 zł za 1 mkw. efektywnego krycia, co przy praktycznym braku odpadów i obniżeniu kosztów więźby dachowej, stanowi poziom cen standardowych blachodachówek.
Ponadto polecam zlecanie prac cieślom i dekarzom, którzy zostali przeszkoleni z zakresu wykonawstwa pokryć z poszczególnych rodzajów materiałów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!