sobota, 17 marca 2018 r.

Dom

Wytwórnia melaminy II w Zakładach Azotowych Puławy, której generalnym wykonawcą był Mostostal Puławy SA zdobyła tytuł najlepszej budowy minionego roku w Polsce w dziedzinie budownictwa przemysłowego

Konkurs na „Budowę roku” cieszy się od lat dużym prestiżem. Budowlane Oskary, o które ubiegają się coraz liczniej uczestnicy procesu inwestycyjnego w naszym kraju, stały się w środowisku budowlanym znaczącymi nagrodami. Konkurs ma istotny wpływ na rozwój budownictwa, zwłaszcza na jakość wykonanych robót, stosowanie nowoczesnych rozwiązań i skracanie cyklu realizacji. Jego celem – podobnie jak w latach poprzednich – było wyłonienie budów, na których osiągnięto wyróżniające się wyniki realizacyjne. Mogły być zgłaszane budowy i ich proces inwestycyjny (również modernizacyjny) ze wszystkich rodzajów budownictwa, zakończone nie później niż w pierwszym kwartale 2002 r. Jury konkursowe oceniało jakość robót, organizację procesu budowy i czas jej realizacji, poprawność rozwiązań formalnoprawnych w procesie inwestycyjnym, poziom rozwiązań technologicznych procesu realizacji budowy, bezpieczeństwo warunków pracy i ochrony środowiska, przebieg i formy finansowania budowy oraz koszty procesu realizacji budowy.
Do konkursu zgłoszono 97 budów z całego kraju w dziesięciu kategoriach.
– Konkurs ten jest swego rodzaju sukcesem firm. Uważam, że należy go utrzymać i rozszerzyć. Funkcjonuje on od 1989 r. i wówczas były określone kryteria przyznawania nagród. Przetrwały one do dzisiaj. Myślę, że obecnie należy nagradzać najlepszych nie tylko pod względem jakości wykonawstwa, ale także zrównoważonego rozwoju, czyli uwzględniającego aspekt ekologiczny, ekonomiczny, energetyczny. Świat idzie w kierunku takiego rozwoju i cieszę się, że nasz konkurs zaczyna to uwzględniać – powiedział Marek Bryx, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast.
Duet: Zakłady Azotowe „Puławy” – Mostostal górą!
W dziedzinie budownictwa przemysłowego najlepszą budową w kraju okazała się Wytwórnia Melaminy II w Zakładach Azotowych Puławy SA, której głównym wykonawcą był Mostostal Puławy SA. ZA „Puławy” SA to największy producent nawozów i chemikaliów w kraju. Budowa instalacji melaminy II była kolejną inwestycją, która realizowała strategię firmy przejścia od produkcji nawozów do wysokorentownych chemikaliów.
– Nagroda ta sprawiła nam ogromną satysfakcję. Jest potwierdzeniem wysokiej jakości świadczonych przez nas usług, profesjonalizmu, zaangażowania załogi oraz wysokich kwalifikacji przez nią posiadanych – mówi Tadeusz Rybak, prezes Zarządu Mostostal Puławy SA
Puławski Mostostal znany jest w kraju z różnych specjalistycznych inwestycji. m.in. Mostu Świętokrzyskiego, Jana Pawła II czy Siekierkowskiego. Obecnie w firmie zatrudnionych jest około 500 wysoko wykwalifikowanych pracowników. Przyznane certyfikaty pozwalają firmie spokojnie funkcjonować na trudnym rynku budowlanym.
– Obecnie, jeśli jakaś firma budowlana chce zaistnieć na rynku, to może jedynie negocjować ceny wykonania. O jakości się już nie dyskutuje, ona bowiem musi być na odpowiednim, wysokim poziomie, gdy jej nie ma, to nie ma co liczyć na jakąkolwiek inwestycję – dodaje T. Rybak.
Ważna melamina
Wytwórnia melaminy II o zdolności produkcyjnej 30 tys. t/rok jest jedną z największych inwestycji polskiego przemysłu chemicznego ostatnich lat. Prace budowlano-montażowe, od momentu przekazania placu budowy do rozpoczęcia rozruchu technologicznego, wykonano w okresie 19 miesięcy, co jest niebywałym sukcesem (najczęściej przy standardach światowych prace trwają ok. 24 miesięcy). W procesie realizacji inwestycji brało udział 28 firm w tym 6 spó-łek-córek związanych kapitałowo z ZA „Puławy” SA Główny wykonawcą inwestycji było konsorcjum wykonawcze, zawiązane przez Mostostal Puławy i spółki-córki: Mezap i Remzap. Całość obsługi projektowej inwestycji wykonywana była przez spółkę Prozap. W czasie realizacji współpracowano z 130 dostawcami z kraju i zagranicy. Zawarto ponad 280 kontraktów na dostawy i 160 na wykonawstwo robót budowlano-montażowych.
Okres budowy i rozruchu mechanicznego zakończono 21 marca ubiegłego roku. Nakłady inwestycyjne na realizację przedsięwzięcia wyniosły równowartość 145 mln DM i były częściowo finansowane z kredytu bankowego, a częściowo ze środków własnych Zakładów Azotowych „Puławy” SA .

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!