Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

25 czerwca 2002 r.
20:12
Edytuj ten wpis

Budowlane Oskary

0 0 A A

Wytwórnia melaminy II w Zakładach Azotowych Puławy, której generalnym wykonawcą był Mostostal Puławy SA zdobyła tytuł najlepszej budowy minionego roku w Polsce w dziedzinie budownictwa przemysłowego

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Konkurs na „Budowę roku” cieszy się od lat dużym prestiżem. Budowlane Oskary, o które ubiegają się coraz liczniej uczestnicy procesu inwestycyjnego w naszym kraju, stały się w środowisku budowlanym znaczącymi nagrodami. Konkurs ma istotny wpływ na rozwój budownictwa, zwłaszcza na jakość wykonanych robót, stosowanie nowoczesnych rozwiązań i skracanie cyklu realizacji. Jego celem – podobnie jak w latach poprzednich – było wyłonienie budów, na których osiągnięto wyróżniające się wyniki realizacyjne. Mogły być zgłaszane budowy i ich proces inwestycyjny (również modernizacyjny) ze wszystkich rodzajów budownictwa, zakończone nie później niż w pierwszym kwartale 2002 r. Jury konkursowe oceniało jakość robót, organizację procesu budowy i czas jej realizacji, poprawność rozwiązań formalnoprawnych w procesie inwestycyjnym, poziom rozwiązań technologicznych procesu realizacji budowy, bezpieczeństwo warunków pracy i ochrony środowiska, przebieg i formy finansowania budowy oraz koszty procesu realizacji budowy.
Do konkursu zgłoszono 97 budów z całego kraju w dziesięciu kategoriach.
– Konkurs ten jest swego rodzaju sukcesem firm. Uważam, że należy go utrzymać i rozszerzyć. Funkcjonuje on od 1989 r. i wówczas były określone kryteria przyznawania nagród. Przetrwały one do dzisiaj. Myślę, że obecnie należy nagradzać najlepszych nie tylko pod względem jakości wykonawstwa, ale także zrównoważonego rozwoju, czyli uwzględniającego aspekt ekologiczny, ekonomiczny, energetyczny. Świat idzie w kierunku takiego rozwoju i cieszę się, że nasz konkurs zaczyna to uwzględniać – powiedział Marek Bryx, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast.
Duet: Zakłady Azotowe „Puławy” – Mostostal górą!
W dziedzinie budownictwa przemysłowego najlepszą budową w kraju okazała się Wytwórnia Melaminy II w Zakładach Azotowych Puławy SA, której głównym wykonawcą był Mostostal Puławy SA. ZA „Puławy” SA to największy producent nawozów i chemikaliów w kraju. Budowa instalacji melaminy II była kolejną inwestycją, która realizowała strategię firmy przejścia od produkcji nawozów do wysokorentownych chemikaliów.
– Nagroda ta sprawiła nam ogromną satysfakcję. Jest potwierdzeniem wysokiej jakości świadczonych przez nas usług, profesjonalizmu, zaangażowania załogi oraz wysokich kwalifikacji przez nią posiadanych – mówi Tadeusz Rybak, prezes Zarządu Mostostal Puławy SA
Puławski Mostostal znany jest w kraju z różnych specjalistycznych inwestycji. m.in. Mostu Świętokrzyskiego, Jana Pawła II czy Siekierkowskiego. Obecnie w firmie zatrudnionych jest około 500 wysoko wykwalifikowanych pracowników. Przyznane certyfikaty pozwalają firmie spokojnie funkcjonować na trudnym rynku budowlanym.
– Obecnie, jeśli jakaś firma budowlana chce zaistnieć na rynku, to może jedynie negocjować ceny wykonania. O jakości się już nie dyskutuje, ona bowiem musi być na odpowiednim, wysokim poziomie, gdy jej nie ma, to nie ma co liczyć na jakąkolwiek inwestycję – dodaje T. Rybak.
Ważna melamina
Wytwórnia melaminy II o zdolności produkcyjnej 30 tys. t/rok jest jedną z największych inwestycji polskiego przemysłu chemicznego ostatnich lat. Prace budowlano-montażowe, od momentu przekazania placu budowy do rozpoczęcia rozruchu technologicznego, wykonano w okresie 19 miesięcy, co jest niebywałym sukcesem (najczęściej przy standardach światowych prace trwają ok. 24 miesięcy). W procesie realizacji inwestycji brało udział 28 firm w tym 6 spó-łek-córek związanych kapitałowo z ZA „Puławy” SA Główny wykonawcą inwestycji było konsorcjum wykonawcze, zawiązane przez Mostostal Puławy i spółki-córki: Mezap i Remzap. Całość obsługi projektowej inwestycji wykonywana była przez spółkę Prozap. W czasie realizacji współpracowano z 130 dostawcami z kraju i zagranicy. Zawarto ponad 280 kontraktów na dostawy i 160 na wykonawstwo robót budowlano-montażowych.
Okres budowy i rozruchu mechanicznego zakończono 21 marca ubiegłego roku. Nakłady inwestycyjne na realizację przedsięwzięcia wyniosły równowartość 145 mln DM i były częściowo finansowane z kredytu bankowego, a częściowo ze środków własnych Zakładów Azotowych „Puławy” SA .

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium