sobota, 20 stycznia 2018 r.

Dom

Budynek na działce

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 stycznia 2003, 16:40Kiedy zdecydujemy się na budowę własnego domu musimy pamiętać, że usytuowanie jego na działce nie jest dowolne. Muszą być zachowane określone odległości między budynkami i urządzeniami terenowymi oraz od granic działki i od zabudowy sąsiadów.
W zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej nie ustala się wymagań dotyczących zachowania odległości między budynkami w granicach jednej działki budowlanej.
Określone są natomiast odległości między zabudowaniami na sąsiednich działkach. I tak, jeżeli z warunków szczegółowych nie wynikają inne wymagania to odległości zabudowy od granicy działki budowlanej powinny wynosić co najmniej:
* przy równoległym do granicy sytuowaniu ściany budynku z oknami lub drzwiami – 4 m; bez okien i drzwi – 3 m.
* przy nierównoległym do granicy sytuowaniu ściany budynku – 4 m do najbliższej krawędzi zewnętrznej drzwi lub okien w ścianach zwróconych w stronę tej granicy oraz 3 m do najbliższe-go narożnika, ryzalitu lub wykuszu budynku.
Odległość od najbliższej krawędzi okna umieszczonego w dachu lub w połaci dachowej (mie-rzona w poziomie) nie może być mniejsza niż 4 m. Okapy i gzymsy nie mogą pomniejszać wy-maganych odległości od granicy działki budowlanej o więcej niż 0,5 m. Natomiast takie elementy jak balkony, galerie, werandy, tarasy lub schody zewnętrzne – o więcej niż 1 m.
Budynek może być usytuowany ścianą zewnętrzną bez otworów bezpośrednio przy granicy działki budowlanej, jeżeli wynika to z ustaleń decyzji o warunkach zabudowy i zagospo-darowania terenu lub na sąsiedniej działce istnieje już budynek ze ścianą usytuowaną bezpośrednio przy tej granicy. Dodatkowo wznoszony budynek będzie przylegał do istniejącego całą długością swojej ściany albo będzie miał w pasie o szerokości 3 m przyległym do granicy działki, wysokość i wymiar równoległy do tej granicy (nie większe niż w budynku istniejącym na sąsiedniej działce)).
Dopuszcza się także budowanie domu w odległości mniejszej niż 3 m od granicy działki, lecz nie mniejszej niż 1,5 m. Taka możliwość wchodzi w rachubę, kiedy wynika to z ustaleń decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu albo też ściana zewnętrzna bez okien budynku wznoszonego, będzie usytuowana w odpowiedniej odległości (nie mniejszej od granicy z sąsiednią działką niż najbardziej do granicy zbliżony punkt ściany zewnętrznej budynku istnie-jącego, znajdującej się w odległości mniejszej niż 3 m). Wznoszony budynek musi być zaplano-wany w prostopadłym do granicy pasie terenu o szerokości wyznaczonej przez część budynku istniejącego, położoną w odległości do 3 m od granicy. Dom będzie miał wysokość nie większą niż ma budynek istniejący w odległości do 3 m od granicy.
Warto wiedzieć, że budynek inwentarski, a także gospodarki przeznaczony do przechowywania płodów rolnych, w tym stodoła, nie mogą być sytuowane bezpośrednio przy granicy działki bu-dowlanej jako sąsiadujące z budynkiem mieszkalnym. (UK, TM)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!