czwartek, 22 marca 2018 r.

Dom

Ceny nieruchomości nie stoją w miejscu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 kwietnia 2008, 17:05

Kto się wstrzymywał ze sprzedażą domu, licząc, że ceny w tym roku będą rosły podobnie jak w poprzednim, ten się przeliczył.

Niektórzy na zwłoce nawet stracili. Ale tych jest mniejszość.

W I kwartale zdrożały zwłaszcza domy małe, do 150 metrów; ich ceny zresztą i tak są atrakcyjne (niższe) w porównaniu z innymi ofertami. Najwięcej przez pierwsze 3 miesiące br. - aż o 19% - zdrożały takie domy we Wrocławiu, Białymstoku (o 18%), Poznaniu (o 12%) i w Warszawie (o 11%). Nieznacznie - o 2% - wzrosły ceny w Lublinie.

19-procentowy wzrost ceny we Wrocławiu oznacza, że za dom w tym mieście trzeba obecnie wydać o 130 tys. zł więcej niż grudniu. Potencjalni nabywcy domów w Warszawie czy Białymstoku muszą mieć dziś przygotowane w portfelu (na koncie) o prawie 100 tysięcy więcej niż przed sylwestrem 2007 roku.

W tym samym czasie w Katowicach, Szczecinie i Łodzi niewielkie domy staniały o około 10%. Spadła też ich cena w Krakowie - o 1%.

Na skutek ruchów cenowych, które nastąpiły w ostatnich 3 miesiącach można wyodrębnić dwie grupy miast o porównywalnych poziomach cen:
•Białystok, Katowice, Szczecin, Lublin i Łódź - z cenami poniżej 600 tys. zł.
•oraz Poznań, Kraków i Wrocław - z cenami 600 - 800 tys. zł

Jak zwykle zupełnie odrębnym zjawiskiem jest Warszawa, gdzie cena jest ponad dwukrotnie wyższa niż w Katowicach i aż o 30% wyższa niż w kolejnej najdroższej lokalizacji - we Wrocławiu.

O ewidentnym zahamowaniu wzrostu cen można mówić w przypadku domów od 230 do 300 metrów kwadratowych. W trzech miastach, gdzie ceny wynoszą ponad 1 milion złotych, w I kwartale tego roku nastąpiły spadki. W Warszawie taki dom jest tańszy o 5%, we Wrocławiu o 9%, a w Krakowie o 4%. W Lublinie ceny wzrosły średnio o 9,38%.
(hap)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!