niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Dom

Certyfikat energetyczny jest konieczny i... nie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 kwietnia 2009, 15:14

Od początku roku budynki i lokale mieszkaniowe powinny posiadać certyfikat energetyczny. Okazuje się jednak, że sprzedać nieruchomość można i bez niego.

Certyfikat muszą mieć nowo oddawane do użytku budynki, m.in. mieszkania i domy, akademiki i pensjonaty, magazyny i budynki użyteczności publicznej, ale także te istniejące podlegające sprzedaży lub wynajmowi.


Od tego obowiązku nie można się wymigać, gdyż świadectwo trzeba dołączyć do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o pozwolenie na użytkowanie. Jest to ważne. Brak świadectwa może doprowadzić do tego, że nadzór budowlany nie wyda pozwolenia albo nie zaakceptuje zawiadomienia.


O świadectwa powinny postarać się także osoby, które rozpoczęły budowę przed 1 stycznia 2009 roku, a teraz planują ją zakończyć. Także budynki podlegające najmowi lub zbyciu powinny posiadać certyfikaty. Przy czym zbycie to nie tylko sprzedaż, ale i np. darowizna.

Papier na 10 lat

Paszporty energetyczne dla budynków mają być ważne przez dziesięć lat. Jeśli w tym czasie zostaną przeprowadzone roboty budowlane zmieniające standard energetyczny budynku, których koszt będzie równy lub przekroczy 25 procent wartości obiektu, to inwestor po zakończeniu modernizacji będzie musiał uzyskać nowe świadectwo energetyczne.


Jeśli w ciągu dziesięciu lat od wydania świadectwa budynek nie będzie modernizowany to ważność świadectwa energetycznego będzie przedłużana na kolejne dziesięć lat, ale jego aktualność musi potwierdzić audytor energetyczny.

Bez sankcji

Nie wpadajmy jednak w panikę jeżeli chcemy wynająć lub sprzedać dom, a nie mamy certyfikatu. Ustawa nie wprowadza sankcji za nieposiadanie świadectwa energetycznego, np. w postaci nieważności czynności prawnej. Tego typu sankcja była przewidziana w nowelizacji Kodeksu cywilnego, która była opracowywana łącznie z nowelizacją Prawa budowlanego. Nie została ona jednak przyjęta.


Nowe uregulowania mówią jedynie, że nabywcy budynku/lokalu powinno być udostępnione świadectwo. I to wszystko od prawnej strony. Od niego więc tak naprawdę zależy, czy chce by zbywający lub wynajmujący postarał się o świadectwo.


Tak też uważają notariusze. Krajowa Rada Notarialna przygotowała nawet wytyczne dla nich w tej sprawie. Wynika z nich, że certyfikat nie musi być dołączony do aktów notarialnych zbycia nieruchomości. Notariusze mają jedynie obowiązek informować swoich klientów o nowym obowiązku i możliwości przedstawienia świadectwa. Od woli stron będzie więc zależeć, czy zostanie ono dołączone do notarialnej umowy czy też nie.

Kto sporządzi?

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku może sporządzać osoba, która m.in. posiada uprawnienia budowlane do projektowania w specjalności architektonicznej, konstrukcyjno-budowlanej lub instalacyjnej, albo odbyła szkolenie i złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin przed ministrem budownictwa lub jego pełnomocnikiem.


Jednakże wciąż trwają prace nad rozporządzeniem wykonawczym zawierającym program szkoleń oraz nad metodyką opracowania świadectw. Sporządzenie świadectwa certyfikacji powinien zapewnić właściciel budynku. Koszt uzyskania świadectwa ponosić ma właściciel budynku lub lokalu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!