sobota, 20 stycznia 2018 r.

Dom

Co można wyczytać z rachunku za prąd?

Dodano: 13 sierpnia 2015, 19:03

– Rachunki za prąd – nie ma gospodarstwa domowego, które nie otrzymuje ich co dwa miesiące. Warto jednak zastanowić się ile osób potrafi zrozumieć ich treść. Dlaczego płacimy rachunki nawet, jeśli nie zużywamy prądu? Co zrobić, aby rachunki za prąd stały się mniejsze?

Rachunki za prąd są nieco bardziej skomplikowane niż w przypadku tych za gaz. Po pierwsze to, jaki rodzaj płacimy zależy od naszego licznika energii, wtedy płacimy albo kwotę opartą o prognozę lub za faktyczne zużycie prądu. To, oraz brak jednego wzoru faktury powoduje, że w informacjach na fakturze można się zgubić – tłumaczy Anna Maraś, ekspert bm.pl, spółki od kilkunastu lat zajmującej się płatnościami internetowymi.

W Polsce działa pięciu sprzedawców energii elektrycznej i w zależności od tego, z którym z nich mamy podpisaną umowę zależy wygląd rachunku. Jednak na każdej fakturze znajdziemy takie informacje, jak: energia czynna całodobowa, opłata zmienna całodobowa, opłata przesyłowa stała, opłata przejściowa, opłata abonamentowa, akcyza i podatek VAT. 

Na pierwszy rzut oka rachunek wydaje się skomplikowany, często sprzedawcy używają skrótów, które tym bardziej zaciemniają obraz. Jednak podobnie, jak z rachunkami za gaz tutaj także wystarczy poświęcić chwilę, aby zrozumieć czy zużywamy więcej czy mniej prądu w porównaniu z poprzednim okresem rozliczeniowym.

Co więc możemy znaleźć na fakturze za prąd?

Grupa taryfowa

Najpopularniejsze dla gospodarstw domowych są taryfy G11 i G12. Co ważne możemy wybrać tę, która bardziej nam się opłaca. G11 oferuje jednakową stawkę za prąd w ciągu całej doby, natomiast G12 – ze zmienną stawkę w ciągu doby, cena jest zależna od godzin w ciągu doby i jest przeznaczona dla tych gospodarstw domowych, które prowadzą nocny tryb życia, bądź posiadające piece do podgrzewania wody.

Energia czynna

Lub inaczej opłata za energię czynną, to cena wyłącznie za prąd, który w danym okresie wykorzystaliśmy. Jest obliczana mnożąc liczbę kilowatogodzin prądu, które zużyliśmy i cenę 1 kWh energii.

Opłata jakościowa

Lub inaczej składnik jakościowy - jest opłatą zmienną, zależną jednak od liczby zużytych kilowatogodzin.

Opłata sieciowa

Lub inaczej opłata przesyłowa zmienna albo opłata dystrybucyjna zmienna. Jej wysokość również zależy od ilości energii, która została zużyta. Zależy od liczby zużytych kilowatogodzin. Często opłata sieciowa jest drugą pod względem wysokości pozycją na fakturze, po opłacie za energię czynną pozycją na twoim rachunku.

Opłata przesyłowa stała

Lub inaczej opłata stała za przesył. Jest obliczana w zależności od charakteru poboru energii (od liczby faz), lub od wielkości zapotrzebowania na moc, która ustalana jest przed podpisaniem umowy ze sprzedwacą. To opłata za koszty konserwacji urządzeń energetycznych, oraz koszty eksploatacji sieci przesyłowo-dystrybucyjnych.

Opłata przejściowa

To także stała opłata, traktowana jako wynagrodzenie za usługę udostępniania krajowego systemu elektroenergetycznego. Jej wysokość dla gospodarstw domowych obliczana jest w zależności od rocznego zużycia energii.

W 2015 roku opłaty te wynoszą odpowiednio 0,25 zł na miesiąc przy zużyciu prądu na poziomie 500 kWh na rok, 1,04 zł na miesiąc przy zużyciu prądu na poziomie od 500 kWh do 1 200 kWh energii elektrycznej na rok oraz 3,29 zł na miesiąc przy zużyciu prądu powyżej 1 200 kWh na rok.

Opłata abonamentowa i inne

Koszt obsługi klienta. Odpowiada kosztom ponoszonym w związku z obsługą klienta, czyli dostarczania tej korespondencji, jak również płacisz za to, że systematycznie gości u Ciebie osoba, która spisuje stan licznika.

Do tego dochodzi jeszcze akcyza, podatek, który płacimy od zużytej energii elektrycznej.
(oprac. na podstawie materiałów prasowych Blue Media)

Czytaj więcej o: rachunki
Gość
Gość
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (18 sierpnia 2015 o 15:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Od pewnego czasu dostaję nerwicy przez e faktury, muszę zmienić dostawcę prądu. Kogo polecacie?
Rozwiń
Gość
Gość (13 sierpnia 2015 o 20:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Powinna być jeszcze opłata dla łysych i dwanaście innych.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!