sobota, 24 lutego 2018 r.

Dom

Czarne chmury nad lokatorami

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 grudnia 2001, 19:08

W nowym roku czeka nas nieuchronnie podwyżka czynszu. Może on wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent.
Takie prognozy opracowali przedstawiciele Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych. Ich czarny scenariusz ma swoje podstawy.

Wskazują oni na władze gmin, które żądają od przyszłego roku większych podatków od nieruchomości i opłat za użytkowanie wieczyste; przedsiębiorstwa komunalne, które domagają się podwyżek za wodę i ścieki. Dodatkowo rząd chce obłożyć akcyzą energię elektryczną.
Dyrektor Ryszard Jajszczyk ze związku rewizyjnego na usprawiedliwienie tych wysokich podwyżek wyjaśnia, że zaledwie 30-40 proc. stawki czynszu ustala spółdzielnia, natomiast pozostałe są dyktowane przez rząd i firmy komunalne.
Chociaż nie są znane jeszcze dokładnie wszystkie zapowiadane podwyżki, to w nowym roku czynsz nie wzrośnie więcej niż kilka procent - uspokajają prezesi lubelskich spółdzielni mieszkaniowych.
Przedstawiciele Instytutu Gospodarki Mieszkaniowej uważają także, że czynsze w 2002 r. nie mogą wzrosnąć więcej niż o 10 proc. (e)

Pomimo podwyżek opłat za wodę, odprowadzanie ścieków
i użytkowanie wieczyste gruntów, mimo nowych stawek podatku
od nieruchomości i wzrostu akcyzy na energię elektryczną nie należy raczej spodziewać się gwałtownych wzrostów stawek czynszów. Spółdzielnie mieszkaniowe nie mogą sobie pozwolić na taką operację, ponieważ już teraz około 20 proc. lokatorów zalega z opłatami. Radykalne podniesienie stawek zwiększyłoby jedynie liczbę osób niepłacących. Dodatkowo powiększyłby się krąg osób uprawnionych do korzystania z dodatków mieszkaniowych, a na to z kolei nie ma pieniędzy w przyszłorocznym budżecie. Należy także pamiętać o ustawie
o ochronie praw lokatorów, która uniemożliwia administracjom
nieograniczone windowanie stawek czynszu. Jego wzrost w 2002 r.
wobec tego nie powinien przekroczyć kilku procent.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!