Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

9 grudnia 2008 r.
16:35
Edytuj ten wpis

Czy muszę płacić za kąpiel sąsiada?!

0 4 A A

Ok. 40% mieszkań należących do Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej nie ma wodomierzy. Opłata za korzystanie z wody jest w takim przypadku naliczana ryczałtem - od każdej zameldowanej osoby do czynszu dolicza się około 30 zł, czyli równowartość ok. 4 m sześć. wody.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jeśli ze wskazań głównego wodomierza wynika, że wody zużyto więcej niż zakładane w przedpłatach 4 metry na głowę, dopłata jest solidarnie rozkładana pomiędzy osoby oficjalnie mieszkające w bloku.

Co robią spółdzielnie

- Zaniżanie liczby lokatorów jest najzwyklejszym okradaniem innych mieszkańców - komentuje ten proceder Andrzej Mazurek, zastępca prezesa LSM do spraw ekonomiczno-finansowych. - Niestety, spółdzielnia może jedynie wysyłać właścicielom mieszkań pisma upominające o obowiązku zameldowania wszystkich osób zamieszkujących lokale. Działania te przynoszą znikome efekty.

Z większym optymizmem na tego typu akcje patrzy Marek Czapski, prezes SM "Centrum” w Lublinie. W tej spółdzielni pisma z prośbą o uaktualnienie liczby mieszkańców rozsyłane są od czterech lat i, jak twierdzi Czapski, akcja powoli przynosi efekty.

Trochę inna jest sytuacja w SM "Spółdzielca”.

- W marcu we wszystkich naszych budynkach rozwiesiliśmy pisma zachęcające do przekazywania nam aktualnych informacji o liczbie mieszkańców - mówi Agnieszka Kulczyńska, kierownik działu członkowskiego, kontroli i windykacji w Spółdzielcy. - Wiele osób skorzystało wówczas z okazji i zgłosiło dzieci i osoby, które się wprowadziły. Mieliśmy jednak dużo głosów o zaniżaniu liczby osób, zwłaszcza w mieszkaniach wynajętych studentom.

Ze wsparciem techniki

Często i zainstalowanie wodomierza nie rozwiązuje problemu z kłopotliwymi najemcami. Stan wodomierzy jest sprawdzany dwa razy do roku, w styczniu i czerwcu.

- W czerwcu, kiedy chcemy spisać stan liczników, często nie możemy się dostać do mieszkań, które wynajmowali studenci. Po prostu wynajmujący wyjechali już z miasta - mówi Anna Ostrowska, kierownik administracji SM "Spółdzielca”.
SM Spółdzielca rozwiązuje ten problem, sukcesywnie instalując w należących do siebie budynkach wodomierze elektroniczne. Umożliwiają one sprawdzenie stanu licznika drogą radiową, bez wchodzenia do mieszkania. Liczniki są, tak jak przy wodomierzach tradycyjnych, sprawdzane dwa razy w roku, jednak urządzenia te dodatkowo, co dwa tygodnie, zapisują i przechowują w pamięci stan zużycia wody.

Dzięki temu spółdzielnia może na bieżąco monitorować zużycie wody, gdy mieszkanie zmienia właściciela, zaś właściciel lokalu może mieć większą kontrolę nad zużyciem wody w wynajmowanym mieszkaniu.

Ustawa chroni naciągaczy

- Nie da się ustalić faktycznej liczby lokatorów zameldowanych w danym mieszkaniu - mówi Sławomir Osiński z SM "Czechów”. - Ustawa ochronie danych osobowych uniemożliwia uzyskanie tej informacji z Urzędu Miasta, oświadczenia lokatorów nie są w tym względzie miarodajne.

W spółdzielni Czechów od liczby zameldowanych lokatorów zależą opłaty za wywóz nieczystości oraz, w starszych mieszkaniach, ryczałtowa opłata za gaz. Spółdzielnia sukcesywnie wprowadza gazomierze.

Czynnik ludzki zastąpimy metrami?

Jednak to nie rozwiąże problemu z naliczaniem opłat za wywóz nieczystości. Zarząd spółdzielni szuka sposobów wyjścia z tej paradoksalnej sytuacji.

- Mamy zamiar odejść od czynnika ludzkiego przy naliczaniu opłat i zastąpić go opłatą zależną od powierzchni mieszkania - mówi Osiński. - Jeszcze w tym roku zamierzamy skonsultować ten pomysł z radami osiedlowymi.

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
~kaska~ / 20 grudnia 2008 o 23:06
jasio napisał:
rozwiązanie jest proste nadwyżkę zuzycia ponad norme rozlicza sie wsód lokatorów nie posiadających licznika , jest to jedyny sposób na zmuszenie ich do zainstalowania licznika i nie okradania sąsiadów


Nie wiesz co mówisz teoria jedno praktyka drugie. U mnie w spóldzileni tak jest i co sądziszo ryczałcie zimnej wody 50 m3 na osobę na miesiąc.
Problem oczywisty z ustaleniem ilości zamieszkałych osób - zawsze są to goście.
Windy były od osób potem było ustanowienie odrębnej własności ,doszły partery i piętra , przechodzimy w opłacie na udział w nieruchomości (bo windy w ustawie wymienił minister jako element wspólny).
Z wodą działamy od kilku lat odczyty co kwartał i kilka procent ma ryczałt


Nie wiesz co mówisz teoria jedno praktyka drugie. U mnie w spóldzileni tak jest i co sądziszo ryczałcie zimnej wody 50 m3 na osobę na miesiąc.
Problem oczywisty z ustaleniem ilości zamieszkałych osób - zawsze są to goście.
Windy były od osób potem było ustanowienie odrębnej własności ,doszły partery i piętra , przechodzimy w opłacie na udział w nieruchomości (bo windy w ustawie wymienił minister jako element wspólny).
Z wodą działamy od kilku lat odczyty co kwartał i kilka procent ma ryczałt rozwiń
Avatar
jasio / 16 grudnia 2008 o 13:47
rozwiązanie jest proste nadwyżkę zuzycia ponad norme rozlicza sie wsód lokatorów nie posiadających licznika , jest to jedyny sposób na zmuszenie ich do zainstalowania licznika i nie okradania sąsiadów
Avatar
~kkk~ / 16 grudnia 2008 o 08:20
Naliczanie jakichkolwiek opłat w zalezności od powierzchni mieszkania to rzeczywiście najprostsze ale również najbardziej niesprawiedliwe rozwiązanie. Jaki zwiazek ma np. zuzycie ciepła na klatkach schodowych, piwnicach itp... od powierzchni mieszkania? To po prostu absurd. Osobiście NIESTETY mieszkam w spółdzielni, która tak nalicza. Mam najwieksze mieszkanie na klatce, w którym mieszka ... najmniej osób. W związku z tym:
1. Płacę najwięcej za cieplo (koszty tzw. stałe to prawie 40% zuzycia!!!!!!)
2. Płacę najwięcej za dbanie o zieleń na osiedlu - a co ja depczę trawniki czy dzieciaki sasiadów?!
3. Najwięcej płacę za "administrację" - jakby przez to spółdzielnia miała mnie lepiej traktować!

Wim, że ten problem nie jest łatwy. Lecz pojście w tym kierunku to jawne złodziejstwo. Niech spółdzielnie i ustawodawcy poszukają innych rozwiazań (opomiarują mieszkania, nie doliczają do "kosztów stałych" zaleglości nierzetelnych mieszkańców itp...) a nie idą na łatwiznę okradając ludzi, którzy i tak najwięcej pieniędzy włożyli w zakup wiekszych mieszkań. Gdyby nie takie praktyki, mój czynsz wynosiłby ok 450 zł/m-c a nie ponad 600 zł. (bez mediów). W skali roku moje straty to grubo ponad 1500 zł. A mieszkam w tej spóldzielni już 15 lat. Na tych same niegodziwy praktykach spółdzielni staraciłem już ponad 20 000 złotych - płacę za złodziei, oszustów, darmozjadów i krętaczy, którzy chcą mieszkać za półdarmo. Tak w naszym kraju traktuje się uczciwych ludzi, którzy swoje zobowiazania płacą w terminie i nie oszukukuja innych.

Pozdrawiam uczciwych nieszczęśników
Naliczanie jakichkolwiek opłat w zalezności od powierzchni mieszkania to rzeczywiście najprostsze ale również najbardziej niesprawiedliwe rozwiązanie. Jaki zwiazek ma np. zuzycie ciepła na klatkach schodowych, piwnicach itp... od powierzchni mieszkania? To po prostu absurd. Osobiście NIESTETY mieszkam w spółdzielni, która tak nalicza. Mam najwieksze mieszkanie na klatce, w którym mieszka ... najmniej osób. W związku z tym:
1. Płacę najwięcej za cieplo (koszty tzw. stałe to prawie 40% zuzycia!!!!!!)
2. Płac... rozwiń
Avatar
panbucz / 10 grudnia 2008 o 11:10
" Mamy zamiar odejść od czynnika ludzkiego przy naliczaniu opłat i zastąpić go opłatą zależną od powierzchni mieszkania - mówi Osiński."

Zaraz, to z tego wynika że samotna wdowa-emerytka w 80m mieszkaniu zapłaci za śmiecie więcej, niż 5-osobowa rodzina na 60m kw.???
Avatar
~kaska~ / 20 grudnia 2008 o 23:06
jasio napisał:
rozwiązanie jest proste nadwyżkę zuzycia ponad norme rozlicza sie wsód lokatorów nie posiadających licznika , jest to jedyny sposób na zmuszenie ich do zainstalowania licznika i nie okradania sąsiadów


Nie wiesz co mówisz teoria jedno praktyka drugie. U mnie w spóldzileni tak jest i co sądziszo ryczałcie zimnej wody 50 m3 na osobę na miesiąc.
Problem oczywisty z ustaleniem ilości zamieszkałych osób - zawsze są to goście.
Windy były od osób potem było ustanowienie odrębnej własności ,doszły partery i piętra , przechodzimy w opłacie na udział w nieruchomości (bo windy w ustawie wymienił minister jako element wspólny).
Z wodą działamy od kilku lat odczyty co kwartał i kilka procent ma ryczałt


Nie wiesz co mówisz teoria jedno praktyka drugie. U mnie w spóldzileni tak jest i co sądziszo ryczałcie zimnej wody 50 m3 na osobę na miesiąc.
Problem oczywisty z ustaleniem ilości zamieszkałych osób - zawsze są to goście.
Windy były od osób potem było ustanowienie odrębnej własności ,doszły partery i piętra , przechodzimy w opłacie na udział w nieruchomości (bo windy w ustawie wymienił minister jako element wspólny).
Z wodą działamy od kilku lat odczyty co kwartał i kilka procent ma ryczałt rozwiń
Avatar
jasio / 16 grudnia 2008 o 13:47
rozwiązanie jest proste nadwyżkę zuzycia ponad norme rozlicza sie wsód lokatorów nie posiadających licznika , jest to jedyny sposób na zmuszenie ich do zainstalowania licznika i nie okradania sąsiadów
Avatar
~kkk~ / 16 grudnia 2008 o 08:20
Naliczanie jakichkolwiek opłat w zalezności od powierzchni mieszkania to rzeczywiście najprostsze ale również najbardziej niesprawiedliwe rozwiązanie. Jaki zwiazek ma np. zuzycie ciepła na klatkach schodowych, piwnicach itp... od powierzchni mieszkania? To po prostu absurd. Osobiście NIESTETY mieszkam w spółdzielni, która tak nalicza. Mam najwieksze mieszkanie na klatce, w którym mieszka ... najmniej osób. W związku z tym:
1. Płacę najwięcej za cieplo (koszty tzw. stałe to prawie 40% zuzycia!!!!!!)
2. Płacę najwięcej za dbanie o zieleń na osiedlu - a co ja depczę trawniki czy dzieciaki sasiadów?!
3. Najwięcej płacę za "administrację" - jakby przez to spółdzielnia miała mnie lepiej traktować!

Wim, że ten problem nie jest łatwy. Lecz pojście w tym kierunku to jawne złodziejstwo. Niech spółdzielnie i ustawodawcy poszukają innych rozwiazań (opomiarują mieszkania, nie doliczają do "kosztów stałych" zaleglości nierzetelnych mieszkańców itp...) a nie idą na łatwiznę okradając ludzi, którzy i tak najwięcej pieniędzy włożyli w zakup wiekszych mieszkań. Gdyby nie takie praktyki, mój czynsz wynosiłby ok 450 zł/m-c a nie ponad 600 zł. (bez mediów). W skali roku moje straty to grubo ponad 1500 zł. A mieszkam w tej spóldzielni już 15 lat. Na tych same niegodziwy praktykach spółdzielni staraciłem już ponad 20 000 złotych - płacę za złodziei, oszustów, darmozjadów i krętaczy, którzy chcą mieszkać za półdarmo. Tak w naszym kraju traktuje się uczciwych ludzi, którzy swoje zobowiazania płacą w terminie i nie oszukukuja innych.

Pozdrawiam uczciwych nieszczęśników
Naliczanie jakichkolwiek opłat w zalezności od powierzchni mieszkania to rzeczywiście najprostsze ale również najbardziej niesprawiedliwe rozwiązanie. Jaki zwiazek ma np. zuzycie ciepła na klatkach schodowych, piwnicach itp... od powierzchni mieszkania? To po prostu absurd. Osobiście NIESTETY mieszkam w spółdzielni, która tak nalicza. Mam najwieksze mieszkanie na klatce, w którym mieszka ... najmniej osób. W związku z tym:
1. Płacę najwięcej za cieplo (koszty tzw. stałe to prawie 40% zuzycia!!!!!!)
2. Płac... rozwiń
Avatar
panbucz / 10 grudnia 2008 o 11:10
" Mamy zamiar odejść od czynnika ludzkiego przy naliczaniu opłat i zastąpić go opłatą zależną od powierzchni mieszkania - mówi Osiński."

Zaraz, to z tego wynika że samotna wdowa-emerytka w 80m mieszkaniu zapłaci za śmiecie więcej, niż 5-osobowa rodzina na 60m kw.???
Zobacz wszystkie komentarze 4

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Młodzieżowy radny przeciwko zniżkom dla uczniów

Młodzieżowy radny przeciwko zniżkom dla uczniów 0 0

Daniel Mazur, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta w Puławach, opowiedział się przeciwko wprowadzeniu zniżek na bilety komunikacji miejskiej dla najlepszych uczniów. Przeciwko temu wydatkowi wystąpiła również wiceprezydent Puław, Ewa Wójcik. Projekt uchwały upadł.

Rzeczywiście niezła sztuka. Po festiwalu w Chełmie
galeria

Rzeczywiście niezła sztuka. Po festiwalu w Chełmie 1 0

Koncerty, wystawy fotografii i malarstwa, street art., popisy taneczne, body painting i fire show połączony z występem „Słomy” Słonimskiego i bębniarzy. To tylko fragment tegorocznej oferty zakończonego w niedzielę trzydniowego II Festiwalu Niezła Sztuka.

Gigant z branży spożywczej inwestuje w Lubelskiem

Gigant z branży spożywczej inwestuje w Lubelskiem 2 0

50 milionów złotych zainwestuje w Łukowie gigant z branży spożywczej firma SuperDrob. Znajdzie tam pracę 40–50 osób. Będzie to jeden z trzech zakładów tej firmy działających w Lubelskiem

Lublin: Plac zabaw zniknął z dnia na dzień. Mieszkańcy są oburzeni

Lublin: Plac zabaw zniknął z dnia na dzień. Mieszkańcy są oburzeni 0 4

Rozebrany został miejski plac zabaw stojący w wąwozie obok osiedla Konopnickiej. – Nie było innego wyjścia – mówią urzędnicy, którzy zlecili rozbiórkę i tłumaczą, że urządzenia były zniszczone przez wandali i stwarzały zagrożenie dla dzieci. Mieszkańcy są oburzeni, a rada dzielnicy twierdzi, że wystarczyłaby naprawa.

Lubelskie: Okaleczone zwłoki znaleziono w lesie, w pobliżu drogi krajowej nr 19

Lubelskie: Okaleczone zwłoki znaleziono w lesie, w pobliżu drogi krajowej nr 19 13 4

Śledczy ustalają dokładne okoliczności śmierci mężczyzny, którego ciało odnaleziono w lesie, niedaleko Radzynia Podlaskiego. Wstępne ustalenia wskazują, że został zamordowany.

Lublin: Narasta konflikt w szpitalu przy ul. Staszica. Będzie protest pielęgniarek?

Lublin: Narasta konflikt w szpitalu przy ul. Staszica. Będzie protest pielęgniarek? 7 9

Pielęgniarki ze szpitala przy Staszica gotowe są strajkować, jeśli dyrekcja nie zgodzi się na podwyżki. W ramach protestu już 170 osób poszło na zwolnienia lekarskie.

Urlop ojcowski staje się modny. Korzysta coraz więcej mężczyzn w woj. lubelskim

Urlop ojcowski staje się modny. Korzysta coraz więcej mężczyzn w woj. lubelskim 0 1

Coraz więcej mężczyzn decyduje się na skorzystanie z urlopów ojcowskich. W woj. lubelskim skorzystało z niego w zeszłym roku już 7,8 tys. ojców. To o jedną piątą więcej niż w roku 2016.

Lublin: Mama u fryzjera, trzylatka wybrała się na spacer po galerii handlowej

Lublin: Mama u fryzjera, trzylatka wybrała się na spacer po galerii handlowej 9 2

W sobotę przed południem dyżurny II komisariatu policji w Lublinie odebrał zgłoszenie dotyczące zaginięcia trzyletniego dziecka.

Nieudany początek sezonu na Słonecznym Wrotkowie

Nieudany początek sezonu na Słonecznym Wrotkowie 1 6

Nie można zaliczyć do udanych tegorocznego otwarcia ośrodka Słoneczny Wrotków nad Zalewem Zemborzyckim, gdzie sezon zaczął się w sobotę.

Nowa atrakcja dla miłośników jazdy na rolkach i wrotkach w Lublinie

Nowa atrakcja dla miłośników jazdy na rolkach i wrotkach w Lublinie 0 0

Działa już hala do jazdy na wrotkach i rolkach otwarta w miejscu lodowiska przy Al. Zygmuntowskich. W piątek była darmowa i tego dnia odwiedziło ją 250 osób.

MUNDIAL 2018. Polska - Kolumbia 0:3 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]
galeria

MUNDIAL 2018. Polska - Kolumbia 0:3 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO] 17 14

O godzinie 20 reprezentacja Polski w Kazaniu zmierzy się z Kolumbią i jeśli chce zachować szansę na wyjście z grupy musi wygrać

Po roku wyciągnęli wnioski. Podsumowanie zamojskiej klasy okręgowej

Po roku wyciągnęli wnioski. Podsumowanie zamojskiej klasy okręgowej 1 0

Sezon 2017/2018 przeszedł do historii. Awans po bardzo zaciętym boju wywalczyła Huczwa Tyszowce, która zostawiła w pokonanym polu Unię Hrubieszów i inny zespół z aspiracjami do awansu – Victorię Łukową Chmielek

Zamość: Zdjęcia ze starego, zniszczonego albumu
2 lipca 2018, 15:00

Zamość: Zdjęcia ze starego, zniszczonego albumu 1 0

Od 2 lipca w Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego będzie prezentowana wystawa Judith Aizen pt. „Zdjęcia ze starego, zniszczonego albumu. 1900-1942”.

Dla wyjątkowych projektantów i przedsiębiorców. Nagrody „Lubelski Wzór 2018” przyznane
Zdjęcia
galeria
film

Dla wyjątkowych projektantów i przedsiębiorców. Nagrody „Lubelski Wzór 2018” przyznane 0 0

W tym roku statuetki Lubelski Wzór 2018, honorujące wyjątkowych projektantów i przedsiębiorców z woj. lubelskiego, otrzymała drukarnia Petit oraz Kolektyw kilku.com. Organizatorzy przyznali także nagrodę specjalną, która trafiła do Bartłomieja Pniewskiego za 50-lecie pracy twórczej.

Mundial 2018. Japonia - Senegal 2:2. Honda ratuje remis

Mundial 2018. Japonia - Senegal 2:2. Honda ratuje remis 1 0

Po bardzo zaciętym i wyrównanym meczu Japonia zremisowała z Senegalem 2:2. Co prawda to zespół z Afryki dwa razy wychodził w tym starciu na prowadzenie, ale bliżej wygranej był zespół z Azji, który stworzył więcej sytuacji pod bramką rywala

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!