niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Dom

Czytelnicy pytają – Redakcja odpowiada

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 kwietnia 2003, 14:39

Gdzie są pieniądze z funduszu remontowego?
• Jestem członkiem wspólnoty mieszkaniowej i co miesiąc wpłacam zaliczki na fundusz remontowy. W ciągu ostatnich dwóch lat w naszym budynku nie prowadzono żadnych robót remontowych. Na zebraniu wspólnoty chcieliśmy się dowiedzieć, ile pieniędzy z funduszu remontowego zgromadziliśmy. Okazało się, że konto jest puste, bo administrator wszystkie pieniądze wydał na bieżące koszty utrzymania budynku, gdyż wielu właścicieli zalegało z opłatami. Czy miał do tego prawo? – pyta Zbigniew Krasicki z Chełma
Odpowiadamy
– Zarządca nie powinien dysponować w ten sposób funduszem remontowym bez zgody wspól-noty, lub przynajmniej wybranego przez nią zarządu. Fundusz remontowy jest przeznaczony na ściśle określony cel, czyli na remonty budynku i nie może być wydatkowany w inny sposób. Oczywiście w razie jakichś przejściowych trudności z utrzymaniem płynności finansowej wspól-noty można te środki przeznaczyć na bieżące opłaty, ale zgodnie z wolą wspólnoty. Środki „po-życzone” z funduszu remontowego muszą być jednak niezwłocznie zwrócone. Trzeba więc, jak najszybciej wyegzekwować od właścicieli zaległe opłaty. W tym celu można upoważnić zarząd lub administratora, aby wystąpił w imieniu wspólnoty do sądu z powództwami przeciwko dłużni-kom o zapłatę zaległych opłat. Jeżeli właściciel lokalu zalega długotrwale z opłatami, wspólnota mieszkaniowa może w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości.
Podstawa: Przepisy regulujące funkcjonowanie wspólnot mieszkaniowych są zawarte w usta-wie z dnia 24 czerwca 1994. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. nr 80, poz. 903 z późn. zm.)
Dla kogo mieszkanie komunalne
• Mieszkam wraz z mężem i dzieckiem w dwupokojowym mieszkaniu rodziców. Chcielibyśmy mieć swoje mieszkanie, ale nas na to nie stać. Czy możemy się ubiegać o mieszkanie komunalne? – pyta Zofia Śliwińska z Biłgoraja
– Trzeba najpierw sprawdzić w gminie, na jakich zasadach udostępnia ona mieszkania należące do jej zasobów mieszkaniowych. Każda gmina w drodze uchwały ustala własne zasady. W uchwale określa się warunki, jakie musi spełniać osoba ubiegająca się o mieszkanie komunal-ne. Zazwyczaj pierwszeństwo przy zawieraniu umów najmu mają ci, którzy są w najtrudniejszej sytuacji mieszkaniowej i mają niewielkie zarobki. Gmina może określić górne limity dochodów na członka rodziny (np. 150 proc. najniższej emerytury lub wynagrodzenia) oraz wielkość aktual-nie zajmowanej powierzchni mieszkaniowej przypadającej na członka rodziny uprawniające do ubiegania się o mieszkanie komunalne. Osoba, która spełnia te warunki może złożyć w gminie wniosek o przydział mieszkania. Wpisuje się ją wówczas na listę osób czekających na mieszka-nie. Czas oczekiwania zależy od liczby lokali, jakimi dysponuje gmina. I często jest długi.
Podstawa
Jeśli jesteś zainteresowany mieszkaniem komunalnym, zgłoś się do wydziału gospodarki miesz-kaniowej lub komunalnej urzędu gminy. (opr. KZ)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!