sobota, 24 marca 2018 r.

Dom

Dach: beton czy ceramika. Co lepiej mieć nad głową

Dodano: 3 listopada 2015, 12:50

Fot. Vlada Prihoda/freeimages
Fot. Vlada Prihoda/freeimages

O zaletach i wadach dachówek ceramicznych i betonowych, Zwolennicy jednych i drugich toczą spór. Każda ze stron ma swoje argumenty

Dachówki zarówno ceramiczne, jak i betonowe to materiały przede wszystkim trwałe. Ich żywotność ocenia się na około 100 lat, ale nierzadko można spotkać budowle jeszcze starsze, którym trudno zarzucić brak szczelności dachu. Stanowią jedno z najstarszych rodzajów pokrycia i od wieków doskonale wkomponowane są w krajobraz. Oprócz tego w przypadku jakichkolwiek usterek małoformatowe pokrycie łatwo wymienić lub naprawić.

Małe wielkie różnice

Spór między zwolennikami dachówek ceramicznych a sympatykami dachówek betonowych przypomina średniowieczny filozoficzny spór o uniwersalia – choć bardzo ciekawy, jest on praktycznie nierozwiązywalny. Jeden z najważniejszych parametrów –żywotność – jest niemal identyczny. Jedne i drugie świetnie spełniają swoje funkcje przez pokolenia. Inne parametry, takie jak nasiąkliwość czy mrozoodporność, również są podobne w obu kategoriach.

Sposób montażu

Dachówki ceramiczne i betonowe różnią się detalami. Glina pozwala na wykonanie drobnych elementów, stąd różnie uformowane zamki boczne i górne (dachówki betonowe górnych zamków nie posiadają), a także różnego rodzaju użebrowanie. Co to oznacza dla dekarza? Dachówki betonowe mają większą tolerancję nasuwu jednej na drugą, przez co pomagają zniwelować „niedoskonałość” konstrukcji więźby. Z kolei dachówki ceramiczne wymagają od dekarza bardzo precyzyjnego łatowania.

Wygląd

Różnice w wyglądzie dachówek ceramicznych i betonowych to chyba najbardziej spektakularna część całego sporu. Tak w jednej, jak i drugiej kategorii znajdziemy dachówki płaskie i profilowane. Prawdą jest, że beton jako materiał jest sam w sobie bardziej porowaty niż wypalona glina. I być może taki stan rzeczy powodowałby, że co bardziej wrażliwym inwestorom ta chropowatość przeszkadzałaby nad wyraz, gdyby nie jeden niezmiernie istotny fakt: idący na odsiecz postęp techniczny.

Cena

Istnieje pewna prawidłowość: beton generalnie jest tańszy od ceramiki. Jest to wynikiem procesu produkcji. Dachówki ceramiczne wypalane są temperaturze około 1000 stopni Celsjusza. Dachówki betonowe zaś dojrzewają w specjalnych komorach w temperaturze do 60 stopni Celsjusza, co oznacza, że fabryka zużywa do 70 proc. mniej energii podczas wyrobu dachówek betonowych niż do produkcji dachówek ceramicznych.

Beton czy ceramika?

Oczywiście na to pytanie nie znajdziemy jednoznacznej, zadowalającej wszystkich odpowiedzi. Jedno nie zmienia się na pewno: do wyboru między dachówką betonową a ceramiczną należy podejść świadomie. Zastanowić się, czy wolimy produkt w bardziej przystępnej cenie, czy nie odgrywa ona żadnej roli. Czy chcemy, aby dach błyszczał, czy preferujemy jednak lekko matową połać. Być może zależy nam na konkretnym kolorze, profilu albo właściwościach, jak ochrona przed nagrzewaniem się poddasza? Wtedy, całkowicie pewni własnych racji i świadomi wyboru, na pewno cieszyć będziemy się przez lata pewnym dachem nad głową.

(mat. prasowe firmy Monier Braas Sp. z o.o)

Czytaj więcej o:
Gość
Gość
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (14 grudnia 2015 o 14:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co do wagi dachówki dach betonowa waży około 4,20 kg /szt - 42kg m2 ceramika od 40 kg do 75 kg (karpiówka) na m2. A co do różnic dachówka betonowa będzie wyglądała gorzej po latach bo jest bardziej porowata. Przez ostatnie lata dachówka betonowa sprzedaje się gorzej. Mimo dużej różnicy w cenie. Widocznie Polaków na to stać :)
Rozwiń
Gość
Gość (3 listopada 2015 o 14:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jest jedna zasadnicza wada dachówek betonowych i ceramicznych - waga. na 1 m/kw potrzeba około 10 szt dachówki przy wadze jednej sztuki około 7 kg. 1 m/kw waży w granicach 70 kg co przy powierzchni dachu 230 m/kw wynosi 16 100 kg.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!