czwartek, 22 marca 2018 r.

Dom

Dachowe rozterki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 marca 2002, 14:28

Elegancki dach to piękna wizytówka domu
Elegancki dach to piękna wizytówka domu

Rynek materiałów budowlanych oferuje praktycznie nieograniczone możliwości w doborze materiałów pokryciowych na dach. Dostępne są m.in. klasyczne dachówki ceramiczne i cementowe, blachy dachówkopodobne oraz gonty bitumiczne.

Rodzaj pokrycia, jakie wybierzemy na nasz dach, uzależniony jest od wielu czynników. Głównie zaś zależy od nośności (wytrzymałości) konstrukcji więźby dachowej, stopnia nachylenia połaci dachowych oraz skomplikowania płaszczyzn, czyli wszelkich złamań, skosów, itd. Kupno dobrego jakościowo pokrycia na nasz dach nie jest sprawą łatwą. Dlatego zanim je wybierzemy i kupimy, koniecznie musimy zwrócić uwagę na kilka podstawowych rzeczy.

Modna ceramika

W zależności od tego, jaki będzie kształt dachu powinniśmy dobrać odpowiedni rodzaj dachówki ceramicznej. Już na etapie projektu architektonicznego powinniśmy zwrócić uwagę czy będzie to dachówka płaska czy falista. Musimy także ocenić mrozoodporność dachówek. Nie zawsze zapisy z dokumentów są zgodne z faktycznymi walorami pokrycia. Oceńmy także na jak długo udzielana jest gwarancja i to nie tylko przez dystrybutora, ale koniecznie obejrzyjmy fabryczny certyfikat gwarancyjny.
W przypadku dachówek cementowych należy sprawdzić jednorodność kształtów (żeby nie było problemów z ułożeniem). Należy także ocenić jak bogaty jest system elementów wykończeniowych.

Popularna blacha

Zawsze cieszyła się i cieszy sporą popularnością. Jest układana przez mieszkańców większych i mniejszych miejscowości. Bogata oferta sprawia, że krąg osób zainteresowanych pokryciami blachowymi systematycznie wzrasta.
Grubość blachy do pokrycia dachowego, żeby mogła być ona dobrym pokryciem, nie powinna być mniejsza niż 0,5 mm. Niektórzy dystrybutorzy sprzedają blachy o grubości 0,4 mm, które są zbyt delikatne .
Przy zakupie blachy należy sprawdzić jej wymiary, ponieważ nie zawsze są one zachowane. Uzależnione są one od maszyn, jakich używa producent .
Obejrzyjmy także czy nie mają popękań na krawędziach, czy nie są porysowane i czy nie zostały pogięte w transporcie. Wszystko to ma wpływ na ich długowieczność. Zarysowana blacha może np. szybko korodować.

Gonty bitumiczne

Gonty zdobyły już sobie stałe miejsce na polskim rynku materiałów budowlanych. Jak podkreślają fachowcy, najlepsze są gonty z odpowiednim przylepcem. Umożliwia on sklejanie poszczególnych warstw pokrycia i przenosi ruchy podłoża. Kiedy producent oferuje gonty bez warstwy klejącej to powinno być dołączone do nich specjalne spoiwo, ponieważ sprzedawany jest cały system.
Warto sprawdzić czy gonty nie pękają przy załamywaniu, bo jeśli tak jest to znaczy, że mają słabą osnowę. Do układania tego pokrycia powinniśmy kupić odpowiednie płyty, ponieważ pokrycie to nie może być ułożone na deskach.
Przy pokryciu dachu gontem należy zapewnić jego odpowiednią wentylację, ponieważ w przypadku jej braku dach może zgnić. (UK)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!