niedziela, 25 marca 2018 r.

Dom

Dachówki ceramiczne

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 września 2002, 11:48

d Dachówki ceramiczne cieszą się bardzo dużą popularnością od lat. Postęp techniczny nie zmienił ich właściwości tylko poprawił jakość, wzbogacił kolorystykę i kształty, a także ujednolicił wymiary.
Są jednym z najstarszych pokryć dachowych, stosowanych już w XIV wieku. Na masową skalę zaczęto je produkować dopiero pod koniec XIX i początku XX wieku, kiedy pracę ręczną zastąpiły maszyny.
Dachówki ceramiczne wyrabiane są z wypalanej w temperaturze 900 - 1200 stopni C gliny. Posiadają porowatą strukturę, dzięki której są one paroprzepuszczalne. Na ogół posiadają naturalną, w różnych odcieniach czerwoną barwę, ale mogą być również koloryzowane w masie pigmentami o innych odcieniach. Poza tradycyjnymi są również dachówki angobowane i glazurowane (szkliwione). Pierwsze jeszcze przed wypalaniem pokrywane są warstwą rozwodnionego i zabarwionego tlenkami żelaza iłu. Natomiast glazurowanie odbywa się po wypalaniu i polega na powlekaniu cienką warstwą iłu z dodatkami szklistymi (kwarcem), dzięki czemu, powierzchnia dachówki ma połyskliwy wygląd.
Pokrycie to dzięki swoim małym wymiarom, a także dachówkom klinowym pozwala na ułożenie każdego stromego dachu bez względu na stopień jego skomplikowania. Wśród wielu rodzajów, jakie znajdują się na rynku, najczęściej powtarzającymi się są: karpiówka, karpiówka zakładkowa i holenderka (esówka).
Karpiówka, której nazwa pochodzi od sposobu układania, przypominającym łuskę karpia, cieszy się największą popularnością. Są również inne techniki jej montażu, jak przykładowo podwójna w koronkę. Jednak bez względu na sposób pokrycia zarówno ta, jak i inne dachówki, mają swoją wadę i jest nim ciężar. W przypadku karpiówki może on wynosić nawet 75 kg na 1 mkw. Typowa karpiówka ma kształt prostokąta z jedną zaokrągloną krawędzią. Może być także łukowa, gotycka, prosta sześciokątna, segmentowa, kościelna. Odmiana zakładkowa wyposażona jest we wpusty i wypusty, które przy układaniu zachodzą na siebie zapewniając szczelność połączenia.
Inna odmiana dachówki holenderka zwana też esówką nazwę swą zawdzięcza przekrojowi w kształcie litery S. Dzięki ułożeniu w rzędach, które również zachodzą na siebie, gwarantuje ona całkowitą szczelność połaci.
W komplecie dachówek ceramicznych znajdują się również wszystkie niezbędne elementy wspomagające jak gąsiory, ławy i stopnie kominiarskie, wywietrzniki i wiele innych. (zk)
Podpis pod zdjęcie
Dachy kształtują krajobraz

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!