wtorek, 20 lutego 2018 r.

Dom

Dobre okna drewniane

  Edytuj ten wpis
Autor: (elle)

Chociaż na rynku okiennym panowały różne trendy, to okna drewniane zawsze cieszyły się dużą popularnością. Stałe doskonalenie ich wizerunku sprawiło, że utrzymują one niepodważalną pozycję.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie okien drewnianych?
– podpowiada Jerzy
Markowski, dyrektor ds. produkcji stolarki drewnianej w lubelskiej firmie „Goran”


• Należy sprawdzić izolacyjność termiczną i akustyczną okna. Szyba powinna mieć współczynnik U = 1,1 W/mkw. Informacje te możemy uzyskać od sprzedawcy. Każde biuro handlowe powinno dysponować danymi technicznymi określonej opcji.
• Przed zakupem zwróćmy uwagę na ewentualne wady materiałowe na wyrobie dostarczonym przez producenta. Mogą być widoczne ślady ubytków, starannie zamaskowane, np. dodatkowo zamalowane albo zaszpachlowane. Takie wady mogą powstać w czasie produkcji albo transportu.
• Sprawdźmy, z jakiego materiału okna zostały wykonane. Czy jest to materiał drewniany o zewnętrznych powierzchniach litych czy też łączony na mikrowczepy. W drugim przypadku łączenia elementów są widoczne, powierzchnia nie jest lita, materiał nadaje się tylko pod farby kryjące.
• Lepiej nie kupować okien tzw. surowych, nie pomalowanych. Nie ma bowiem praktycznie możliwości, żeby w domowych warunkach pomalować starannie okna, np. w miejscach niedostępnych, ukrytych chociażby w szczelinach za okuciami, albo za szybą.
• Nie należy zamawiać okien pomalowanych tylko lakierem bezbarwnym, gdyż nie jest on odporny na promieniowanie UV. Najlepsze są kolory pośrednie. Dobrze wykonane okno powinno być poddane impregnacji, następnie położony podkład i 2 warstwy wierzchnie.
• Przy oknach mahoniowych (meratni) mogą występować różnice w odcieniu na ramiaku (widoczne przy wszystkich transparentnych farbach). Przebarwienia takie rzadziej są spotykane przy oknach wykonanych z sosny i nie jest to wadą.
• Sprawdźmy czy szyba w naszym oknie ma jednolite tło, czy nie ma załamań światła, czy nie ma plam oraz rys.
• Zwróćmy uwagę jak funkcjonuje okucie. Czy okno lekko się otwiera, czy się nic nie blokuje. Przy zakupie możemy wybrać pożądaną przez nas opcję okucia z odpowiednimi funkcjami, jakie chcielibyśmy by okno posiadało, np. można zamówić specjalne zabezpieczenia antywłamaniowe.
• Sprawdźmy także ułożenie uszczelek w oknie. Powinny być one idealnie włożone, bez żadnych załamań, aby zapewnić dobrą szczelność okna. Możemy dopytywać się o firmowe uszczelki, ponieważ pojawiają się na rynku wyroby chałupnicze, których jakość pozostawia wiele do życzenia i po 2-3 sezonach trzeba je wymieniać.
• Zwróćmy również uwagę na jakość silikonowania w oknie. Czy silikon jest równo położony i jaka jest jego jakość.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!