niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Dom

Na ogrzewanie starych, nieocieplonych budynków trzeba zimą wydać krocie. Ale czynniki ekonomiczne, przemawiające za wykonaniem docieplenia, to nie wszystko.

Wkrótce będzie to konieczność, bowiem zacznie obowiązywać unijna dyrektywa, dotycząca jakości energetycznej budynków.

Od 1 października za węgiel płacimy 20 procent więcej, a to nie koniec planowanych podwyżek. Problem polega na tym, że w większości starych budynków węgiel jest głównym paliwem grzewczym. Nieszczelne okna i niedocieplone ściany powodują znaczne straty ciepła. W efekcie zużywamy więcej energii, aby utrzymać pożądaną temperaturą. Tymczasem prawidłowo zaplanowane ocieplenie budynku, umożliwia zmniejszenie strat ciepła nawet o 90 procent.

Stare budynki

Większość starych budynków nie spełnia wymagań dotyczących energooszczędności. Najprostszym rozwiązaniem jest więc wykonanie docieplenia zewnętrznego. - W przypadku starych domów termomodernizacja nie jest jednak procesem łatwym. Warstwy malarskie najczęściej nie są dostatecznie związane z podłożem, a i przyczepność samych tynków jest różna i nie gwarantuje stabilnego podłoża - mówi Sławomir Cichoński z firmy Baumit. Dla określenia przyczepności kleju na tego typu podłożach wskazane jest wykonanie specjalnych prób. Najprostszą metodą jest przyklejenie kilku kawałków styropianu (np. 15 x 15 cm) zaprawą klejową w różnych punktach elewacji i próba ich oderwania po 3 dniach. Jeżeli rozerwanie nastąpi w materiale termoizolacyjnym - należy przyjąć, iż podłoże charakteryzuje się wystarczającą wytrzymałością. W przypadku oderwania próbki wraz klejem i resztkami podłoża (np. tynku), wymaga ono gruntownego oczyszczenia oraz wzmocnienia przeznaczonymi do tego celu materiałami.

Unia nam każe

Zmiany w polskim prawie budowlanym, podyktowane w głównej mierze wymogami, jakie stawia nam Unia Europejska, zobligują każdego do właściwego ocieplenia ścian i termomodernizacji domów i mieszkań. Od 1 stycznia 2009 roku ocenie energetycznej poddane zostaną nie tylko lokale mieszkalne, ale także budynki zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Bez specjalnego certyfikatu nie będzie można domu ani mieszkania oddać do użytku, sprzedać, a nawet wynająć. Nowe przepisy nie będą dotyczyły jedynie nowo budowanych obiektów - nawet mając stary dom, przed wystawieniem go na sprzedaż będziemy musieli uzyskać świadectwo jakości energetycznej. Więcej informacji na temat dyrektywy EPBD można znaleźć na stronach www.epbd.pl, www.zobaczcieplo.pl, termodom.pl.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!