wtorek, 20 lutego 2018 r.

Dom

Dokładnie obejrzyj, gdzie zamieszkasz

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 kwietnia 2009, 18:14

Aby na sprzedaży w przyszłości mieszkania lub domu nie wyjść jak przysłowiowy Zabłocki na mydle, już w momencie kupowania go warto zwrócić uwagę na otoczenie, w jakim się ono (lub on) znajduje.

Jak wynika z badań CBOS większość Polaków przywiązuje bardzo duże znaczenie do miejsca, w którym mieszkają. Blisko 98 procent ankietowanych jest przekonanych, że ludzie lepiej się czują, gdy mieszkają w ładnym otoczeniu. Tylko o 4 procent badanych mniej przyznaje, że przywiązują wagę do tego, w jakim miejscu i otoczeniu mieszkają. Interesujące jest również, że aż 90 procent uczestników sondażu uważa, że lubią nowe budynki.


Planując zakup nowego mieszkania musimy brać pod uwagę otoczenie i architekturę budynku oraz całego osiedla. Musimy przyjrzeć się walorom funkcjonalnym i estetycznym budynku oraz jego sąsiedztwa. Dotyczy to zarówno nowych inwestycji, jak i oferty z rynku wtórnego.

Budownictwo wysokie czy niskie

Powinniśmy sobie odpowiedzieć na kilka bardzo istotnych pytań. Po pierwsze zastanówmy się, czy lubimy wysokie czy też niskie budownictwo. Innego wyboru dokonamy, jeśli odpowiada nam życie w mrówkowcu, a innego wtedy, gdy wolimy bardziej kameralną i niską zabudowę ze sporą przestrzenią między budynkami.


Musimy się też zastanowić, czy chcemy mieszkać w nowoczesnym apartamentowcu czy też bardziej odpowiada nam tradycyjne budownictwo. To są ważne kwestie w kontekście psychicznego poczucia związku z domem czy mieszkaniem, bo jeśli będziemy go w pełni akceptować, to o wiele chętniej będziemy w nim przebywać.

Miejsce dla auta

Tak samo istotne są czynniki funkcjonalne, które zostały zawarte w konkretnym rozwiązaniu architektonicznym. Chodzi m.in. o parkowanie samochodu. Ogromne znaczenie ma między innymi komfortowy wjazd do indywidualnego garażu lub hali garażowej.


Warto też zwrócić uwagę, czy w pobliżu budynku, w którym chcielibyśmy zamieszkać, znajdują się dodatkowe miejsca do parkowania, z których mogliby korzystać nasi goście.

Wokół domu

Jednocześnie przyjrzyjmy się przestrzeni wokół budynku i zaproponowanym przez projektantów rozwiązaniom komunikacyjnym. Warto sprawdzić, czy równe są chodniki, a schody umożliwiają poruszanie się po nich bez większego wysiłku.


Coraz częściej istotne są także sposoby usuwania barier architektonicznych. Jeśli pod tym względem otoczenie budynku jest przyjazne, to bardzo dobrze, bo musimy uwzględniać w naszych kalkulacjach także i to, że nie zawsze będziemy w pełni sprawni.

Dla najmłodszych

Pomyślmy też o bezpieczeństwie dzieci. Warto sprawdzić, czy w pobliżu jest plac zabaw, czy nie sąsiaduje z ruchliwą ulicą, czy nie znajdują się na nim urządzenia, które mogą być niebezpieczne dla rozbawionych i rozbieganych maluchów. Dla poczucia bezpieczeństwa liczy się ponadto oświetlenie - wokół budynku, na osiedlu i przed wejściem do klatki schodowej.


Na małą architekturę osiedla składają się także ładnie obudowane miejsca na śmietniki oraz dobrze dobrana niska i wysoka zieleń. Im wyższy standard osiedla, tym wyższe wymagania pod tym względem możemy zgłaszać.


Musimy też dokładnie obejrzeć klatkę schodową. Powinna być szeroka i przestronna, aby umożliwiała swobodny transport np. mebli. Liczą się również drzwi wejściowe oraz windy. Jedne i drugie powinny być nie tylko trwałe i bezpieczne i łatwo dostępne, ale tylko dla mieszkańców. Natomiast jednocześnie mamy prawo do sprawnego domofonu i bezpiecznego płotu, ograniczającego dostęp ze strony osób obcych.


No i na koniec sprawa bardzo istotna: piwnica i strych. Warto od razu się upewnić, czy będą dla nas dostępne i na jak duże pomieszczenia możemy liczyć.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!