wtorek, 20 lutego 2018 r.

Dom

Budowa własnego domu to ogromna inwestycja. W realizacji zamierzeń może nam pomóc bank.

Wybór banku i kredytu to sprawa indywidualna, a ponieważ kredyty mieszkaniowe oferuje już ponad 40 banków, decyzja nie jest prosta. Ubiegając się o pożyczkę warto skorzystać z pomocy doradcy finansowego, który przedstawi ofertę kilku banków i doradzi najodpowiedniejszy. Broker pomaga przejść przez całą drogę (skompletowanie dokumentów, monitoring naszej sprawy), a co więcej, usługa ta jest bezpłatna (wymagana jest niewielka kaucja, która jest zwracana po otrzymaniu kredytu).
Coraz więcej ofert banków umożliwia sfinansowanie inwestycji nawet w 100 procentach, ale najczęściej proporcje pomiędzy wkładem własnym, a pieniędzmi uzyskanymi z banku wynoszą 20-30 i 70-80 procent. Wartość nieruchomości jest ustalana przez rzeczoznawcę majątkowego lub pracownika banku.
Bank musi mieć pewność, że kredyt uda nam się spłacić, dlatego sprawdza wysokość naszych dochodów i formę zatrudnienia oraz posiadany majątek, liczbę osób w rodzinie i wysokość wcześniejszych zobowiązań kredytowych. Miesięczna rata kredytu nie może bowiem przekroczyć określonego poziomu dochodów klienta (waha się w okolicach 30-40 proc. naszych miesięcznych dochodów). Miesięczna rata jest także tym niższa, im dłuższy jest okres kredytowania, ale jednocześnie tym wyższe jest oprocentowanie. Są banki, które szczycą się nawet 45-letnim okresem spłaty kredytu, jednak wymagają one także, by kredyt był spłacony przed osiągnięciem przez klienta 65 lat.

Każda rata zawiera część kwoty kredytu oraz naliczone odsetki. Jeśli wybieramy raty malejące, kapitał jest podzielony na równe części, a odsetki naliczane od pozostałej, niespłaconej kwoty, w związku z czym, są coraz niższe. W przypadku rat stałych zarówno raty miesięczne kapitałowe jak i odsetkowe są stałe. Korzystniejsze są raty malejące, jednakże wymagają sporych wydatków na początku okresu spłacania.
Po całkowitym spłaceniu kredytu, bank wystawia pismo, które jest zezwoleniem na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej kredytowanej nieruchomości. Wykreślenie hipoteki przez sąd jest ostatnim etapem współpracy z bankiem.
Oprac. mms
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!