niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Dom

Dom z certyfikatem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 czerwca 2004, 16:07


Ochrona cieplna budynków pozwalająca na zminimalizowanie kosztów ogrzewania jest pod szczególną kontrolą w krajach Unii Europejskiej.
Chodzi o taką ochronę cieplną budynku, która pozwala zminimalizować ogrzewanie. Najdalej w realizacji tych dyrektyw posunęli się Niemcy, które wymuszają obniżenie zużycia energii w nowych budynkach o 30 proc. Dotyczy to także budynków poddawanych modernizacji. Celem tego działania jest zmniejszenie zużycia energii i kosztów utrzymania budynków, jak i obniżenie emisji dwutlenku węgla.
Energia pierwotna
Wymagania zostały tak ujęte, że budynek i jego wyposażenie traktuje się jako całość i w ten sposób wymusza się wysoką sprawność instalacji. Natomiast wymagany poziom zużycia energii obejmuje w jednym wskaźniku zarówno energię na ogrzewanie, jak i na przygotowanie ciepłej wody użytkowej. W ocenie określone jest roczne zużycie energii pierwotnej, a nie końcowej. Dla budynków mieszkalnych zużycie odnosi się do powierzchni użytkowej, a dla innych budynków do kubatury ogrzewanej części budynku.
Dla innych budynków niż mieszkalne wymagana jest nadto ocena strat ciepła przez przenika-nie.
Certyfikat energetyczny
Najbardziej jednak godny uwagi jest tak zwany paszport (certyfikat) energetyczny budynku. Ten niemiecki wynalazek, dotąd stosowany dobrowolnie, obecnie jest przymusowy. Taki doku-ment jest ogromnie ważny dla kupujących i wynajmujących budynki. Co on obejmuje?
Otóż jest w nim podstawowa charakterystyka budynku, w niej adres, rok budowy, przeznacze-nie, wielkość, rodzaj systemu grzewczego i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz udział energii odnawialnych. Następnie znajdują się w paszporcie dopuszczalne maksymalne i wyliczone przewidywane wielkości rocznego zużycia energii pierwotnej oraz strat ciepła przez przenikanie.
Surowe wymagania
Po raz pierwszy wprowadzono w Niemczech przepisy ochrony cieplnej obowiązujące do prze-prowadzenia modernizacji w budynkach już istniejących. I tak m.in. wszystkie kotły gazowe i olejowe zainstalowane przed 1976 r. muszą być wyłączone z eksploatacji do końca 2006 r. Natomiast przewody instalacji c.o. i c.w.u., które nie są izolowane, a znajdują się w pomieszczeniach nieogrzewanych w tym samym terminie muszą być zaizolowane w sposób podany w rozporządzeniu. Wreszcie stropy nad najwyższą kondygnacją, pod nieogrzewanym poddaszem, muszą być do końca 2006 r. tak docieplone, aby współczynnik U nie przekraczał 0,30.
Oczywiście na takie kroki (wymiana wszystkich starych kotłów) może sobie pozwolić tylko kraj bogaty, jednak pokazują one, w jakim kierunku świat zdąża. (elle)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!