Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

20 listopada 2007 r.
12:40
Edytuj ten wpis

Domy z drewna wracają do łask

0 5 A A

ROZMOWA Z Jerzym Miszczakiem, prezesem Lubelskiej Izby Rzemieślniczej, współtwórcą klastra Lubelskie Drewno o nowej, zdrowej modzie w budownictwie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak narodził się pomysł aktywizacji przedsiębiorców w tak nietypowej formie, jaką jest klaster?

- Myśl o utworzeniu klastra pojawiła się już w momencie wejścia Polski do Unii Europejskiej. Wiedza o rozwoju przedsiębiorstw dzięki inicjatywom klastrowym na Zachodzie, zrodziła chęć wdrożenia tego przedsięwzięcia w regionie lubelskim. Dzięki współpracy Lubelskiej Izby Rzemieślniczej i Towarzystwa Pomocy Wzajemnej na początku 2006 roku udało się powołać Stowarzyszenie Lubelskie Drewno Regionalny Klaster w Lublinie. Priorytetem stało się wykorzystanie zrębów istniejącej, lecz powoli zanikającej współpracy przedsiębiorstw w branży drzewnej, jej wzmocnienie i stopniowe rozszerzanie, a także rozbudzanie aktywności gospodarczej.

Kim są przedsiębiorcy zrzeszeni w stowarzyszeniu?

- Lubelskie Drewno Regionalny Klaster w Lublinie zrzesza właścicieli lasów, przedsiębiorstwa z branży drzewnej, firmy zajmujące się renowacją zabytków, marketingiem, stolarstwem artystycznym i rzeźbą. Serdecznie zapraszamy do współpracy wszystkie podmioty działające w branży drzewnej. Prężnie rozwija się kooperacja z Lubelską Izbą Rzemieślniczą, koordynatorem klastra w programie "Biobudownictwo - Ekologia szansą rozwoju Lubelskiego Klastra”, jak również Fundacją "Willa Polonia”. Obecnie prowadzone są rozmowy o podjęciu współpracy z potencjalnymi partnerami z Lotaryngii we Francji. Oficjalne podpisanie porozumienia o współpracy planowane jest podczas konferencji 26 listopada.

W jakim obszarze odbywa się kooperacja przedsiębiorców działających w strukturach Lubelskiego Drewna?

- Główną działalnością klastra jest budownictwo lekkie domów drewnianych w systemie szkieletowym oraz domów rekreacyjnych. Zrzeszone w nim firmy funkcjonują na obszarach wiejskich, zatrudniając nierzadko tamtejszych mieszkańców - wykwalifikowanych cieśli, stolarzy, dekarzy oraz wykorzystując naturalne zasoby w postaci lasów. Budownictwo drewniane wraca do łask, a co za tym idzie - wzrasta zapotrzebowanie na charakterystyczne dla niego otoczenie. Exodus ludności z miast na wieś sprawia, że polem działania przedsiębiorstw staja się głównie obszary wiejskie. Wartościami pożądanymi przez klientów klastra są: spokój, wolniejsze tempo egzystencji, a także "kontakt z naturą”. Realizacja wyobrażeń o zdrowym stylu życia z aspektami ekologicznymi mieszkalnictwa drewnianego staje się więc wyzwaniem dla klastra, w następstwie czego jego działalność na obszarach wiejskich nieustannie się rozwija.

Jaki cel ma realizacja projektu Biobudownictwo - Ekologia szansa rozwoju Lubelskiego Drewna?

- Lubelska Izba Rzemieślnicza podjęła się roli koordynatora projektu mającego na celu budowanie świadomości społeczeństwa na temat budownictwa ekologicznego, przyjaznego środowisku, a także korzystnego ekonomicznie. Dzięki wsparciu uzyskanemu z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, członkowie klastra Lubelskie Drewno uzyskają możliwość udoskonalenia wiedzy z zakresu technologii biobudownictwa, nowoczesnego zarządzania przedsiębiorstwami czy możliwości pozyskiwania środków europejskich na rozwój. Zainteresowanym budową własnego ekodomu Lubelskie Drewno służyć będzie radą i pomocą w podjęciu i realizacji inwestycji, a także zapewni profesjonalną obsługę całego procesu budowlanego, a współpraca z jednostkami naukowymi zagwarantuje tej technologii najwyższą efektywność, zarówno energetyczną jak i ekonomiczną, z jednoczesnym poszanowaniem środowiska naturalnego. Jestem przekonany iż wdrażanie przez klaster udoskonalanej technologii budowania z gliny i słomo-beli, z zachowaniem standardów UE, będzie dla wielu ludzi szansą na posiadanie własnego domu rodzinnego, urozmaici i korzystnie wpłynie na zmianę infrastruktury polskiej wsi oraz podniesie atrakcyjność Lubelszczyzny jako regionu innowacyjnego.
Opr. (hap)

KONTAKT

Stowarzyszenie Lubelskie Drewno
Regionalny Klaster w Lublinie
ul. Emilii Plater 2
20-814 Lublin
tel/fax:081 746 93 34,
e-mail: klaster.lublin@wp.pl

Pozostałe informacje

Starszy pan nie żyje. Ciężarówka potrąciła go, gdy był na pasach

Starszy pan nie żyje. Ciężarówka potrąciła go, gdy był na pasach

Lekarzom nie udało się uratować życia mężczyzny, który dzisiaj rano w Chełmie został potrącony przez ciężarówkę.

Tutaj wybory to czysta formalność. Kandydat na wójta jest jeden

Tutaj wybory to czysta formalność. Kandydat na wójta jest jeden

Kiedy nie ma konkurencji, to głosowanie staje się formalnością. Tak jak w gminie Obsza w powiecie biłgorajskim. Tam już wiadomo, kto zostanie wójtem. Znany jest też skład prawie połowy nowej rady. Jak to możliwe?

Święta spędzi za kratkami. Wszystko przez narkotyki

Święta spędzi za kratkami. Wszystko przez narkotyki

To nie będzie wesoła Wielkanoc dla 21-latka z gminy Trawniki. Młody mężczyzna został zatrzymany z taką ilością narkotyków, że sąd postanowił go aresztować tymczasowo na 3 miesiące.

Roztrzaskał głowę Matce Boskiej. Zarzut obrazy uczuć religijnych dla 43-latka

Roztrzaskał głowę Matce Boskiej. Zarzut obrazy uczuć religijnych dla 43-latka

Nie tylko za zniszczenie mienia, ale również obrazę uczuć religijnych odpowie 43-latek z Lubartowa, który dokonał dewastacji przydrożnej kapliczki z figurą Matki Boskiej.

Motor Lublin wzmacnia sztab szkoleniowy. Nowy asystent z Finlandii

Motor Lublin wzmacnia sztab szkoleniowy. Nowy asystent z Finlandii

Sporo pozmieniało się w ostatnich tygodniach, jeżeli chodzi o sztab szkoleniowy Motoru. Goncalo Feio w roli pierwszego trenera zastąpił Mateusz Stolarski. Prawą ręką 31-latka został za to Przemysław Jasiński. A w czwartek klub z Lublina poinformował, że w zespole pojawił się nowy asystent – pochodzący z Finlandii Rasmus Jansson.

Pieniądze leżą na unijnym stole. Minister o eurograntach

Pieniądze leżą na unijnym stole. Minister o eurograntach

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej, w środę odwiedziła Puławski Park Naukowo-Technologiczny. Zachęcała do aplikowania o granty przyznawane przez Komisję Europejską.

Gwarancja dobrej przyszłości dla Lubelszczyzny

Gwarancja dobrej przyszłości dla Lubelszczyzny

Szanowni Mieszkańcy, po październikowych wyborach do Sejmu, czekają nas wielkie zmiany. Aby można było je przeprowadzić do końca i odzyskać jako społeczeństwo kontrole nad naszym krajem, musimy zwyciężyć w Wyborach Samorządowych, które odbędą się 7 kwietnia.

Pamięć o nich musi trwać. Historie Dzieci Zamojszczyzny trafią do sieci

Pamięć o nich musi trwać. Historie Dzieci Zamojszczyzny trafią do sieci

Z przepastnych archiwów, do których dostęp mają nieliczni, dokumenty zaświadczające o tragicznej historii dziesiątek tysięcy dzieci wysiedlonych w czasie II wojny światowej z Zamojszczyzny zostaną zdigitalizowane i udostępnione online.

Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim już otwarty

Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim już otwarty

Dzięki środkom z Funduszy Europejskich Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim odzyskał swój blask. Ponownie jest architektoniczną perłą województwa lubelskiego. 17 marca br. po wielomiesięcznym remoncie ta rokokowa rezydencja magnacka została uroczyście otwarta.

Zderzenie osobówek centrum uzdrowiska. Zawinił 82-latek

Zderzenie osobówek centrum uzdrowiska. Zawinił 82-latek

82-latek tak feralnie włączał się do ruchu przy ul. Paderewskiego w Nałęczowie, że kierowany przez niego nissan zderzył się z citroenem.

Wielkanoc w podziemiach i staromiejskich zaułkach. Przewodnicy czekają
1 kwietnia 2024, 14:00

Wielkanoc w podziemiach i staromiejskich zaułkach. Przewodnicy czekają

Pierwszego dnia kwietnia, czyli w Poniedziałek Wielkanocny zostanie otwarta dla zwiedzających trasa podziemna w oficynie zamojskiego ratusza.

Kandydatki KO chcą Lubelskiej Rady Kobiet
Wybory 2024

Kandydatki KO chcą Lubelskiej Rady Kobiet

Kandydatki Koalicji Obywatelskiej chcą utworzyć Lubelską Radę Kobiet. Jej celem ma być m.in. zwiększenie udziału kobiet w sferze politycznej czy gospodarczej, a także przeciwdziałanie dyskryminacji.

Województwo lubelskie wesprze finansowo Motor Lublin

Województwo lubelskie wesprze finansowo Motor Lublin

W czwartek wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski poinformował, że Motor Lublin otrzyma 400 tysięcy złotych w ramach promocji gospodarczej regionu.

Z szafy na komendę. Kryjówka nie wyszła

Z szafy na komendę. Kryjówka nie wyszła

Poszukiwany przez sąd 33-latek ukrył się przed policjantami w szafie. Nic to nie dało. Mężczyzna spędzi rok za kratkami.

Urządzamy pokój dla nastolatka w 2024!

Urządzamy pokój dla nastolatka w 2024!

Pokój nastolatka to nie tylko miejsce do spania czy nauki – to przestrzeń, w której młodzi ludzie mogą wyrażać siebie, odpoczywać i rozwijać swoje pasje. W 2024 roku trendy w aranżacji tego wyjątkowego miejsca kładą nacisk na funkcjonalność, personalizację oraz technologię, aby sprostać potrzebom i życzeniom młodego pokolenia. Oto kilka kluczowych kierunków, które pomogą stworzyć idealną przestrzeń dla każdego nastolatka.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium