czwartek, 25 maja 2017 r.

Dom

Drożeje ciepło, rosną czynsze

Dodano: 4 sierpnia 2002, 19:46
Autor: (e)

Od sierpnia Elektrociepłownia Wrotków, producent ciepła zaopatrujący miasto w 70 proc., podwyższył stawki.
Od lipca wyższe taryfy za ciepło wprowadziło też LPEC, dystrybutor ciepła. Efektem dwóch podwyżek będzie trzecia – czynszów
w spółdzielniach mieszkaniowych

Lublin zaopatrywany jest w ciepło przez Elektrociepłownię Wrotków oraz Elektrociepłownię Megatem. Od 1 sierpnia obowiązują nowe taryfy dla producentów ciepła. Jednakże, jak usłyszeliśmy w Urzędzie Regulacji Energetyki Wschodniego Oddziału Terenowego wzrost stawek o 4,5 proc. nastąpi tylko w Elektrociepłowni Wrotków. Megatem nie zmienia cen. Przypomnijmy, że od 1 lipca br. weszła w życie nowa taryfa LPEC. Stawki poszły w górę średnio o 1,67 proc. Obydwie podwyżki będą miały teraz przełożenie na nasze portfele, bo w górę pójdą czynsze. – By nie denerwować mieszkańców zmianami co parę dni, postanowiliśmy wprowadzić jednorazową podwyżkę. Planujemy podwyższyć czynsz średnio o 6 proc. Pobieraliśmy bardzo niskie zaliczki za ciepło. W styczniu nawet obniżyliśmy stawki o 40 gr od metra kwadratowego – mówi Wojciech Lewandowski, wiceprezes LSM. – Nie braliśmy wyższych zaliczek, żeby nie zwracać nadpłat.
W LSM wyliczono, że dla przeciętnego 50-metrowego mieszkania nowe stawki oznaczają wzrost czynszu średnio o 5–9 zł z tytułu samego ciepła. Podwyżki czynszów mogą się spodziewać mieszkańcy PSM „Kolejarz”. – Jeśli wzrastają o 8,5 proc. opłaty za energię elektryczną, 1,7 proc. stawka LPEC i teraz taryfy we Wrotkowie, to wszystkie koszty pokrywają spółdzielcy. Dlatego też nasi mieszkańcy dostaną nowe wyliczenia czynszowe, które teraz przygotowujemy – mówi Ryszard Petkowicz, prezes PSM „Kolejarz”.
Podwyżek nie szykuje SM „Czuby”. Poprzednio ustalone stawki za ciepło oraz przeprowadzone prace termomodernizacyjne pozwoliły na oszczędzenie zużywanego ciepła i automatycznie ograniczyła wydatki.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24