niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Dom

Drzwi na miarę marzeń

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 kwietnia 2004, 18:24

Drzwi w domu powinny być solidne, żeby chronić przed intruzami i ładne, żeby podobały się właścicielom.
Drzwi wejściowe muszą być skuteczną zaporą przed zimnem, kurzem, hałasem, nieprzyjem-nymi zapachami. Coraz częściej, dążąc do powiększania przestrzeni mieszkania rezygnujemy ze ścian i drzwi wewnętrznych. Pozostawiamy je tylko w łazience, czy gabinecie.
Z jakiego materiału
Wyrób drzwi nie jest sprawą prostą, bo to wydatek duży i służyć powinny długie lata.
Czasy kiedy klienci kupowali drzwi surowe, a następnie sami je wykańczali, mamy już za sobą. Dziś nikt nie chce się bawić w malowanie, szklenie, lecz szuka drzwi gotowych, dobrze wykoń-czonych.
Na rynku spotykamy drzwi wykonane z różnych materiałów: z płyty drewnopodobnej, PCW, włókna szklanego, aluminium. A jeżeli zdecydujemy się na skrzydła drewniane, musimy następ-nie dokonać wyboru okleiny (sosnowa, jesionowa, dębowa, czereśniowa, klonowa, mahoniowa czy jeszcze jakaś inna), sposobu jej wykończenia (wybarwienia i rodzaj lakieru, np. matowego lub błyszczącego).
W zgodzie z otoczeniem
Drzwi są kontynuacją aranżacji wnętrza i wyglądu elewacji domu, muszą więc z nimi harmoni-zować.
Skrzydła wewnętrzne powinny pasować kolorystycznie i wzorniczo do mebli, podłogi, elemen-tów architektonicznych w pomieszczeniu. Z podłogą jesionową będą dobrze współgrały drzwi jesionowe, wybarwione na kolor komponujący się z wnętrzem. Z frontami mebli zdobionymi witrażami powinny harmonizować drzwi z podobnym wypełnieniem. Do mebli o prostych kształ-tach pasują drzwi proste.
Więcej światła
Jeżeli decydujemy się na drzwi przeszklone, powinniśmy określić na czy nam zależy: na do-świetleniu pomieszczenia czy wyeksponowaniu szkła. Szkło podwyższa bowiem cenę skrzydeł, a nie każdy jego rodzaj pasuje do danego modelu drzwi.
Dobrze powinny doświetlić pomieszczenie drzwi z dużym przeszkleniem, ewentualnie, gdy jest taka możliwość, z tzw. doświetleniem bocznym. Najwięcej światła będzie przepuszczało szkło zwykłe, bezbarwne z fazą, deszczykiem, strukturą kory czy imitacją żaluzji.
W drzwi można też wprawiać – zamiast szkła – tworzywo sztuczne, które jest tańsze i bez-pieczniejsze, szczególnie w domu gdzie są dzieci.
Zastosowanie szkła antywłamaniowego (barwionego, witrażowego, termoizolacyjnego, a nawet kuloodpornego) pozwala na przeszklenie drzwi wejściowych.
Dekoracja wnętrza
Powodzeniem cieszą się także drzwi wewnętrzne ze szkłem ornamentowym. Szczególne wzię-cie ma szkło ornamentowe linii master czy matowe satinato, wytrawione chemicznie, które daje się giąć oraz hartować. Bardzo efektownie prezentują się skrzydła zdobione szkłem matowym, barwionym lub witrażami. (E, LK)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!