poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Dom

Dyskretny urok sztukaterii

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 sierpnia 2002, 13:00

Taki pałacowy styl można uzyskać <br />
niewielkim kosztem również <br />
w mieszkaniu. Nawet tym znajdującym
Taki pałacowy styl można uzyskać
niewielkim kosztem również
w mieszkaniu. Nawet tym znajdującym

Misterne sztukaterie na ścianach i sufitach kojarzą się nam z zabytkowymi wnętrzami. Jeśli lubimy taki pałacowy styl - możemy go uzyskać niewielkim kosztem we własnym mieszkaniu, nawet tym znajdującym się w... bloku.

Kiedyś sztukaterie wykonywane były ręcznie z gipsu, dzisiaj można zamontować gotowe, wykonane ze styropianu. Jak poradzić sobie z ich montażem? Nie nastręcza on żadnych trudności. Należy jedynie pamiętać, że przy bardziej skomplikowanych wzorach dobrze jest przed rozpoczęciem pracy ułożyć elementy na równej powierzchni, sprawdzić rozmiar całości i ewentualnie ponumerować poszczególne fragmenty. Do przycinania wystarczy ostry nóż.

Przyklejanie

Gotowe elementy sztukaterii - zarówno gipsowe, jak i styropianowe - najlepiej montować na surowe tynki lub nie malowane, wygładzone gipsem ściany i sufity. W pomieszczeniach, które były już malowane, należy dokładnie oczyścić i zeskrobać farbę, szczególnie łuszcząca się i odpadającą. Jeżeli chcemy pod rozetą zawiesić żyrandol, trzeba w niej zrobić otwór o średnicy umożliwiającej przełożenie kabla i haka. Jeśli ściany chcemy wykończyć tapetą, należy najpierw zamocować sztukaterie.
Lekką sztukaterię styropianową przyklejamy uniwersalnym klejem dyspersyjnym Atlas Stop 2000. Jest to gotowy do użycia produkt w postaci pasty, przeznaczony do wszelkiego typu podłoży znajdujących się wewnątrz budynków. Klej nanosimy na spód elementu styropianowego packą ząbkowaną (3 mm), następnie przykładamy go do ściany i lekko dociskamy. Jeżeli w czasie dociskania na zewnętrznej części sztukaterii pojawi się nadmiar kleju, należy go zebrać szpachelką (najlepiej gumową), a miejsce przemyć czystą wodą przy pomocy miękkiej gąbki.
Sztukaterie gipsowe są dość ciężkie, dlatego spaja się je z podłożem klejem gipsowym. Szczególnie ciężkie elementy należy zamocować za pomocą kołków rozporowych.

Malowanie

Sztukaterie gipsowe malujemy farbami emulsyjnymi lub olejnymi. Powierzchnię trzeba najpierw zagruntować rozrzedzoną farbą. Do emulsji dodajemy ok. 10-20 proc. wody, do farby olejnej zaś 10-20 proc. rozcieńczalnika wskazanego na opakowaniu. Po wyschnięciu malujemy drugi raz, używając farby bardzo gęstej.
Sztukaterie ze styropianu malujemy farbami emulsyjnymi - pędzlem lub natryskowo. Nie należy stosować farb zawierających rozpuszczalniki organiczne, ponieważ niektóre z nich rozpuszczają tworzywa. Jeżeli chcemy użyć farby innej niż emulsyjna, musimy wykonać próbę na kawałku elementu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!