poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Dom

EK ci powie, ile zapłacisz za gaz

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 lipca 2009, 17:18
Autor: Opr. (hap)

W związku z nowelizacją Prawa budowlanego z dniem 1 stycznia 2009 r., większość budynków w Polsce powinna posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej.

Dzięki świadectwom każdy z nas będzie mógł oszacować przyszłe koszty eksploatacji, w tym przede wszystkim ogrzewania budynku. A jest
to, jak się okazuje, rzecz dużej wagi.


Jak wynika z raportu "Szóste Paliwo Polacy o oszczędzaniu energii w budownictwie – architekci, inwestorzy”, przeprowadzonego na zlecenie firmy Rockwool Polska,

aż dla 46% inwestorów opłacenie bieżących rachunków za ogrzewanie stanowi problem.

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku zawiera informacje dotyczące zapotrzebowania na energię wyrażone poprzez kilka wskaźników.


Najbardziej widocznym wskaźnikiem w świadectwie jest EP, czyli wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną, określający całkowitą efektywność energetyczną budynku z uwzględnieniem efektu ekologicznego.


Dla przeciętnego użytkownika nieruchomości

najważniejszy element takiego certyfikatu to wskaźnik EK (energii końcowej),

na podstawie którego można oszacować przyszłe koszty eksploatacji obiektu.


W praktyce EK określa ilość energii potrzebnej każdego roku do ogrzania mieszkania, jego wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, a w domach z klimatyzacją – dodatkowo chłodzenia. Im mniejsza jest wartość współczynnika EK, tym bardziej efektywny energetycznie jest dany budynek, a tym samym – niższe są koszty jego utrzymania


Poza wskaźnikiem EK użytkownik swoją uwagę powinien skupić na parametrach informujących o izolacyjności cieplnej przegród budynku, parametrach urządzeń grzewczych, wentylacyjnych i przygotowania ciepłej wody użytkowej o raz zapznać ze wskazówkami w zakresie możliwości zmniejszenia zapotrzebowania na energię końcową.

Nowe przepisy

...w Prawie budowlanym nakładają obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej na większość obiektów w Polsce. Gdy budujemy dom, zadanie to leży po stronie inwestora.


W takim przypadku do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na jego użytkowanie, musi on bezwzględnie dołączyć kopię certyfikatu energetycznego. Warto przy tym pamiętać, że jest ono także wymagane dla obiektu rozbudowanego, nadbudowanego lub odbudowanego.


Gdy kupujemy dom lub mieszkanie od dewelopera sporządzenie certyfikatu energetycznego należy do jego obowiązku. Jednak zgodnie ze znowelizowanymi przepisami Prawa budowlanego w blokach ze wspólną instalacją grzewczą świadectwo sporządza się wyłącznie dla całego budynku, a nie pojedynczego lokalu mieszkalnego.


Inaczej sytuacja wygląda na rynku wtórnym. W tym przypadku wszystkie kupowane lub sprzedawane mieszkania czy domy powinny posiadać świadectwo energetyczne. Ustawa nie przewiduje jednak żadnych sankcji za jego brak.

Kto zrobi i za ile

Sporządzaniem świadectw energetycznych zajmują się uprawnieni do tego specjaliści. Możemy wymagać od nich zaświadczenia o posiadaniu uprawnień projektowych lub do przygotowywania takich certyfikatów.


Jeśli chodzi o cenę świadectwa, nie ma w tej sprawie żadnych regulacji ustawowych. Szacuje się, że koszt jego sporządzenia dla typowego mieszkania w bloku lub prostego domu jednorodzinnego zaprojektowanego zgodnie z nowymi przepisami wynosi około 1000 złotych.


Świadectwo jest ważne przez 10 lat. Ale można wcześniej sporządzić nowe – jeśli ulegnie poprawie charakterystyka energetyczna budynku.


Źródło: Rockwool Polska
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Piotr081@interia.pl
supernik
Gość
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Piotr081@interia.pl
Piotr081@interia.pl (9 grudnia 2009 o 19:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zainteresowanych tematem świadectw zapraszam do kontaktu - tel. 505-86-54-86
Rozwiń
supernik
supernik (9 grudnia 2009 o 19:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Witam.
Chciałbym zapytać autora artykułu w jaki sposób specjalista ma zaświadczyć posiadanie właściwych uprawnień do sporządzania świadectw.
Informuję, że instytucje powołane nie wydają zaświadczeń a prowadzą rejestr gdzie każdy może znaleźć osobę uprawnioną do sporzadzania świadectw. Rejestr prowadzony jest na stronie Ministerstwa Infrastruktury www.mi.gov.pl
Rozwiń
Gość
Gość (17 lipca 2009 o 17:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dla poszukujących wykonawcy [url="http://www.analizyenergetyczne.pl"]świadectwa energetycznego[/url] dla domku jednorodzinnego zapraszam na stronę: [url="http://www.analizyenergetyczne.pl"]www.AnalizyEnergetyczne.pl[/url]
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!