czwartek, 22 marca 2018 r.

Dom

Eksmisje powróciły

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 kwietnia 2002, 20:11
Autor: (e)

Skończył się zimowy okres ochronny dla lokatorów mających wyroki eksmisji na bruk. Eksmisje mogą dotyczyć wszystkich, którzy mają zaległości czynszowe, dewastują lokal albo też notorycznie dokuczają sąsiadom. Niezależnie od tego, czy mieszkamy w lokalu spółdzielczym, zakładowym, komunalnym czy też prywatnym taka wyprowadzka może być przeprowadzona.

Mieszkania socjalne pożądane

W lipcu 2001 r. ustawę o najmie lokali zastąpiła ustawa o ochronie praw lokatorów (opublikowana w Dzienniku Ustaw nr 71), która poszerzyła krąg uprawnionych do lokalu socjalnego w przypadku eksmisji. Teraz na bruk nie wolno wyrzucić nie tylko kobiet w ciąży, dzieci, niepełnosprawnych lub ubezwłasnowolnionego oraz sprawującego nad taką osobą opiekę i wspólnie z nią mieszkającego, ale też obłożnie chorych, emerytów i rencistów, którym przysługują świadczenia z pomocy społecznej oraz bezrobotnych. W przypadku eksmisji gmina musi zapewnić takim lokatorom lokal socjalny.
Jeżeli sąd przyzna takie mieszkanie to komornik musi zaczekać z egzekucją aż gmina odpowiedni lokal przedstawi. Jeśli natomiast gmina nie jest w stanie go zapewnić, wówczas lokator zostaje w mieszkaniu, a jego właściciel może żądać od gminy odszkodowania.

Ochrania, ale nie wszystkich

Ustawa o ochronie praw lokatorów, nie chroni jednak rodzin wobec których zapadły już wyroki eksmisyjne. Niezależnie od tego czy w rodzinie są małoletnie dzieci, wyrok taki może zostać przeprowadzony, poza okresem objętym ochroną, czyli już teraz, ponieważ 31 marca skończył się okres kwarantanny dla tej grupy.
Perspektywy eksmisji boją się także emeryci i renciści. Wprawdzie ustawa zabrania eksmisji emerytów i rencistów, ale tylko tych, którzy korzystają z zasiłku z opieki społecznej. Natomiast nie mówi się nic o tych, którzy pobierają niskie emerytury i nie korzystają z pomocy socjalnej
Właściciel mieszkania nie może rozwiązać jednak umowy najmu z lokatorem zalegającym z czynszem, nie próbując wcześniej zawrzeć z nim ugody. Powstałe zaległości czynszowe można na przykład próbować rozłożyć na raty. Eksmisje to już ostateczność.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!