sobota, 24 marca 2018 r.

Dom

Energooszczędność po polsku

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 marca 2009, 13:57
Autor: Opr. (hap)

Stale rosnące opłaty za prąd to bolączka wielu gospodarstw domowych.

Dlatego aż 93 % Polaków pytanych o powody oszczędzania energii podaje chęć obniżenia rachunków. Słowem zaczynamy doceniać "potencjał", jaki kryje się w domowych urządzeniach elektrycznych.


Dla większości z nas oszczędzanie energii jest bardzo istotne (59 %) lub raczej istotne (35 %), tylko dla co dwudziestego pytanego było to raczej lub w ogóle nieistotne. Jesteśmy przy tym bardzo pragmatyczni - najważniejsza jest chęć obniżenia rachunków za energię (aż 93 % badanych), zaledwie co trzeci z nas myśli o ochronie środowiska naturalnego, a co piąty o zmniejszających się zasobach naturalnych.


Warto więc zastanowić się, jak zmniejszyć rachunki za energię.

Ogrzewanie - największy \"pożeracz\" domowego budżetu

- Największe zużycie energii w gospodarstwach domowych wiąże się z ogrzewaniem. Jest to znaczny koszt przede wszystkim dla mieszkańców domów jednorodzinnych - mówi dr Arkadiusz Węglarz z Krajowej Agencji Poszanowania Energii, która jest patronem merytorycznym akcji "Dom Dobrej Energii"


Potwierdzają to badania - na ogrzewanie wydajemy średnio 2668 zł rocznie (1855 zł mieszkańcy bloków czy kamienic, a aż... 3246 zł właściciele domów jednorodzinnych - dane z ubiegłego roku).


- Dlatego warto zastanowić się nad długofalową inwestycją w odnawialne źródła energii - konkluduje dr Węglarz. - Mimo, iż wiążą się one z jednorazowym, wysokim kosztem zakupu, zwrócą się bardzo szybko w postaci znacznie niższych rachunków za prąd.


Najbardziej energooszczędnymi rozwiązaniami dostępnymi na polskim rynku są: kondensacyjne kotły gazowe, wysokosprawne urządzenia mikrokogeneracyjne oraz urządzenia wykorzystujące energię odnawialną.

Gdzie jeszcze szukać oszczędności?

Jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, jak oszczędzać energię w naszych domach:
* poprzez stosowanie energooszczędnych żarówek (to rozwiązanie wskazuje 43% badanych),
* nie pozostawianie urządzeń elektrycznych w trybie stand-by (33 %),
* włączenie oświetlania wyłącznie w pomieszczeniach, w których przebywamy (25 %),
* używanie sprzętu AGD/RTV o klasie energetycznej A++, A+ i A (22%).


Poza ogrzewaniem to właśnie sposób oświetlenia mieszkań oraz sprzęt AGD jakiego używamy, pozwoli nam na obniżenie rachunków za prąd - aż 3/4 badanych jest skłonnych wymienić żarówki na energooszczędne, a 59 % zmienić urządzenia AGD na nowsze, oszczędne modele.


- Stosując nowoczesne źródła światła - takie jak świetlówki kompaktowe czy żarówki halogenowe, możemy oszczędzić aż do 80 % na rachunkach za światło w porównaniu do tradycyjnych żarówek.


Więcej: www.domdobrejenergii.pl

Stary sprzęt oddaj na złom

Radzi dr Arkadiusz Węglarz z Krajowej Agencji Poszanowania Energii


Najwięcej energii w gospodarstwie domowym zużywają chłodziarko-zamrażarka, kuchenka elektryczna i pralka. Ten tzw. "duży sprzęt" AGD w zależności od klasy energetycznej i wieku pochłania ponad 55 % energii w gospodarstwie domowym.


Obecnie na rynku polskim sprzęt AGD musi posiadać etykietę efektywności energetycznej wyznaczającą energochłonność urządzenia oznakowaną literami od A (najniższa energochłonność) do G (najwyższa). Dlatego zamiana starych urządzeń (dziesięcioletnich i starszych) na nowe o najwyższych klasach (A, A+ lub A++) pozwoli nam zaoszczędzić do 40% kosztów energii zużywanej przez te urządzenia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!