wtorek, 20 lutego 2018 r.

Dom

Gdzie rozstawić w lecie leżak? Najlepiej na własnej działce!

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 kwietnia 2009, 19:17

Słysząc o kryzysie, ostrożnie inwestujemy w ziemię odłożone pieniądze, bojąc się, by ich nie zabrakło na spłacanie rat, albo zwyczajnie na życie. Jednak pośrednicy w handlu nieruchomości wyrażają nadzieję, że to tylko sytuacja przejściowa. Bo na lokacie w działkę stracić raczej trudno

Przyszła wiosna, ale ruch w agencjach pośredniczących w kupnie-sprzedaży działek nie jest zawrotny. Część osób doszła do wniosku, że lepiej się opłaca odwiedzać przyjaciół, którzy już mają zagospodarowane działki, innych odstrasza cena za metr w atrakcyjnych miejscach.


Czy kryzys przyczynił się do mniejszego zainteresowania kupnem działek? Pośrednicy w handlu nieruchomościami wyrażają swoją opinię bardzo oględnie.


- Od ostatniego kwartału ubiegłego roku zdecydowanie spadła ilość transakcji - zauważa Marek Pijanowski z lubelskiej agencji AZ Nieruchomości. - Jeśli ktoś był zmuszony sprzedać działkę, to poważnie schodził z ceny. Myślę jednak, że sytuacja się ureguluje - spadają stopy procentowe, łatwiej o kredyty.


Waldemar Marzec z Agencji Nieruchomości "Atrex” w Lublinie przewiduje, że w ciągu najbliższych pięciu lat działek rekreacyjnych przybędzie i być może z tego powodu ceny spadną.


- Wieś wymiera, młodzi nie chcą pracować na roli, pozbywają się tzw. działek zagrodowych czy siedlisk z niewielkim areałem - tłumaczy. - Obserwuję, że takich działek jest jeszcze bardzo dużo. To kwestia kilku lat i na pewno znajdą się w ofercie sprzedaży.

Podaż jest na razie niewielka, ale też i zainteresowanie średnie

- twierdzi Teresa Małgorzata Helman z Biura Nieruchomości "ARKA” W Lublinie. - Ludzie zgłaszają do sprzedaży dość drogie nieruchomości, w granicach ok. 300 tys., ale nabywcy szukają tańszych, takich do 100-150tys. zł. Ale odpocząć można także w ogródku działkowym.


Takie czasami zgłaszają ludzie - są w atrakcyjnych miejscach, blisko Lublina, a oni chcą tylko odstępnego za nasadzenia albo altankę, jaką zbudowali. I nie trzeba takiej działki kupować przez biuro pośrednictwa - wystarczy zgłosić się do Zarządu Działkowców.

Gdzie kupić?

Jeśli idzie o działki rekreacyjne, największym popytem cieszą się te położone nad jeziorami, szczególnie na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim. Jednak są amatorzy wypoczynku w ciszy i w znacznej odległości od dyskotek i pijalni piwa, jakie gęsto rozlokowane są nad najbardziej popularnymi akwenami.


- Mam wrażenie, że ludzie nie potrzebują odpoczynku, a zmiany miejsca i towarzystwa, które potwierdzi, że... są towarzyscy - śmieje się Waldemar Marzec. - Dlatego chyba wciąż największym zainteresowaniem cieszą się ośrodki modne, takie jak jezioro Białe, Rogóźno, Piaseczno.


Oczywiście, mogą się i tam trafić okazyjne działki, ale raczej będą bez mediów, bez nasadzeń. Po prostu pole przekształcone na działkę rekreacyjną.
- Z reguły klienci najpierw pytają o cenę - zauważa Teresa Helman. - Dopiero później pada pytanie: gdzie to jest? Oczywiście, im bliżej Lublina znajduje się miejsce atrakcyjne, tym jest droższe.

Atrakcyjność to rzecz względna

Dla jednych atrakcyjna będzie działka w Gardzienicach, z rzeczką pełną pstrągów i raków, dla innych jezioro Krasne lub Rogóźno. Wreszcie są tacy, którzy wybiorą pobliże Roztocza, albo po prostu kawałek ziemi pod samym lasem, gdziekolwiek by on nie był.


- W Gardzienicach działkę siedliskową o powierzchni ponad 3 tys. metrów z przepływającą rzeczką można nabyć już za 98 tys. zł - informuje W. Marzec. - W okolicach Zalewu Zemborzyckiego ceny wynoszą od około 40 do 60 zł za m. kw.


- Wciąż najdroższe są działki rekreacyjne tradycyjnie są nad Piasecznem i Rogóźnem - ceny wahają się od 30 zł nawet do 100 zł za m. kw. - wyjaśnia Marek Pijanowski. Dodaje, że na cenę działki wpływa nie tylko uroda krajobrazu.
Liczy się sąsiedztwo, media - woda, energia, gaz, kanalizacja - łatwość dojazdu, zadrzewienie, jej kształt zbliżony do kwadratu, a także to, czy działka znajduje się w miejscowym planie zagospodarowania lub czy miejscowość w planie jest uznana za wypoczynkową.


- Ktoś, kto szuka ciszy, nie będzie zadowolony z sąsiedztwa dyskoteki czy działkowiczów organizujących w weekendy głośne imprezy - dodaje. - Dla niego działka nad Piasecznem czy Łukczem może się okazać nie trafiona.


- Dużym powodzeniem cieszą się siedliska nad Bugiem - informuje W. Marzec. - Niemal wszystkie wzdłuż rzeki wykupili mieszkańcy Warszawy, którzy tam jeżdżą teraz na wakacje. I wtedy były to ceny okazyjne, po ok. 30 tys. zł. Lublin był mniej nimi zainteresowany. Ze względu na… dużą odległość.

Na co zwracać uwagę przy kupnie działki

Przede wszystkim należy sprawdzić w urzędzie gminy plan zagospodarowania oraz to, czy na terenie działki nie rośnie np. roślinność chroniona. Wtedy mogą być kłopoty z uzyskaniem pozwolenia na postawienie altanki czy domku sezonowego.


Jeśli działka ma założoną księgę wieczystą, należy do niej zajrzeć, czy nie ma obciążeń lub niejasności prawnych i jaki jest jej status - czy jest działką budowlaną, gruntem rolnym itd. A przede wszystkim, czy osoba, która działkę sprzedaje, faktycznie jest jej jedynym właścicielem.

A może kawałek zwykłego pola?

Niektórzy decydują się na kupno działki rolnej. Jednak sprzedający powinien się zawsze liczyć z tym, że prawo pierwokupu takiej ziemi ma Agencja Nieruchomości Rolnych.


Wprawdzie ziemia rolna jest tańsza i płaci się niższy podatek za taką działkę, to jednak trzeba pokonać mnóstwo formalności, żeby uzyskać "odrolnienie” i dostać pozwolenie na budowę domku rekreacyjnego.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!