poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Dom

Grunt to dobra wentylacja dachu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 kwietnia 2009, 14:40
Autor: Opr. (bmk)

Trwałość dachu zależy nie tylko od jakości użytych materiałów budowlanych, ale też rzetelnego wykonania samej jego konstrukcji.

Bardzo ważnym elementem, który trzeba uwzględnić już na etapie projektu domu (lub we wczesnej fazie jego budowy), jest wentylacja umożliwiająca odprowadzanie nadmiaru wilgoci spod pokrycia dachowego. Fachowe wykonanie systemu wentylacyjnego jest gwarancją nie tylko zdrowego klimatu w pomieszczeniach, ale również znacząco wpływa na częstotliwość renowacji pokrycia dachowego.


Zbyt dużo wilgoci może też doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji domu, obniżyć trwałość wykorzystanych do jej wykonania materiałów budowlanych, zmniejszyć właściwości termoizolacyjne dachu.

Dlaczego wentylacja jest konieczna?

Ponieważ zgodnie z prawem fizyki większe nasycenie parą wodną występuje w ciepłym powietrzu, które z kolei jest lżejsze i łatwiej unosi się do góry, dach jest najbardziej narażoną na zawilgocenie częścią domu. Jako dobry przewodnik ciepła, wilgoć ma również znaczny wpływ na właściwości termoizolacyjne - jej nadmiar powoduje zmniejszenie skuteczności izolacji cieplnej, co w efekcie prowadzi do większych kosztów ogrzewania.


Kolejnym argumentem przemawiającym za koniecznością wykonania efektywnego systemu wentylacyjnego jest trwałość konstrukcji dachowej. Nadmiar wilgoci stanowi zagrożenie dla stabilności więźby dachowej (szczególnie dla jej części nośnej, czyli krokwi).


Brak wentylacji może również doprowadzić do rozwoju pleśni i grzybów oraz porastania dachu mchem. Również warstwa izolacji cieplnej traci swe optymalne właściwości, gdy wełna mineralna nasiąknie wilgocią.

Jak wentylować dach?

System wentylacyjny musi zapewnić skuteczny przepływ powietrza w przestrzeni pomiędzy poszczególnymi częściami konstrukcji dachowej oraz właściwe odprowadzanie nagromadzonej wilgoci.


Szczególnie istotna jest ochrona przed zawilgoceniem krokwi, bo to właśnie one mają największe znaczenie w utrzymaniu stabilności całej struktury dachu. Zastosowanie membrany paroprzepuszczalnej pozwala osłonić deski lub krokwie przed dostępem wody.


W domu powstają (np. podczas gotowania) znaczne ilości pary wodnej, która ulatnia się do pokrycia dachowego. W wyniku różnicy temperatur pomiędzy wnętrzem a otoczeniem zewnętrznym dochodzi do jej skraplania się na dachówce. Warstwa membrany znajdująca się pomiędzy krokwią a łatami powoduje, że woda nie ma możliwości przedostania się do krokwi, tylko spływa po powierzchni membrany do systemu rynnowego.

Na kłopoty dachówka lub kominek

Skuteczna wentylacja opiera się również o całą gamę akcesoriów dachowych, takich jak dachówki wentylacyjne oraz kominki odpowietrzające. Optymalne rozmieszczenie dachówek specjalnych na połaci dachowej zapewnia sprawną wymianę powietrza oraz zmniejsza różnicę temperatur pomiędzy wnętrzem a otoczeniem.


To z kolei wpływa na skraplanie się pary wodnej. Zastosowanie dachówek wentylacyjnych wspomaga cyrkulację powietrza zachodzącą poprzez otwory przy okapie i pod gąsiorem, natomiast podstawową funkcją kominków jest odpowietrzanie pionów kanalizacyjnych.


Przy projektowaniu systemu wentylacyjnego ważne jest uwzględnienie dodatkowych prac związanych m.in. z ociepleniem, ponieważ cyrkulacja powietrza będzie kształtować się różnie z zależności od materiałów, z których wykonana jest izolacja cieplna.


Rozwiązania wentylacyjne zależą również od wybranego rodzaju pokrycia dachowego, kąta nachylenia oraz skomplikowania projektu konstrukcji dachowej. Uwzględnienie tego pozwoli na optymalne dopasowanie liczby potrzebnych akcesoriów dachowych i sposobu ich rozmieszczenia na dachu, a tym samym na zapewnienie skutecznego systemu wentylacji, oraz – co też bardzo się liczy – na zmniejszenie kosztów dachu.


Źródło: Yasna Communications Sp. z o.o.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!