wtorek, 20 lutego 2018 r.

Dom

Ile kosztuje poczucie bezpieczeństwa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 maja 2004, 19:01

d Za pewność, że w razie przykrego zdarzenia losowego nie ucierpimy finansowo, trzeba zapłacić. Składkę za polisę wnosimy jednorazowo (raz na rok) albo w ratach.
Składka wyznaczana jest w odniesieniu do sumy ubezpieczenia i wyrażana jako jej część. W przybliżeniu wynosi 0,7–1,5 proc. sumy ubezpieczenia. Na jej wysokość wpływ mają następu-jące czynniki: region, zakres ochrony, wysokość franszyzy.
Region, w którym mieszkamy
W dużych miastach częściej niż na wsiach dochodzi do kradzieży. Także na terenach zalewo-wych ubezpieczyciel wyznaczy wyższą składkę. Ubezpieczyciele wyliczają poziom składki na podstawie przeszłej szkodowości na terenie podlegającym ich konkretnemu oddziałowi. Dlatego to oddziały odpowiadają za poziom stawek na swoim terenie.
Zakres ochrony
Jeśli chcemy ubezpieczyć się od większej liczby nieszczęść, to zapłacimy większa składkę.
Wysokość franszyzy
Wysokość franszyzy, czyli udziału własnego w odszkodowaniu uzależniona jest od jej rodzaju. W przypadku franszyzy integralnej, jeśli wartość szkody przekroczy wysokość franszyzy, firma zwróci równowartość szkody.
Natomiast w przypadku franszyzy redukcyjnej, jeśli wartość szkody przekroczy wysokość fran-szyzy, odszkodowanie będzie równe wartości szkody pomniejszonej o wysokość franszyzy.
Zniżki
Na zniżkę przy ubezpieczeniu możemy liczyć w kilku przypadkach. I tak, jeśli mamy atesto-wane zamki, a budynku pilnuje agencja ochrony. Kiedy w kolejnych latach nie dotknęła nas żadna szkoda. Ubezpieczyciele powinni honorować bezszkodowść, nawet gdy byliśmy ubezpie-czeni w innym towarzystwie. Dowodem na to, że nie dostaliśmy w poprzednich latach odszko-dowania, jest nasze oświadczenie lub ostatnia polisa od konkurenta. Jeśli klient oszuka towarzy-stwo co do swojej ubezpieczeniowej przeszłości, to przy szkodzie może się okazać, że nie dosta-nie odszkodowania (dokumentacje o kradzieżach, zalaniach itp. można znaleźć w policji czy w spółdzielni).
Kiedy wcześniej wykupiliśmy jakąś inną polisę w tym towarzystwie lub kupujemy ubezpiecze-nie w pakiecie (np. polisę od kilku nieszczęść: ubezpieczenia auto-casco, mieszkania i turystyczne). Tak zwane pakiety dają najczęściej kilka procent zniżki.
Kiedy płacimy składkę jednorazowo, a nie w ratach to niektóre z towarzystw ubezpieczenio-wych stosują zniżki w opłatach.
W RAMCE
WAŻNE
Obniżki składki nie można „sumować” w nieskończoność. Według taryf ubezpieczycieli nie zapłacimy mniej niż 40 proc. wyjściowej kwoty. Górny limit zniżek jest też zapisany w OWU.
Zniżki nie sumują się przez dodawanie. Dwie zniżki po 10- proc. Oznaczają, że zapłacimy nie 80 proc., lecz 81 proc. wyjściowej ceny. (od składki 100 zł odejmiemy pierwszą 10 proc. zniżkę, co da 90 zł, a od 90 zł odejmujemy kolejne 10 proc., czyli 9 zł. Zapłacimy więc 81 zł).
KONIEC RAMKI
Zwyżki
Drożej zapłacimy za ubezpieczenie, jeśli mieszkanie czy dom są wynajmowane lub służą do prowadzenia działalności gospodarczej. To też wynika z zapisów „Ogólnych warunków ubezpie-czenia”. Ryzyko okradzenia domu, w którym na parterze znajduje się sklep, jest większe. Podob-nie z biurami, gdzie nikogo po pracy nie ma, a drogich sprzętów bywa w nich sporo. Ubezpieczy-ciele wychodzą też z założenia, że o wynajmowanym lokal mnie się troszczymy. (elle)

NA podrruku
Polisa internetowa
E-polisy, czyli umowy zawierane za pośrednictwem Internetu są dobrym rozwiązaniem dla osób zapracowanych. Trudności pojawiają się jedynie przy szacowaniu szkód i odszkodowań. Nie sposób załatwić tego inaczej, jak w drodze wizji lokalnej. Agenci ubezpieczeniowi – żywi – likwidatorzy szkód – są nie do zastąpienia.
Polskie strony ubezpieczeniowe to najczęściej tabele z krótkimi opisami oferowanych ubezpie-czeń, informacje o samych towarzystwach ewentualnie poradnik lub słowniczek ubezpieczonego.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!