sobota, 20 stycznia 2018 r.

Dom

Ile zapłacimy podatku, wymieniając okna i drzwi?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 stycznia 2011, 10:38

Jedno jest oczywiste: nowe rozporządzenie, wymagające interpretowania jego zapisów przez przedstawic
Jedno jest oczywiste: nowe rozporządzenie, wymagające interpretowania jego zapisów przez przedstawic

Od nowego roku stawki podatku VAT na materiały budowlane wzrosły z 7 i 22 proc. do 8 i 23 proc. Tak wynika z najnowszego rozporządzenia Ministra Finansów z 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Obniżona stawka VAT będzie teraz stosowana tylko do robót konserwacyjnych. Niestety, ich definicja nie została jednak precyzyjnie określona.

– Granice interpretacji pomiędzy robotami konserwacyjnymi a remontem czy też zakres definicji budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym kształtować będą organy podatkowe w ramach swobodnej oceny dowodów oraz sądy administracyjne – tłumaczy Krzysztof Matysiewicz, lubelski doradca podatkowy. – Należy jednak zaznaczyć, że w przepisach nie ujęto robót budowlano-montażowych i remontów oraz dostaw obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, które były umieszczone w starym rozporządzeniu, z 24 grudnia 2009 r.

Roboty konserwacyjne

W myśl rozporządzenia, roboty konserwacyjne dotyczą utrzymania sprawności technicznej elementów budynku lub jego części inne niż remont. Obniżoną stawkę VAT będzie można stosować w odniesieniu do obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Nie należą do nich domki jednorodzinne o powierzchni przekraczającej 300 m kw i mieszkania większe niż 150 m kw.

– Jest jednak możliwość zastosowania obniżonej stawki VAT także w innej sytuacji. Roboty konserwacyjne mogą być wykonane również w obiektach budownictwa mieszkaniowego innego niż budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym. Jest jeden warunek: wartość towarów bez podatku, wchodzących w podstawę opodatkowania świadczenia robót, nie może przekroczyć 50 proc. tej podstawy – informuje Marta Szpakowska, rzecznik Izby Skarbowej w Lublinie.
Podział stawki VAT

A co zrobić, gdy mieszkanie lub domek jednorodzinny przekracza limity ujęte w społecznym programie mieszkaniowym?

– W przypadku, gdy nabywany nowy lokal mieszkalny będzie miał powierzchnię 190 m kw., wówczas w odniesieniu do 150 m kw. będzie miała zastosowanie stawka 8-proc., natomiast do pozostałych 40 m kw. stosuje się podstawową stawkę – 23 proc. – wyjaśnia Matysiewicz. – Podobnie zasada dzielenia stawki VAT dotyczyć będzie budynku mieszkalnego jednorodzinnego o powierzchni użytkowej przekraczającej 300 m kw.

Co na to producenci

Przedsiębiorcy działający w stolarce budowlanej nie boją się nowych przepisów.

– W tej branży zawsze jest ruch, więc nie musimy się obawiać, że z powodu podwyżki VAT-u będziemy mieć mniej klientów. Zwłaszcza, że jest możliwość korzystania z obniżonej stawki, wystarczy spełnić określone warunki – ocenia Jacek Jabłoński, właściciel firmy Expert Okna.

– Dostarczenie i montaż okien należy traktować na podstawie art. 41 ustawy jako remont, modernizację, termomodernizację czy też przebudowę budynku lub jego części. Pewne pole manewru może dawać także zaklasyfikowanie usługi jako prac konserwacyjnych – dodaje Piotr Nadolny, dyrektor handlowy w MS więcej niż OKNA, producenta stolarki.  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!