Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

7 stycznia 2004 r.
12:36
Edytuj ten wpis

Imperium kamienia

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
d Kamień, z pozoru zimny i trudny w obróbce, stał się niezwykle modny. I to zarówno w wersji luksusowej – marmur lub granit – jak i w wariancie rustykalnym, który polegać może na obudowaniu kominka zwykłymi otoczakami.
Kamień nadaje wnętrzu niepowtarzalny klimat i wyrafinowany wygląd. Coraz częściej sięgamy po niego i to nie tylko wtedy, gdy wykańczamy dom. Dodać on może smaku nawet niedużym wnętrzom w bloku, czy kamienicy. Może stanowić całą płaszczyznę albo może posłużyć do podkreślenia detalu, czy rozbicia monotonii powierzchni, wyłożonej innym materiałem. Bowiem każdy rodzaj kamienia doskonale komponuje się z płytkami ceramicznymi, szkłem, czy surowym tynkiem. Kamień wreszcie posłużyć nam może do nadania zupełnie innego wyglądu zapomnianemu meblowi – marmurowy blat może przywrócić życie staremu stolikowi, czy nocnej szafce.
Naturalny – znaczy zdrowy
Kamień, pochodzący z naturalnych źródeł, jest zdrowym materiałem – nie uczula, nie wydziela substancji toksycznych, nie emituje szkodliwego promieniowania i nie zanieczyszcza środowiska. Należy do nielicznych materiałów wykończeniowych, które można obrabiać i używać wielokrotnie. Pod wpływem temperatury kamień nie zmienia swoich właściwości i wyglądu. Jego niekwestionowaną zaletą jest trwałość. Dzięki dużej twardości i małej sprężystości jest odporny na zarysowania, pęknięcia i inne uszkodzenia. Jest praktycznie niezniszczalny, a ponadto pięknie się starzeje – spatynowany nabiera nowego wyrazu. O jego walorach estetycznych świadczy bogactwo kolorystyki, faktur i odcieni. Ta różnorodność zaprzecza opinii, jakoby był materiałem zimnym, surowym i szarym.
Pod stopami, przy kominku
Kamienną posadzkę możemy ułożyć prawie wszędzie. W dużych i małych pomieszczeniach, bez względu na ich styl. We wnętrzach stylowych podłoga z kamienia ułożona w klasyczny wzór może być jego podstawowym akcentem. Posadzka z gładkich, prostokątnych płyt polerowanego kamienia doskonale pasuje do nowoczesnego wnętrza.
Kamień stosuje się również w tzw. strefach przejściowych – na tarasach, podestach wejściowych, w ogrodach zimowych, przedsionkach i holach. Wyłożona kamieniem posadzka na styku domu i ogrodu może stworzyć wrażenie wzajemnego przenikania się wnętrza z ogrodem.
Kamień na posadzki stosuje się głównie z powodu jego walorów użytkowych. Jest trwały i łatwy do utrzymania w czystości. W strefach przejściowych należy wybrać kamień odporny na ścieranie i zarysowanie, ze względu na wnoszony z zewnątrz piasek. Wymagania te spełniają granit i łupek, mniej – marmur, trawertyn i piaskowiec.
Jednym z miejsce, gdzie w naturalny sposób uzasadnione jest wykorzystanie kamienia, jest kominek i jego otoczenie. W obudowie kominka kamień używany jest przede wszystkim dlatego, że jest niepalny i nie przenosi ognia, a pod jego wpływem nie zmienia swoich właściwości i koloru. Możemy użyć jednego rodzaju kamienia albo połączyć kilka rodzajów kolorów i faktur. Kamień, dzięki plastyczności i łatwości obróbki, daje możliwość budowania zarówno kominków stylowych, jak i nowoczesnych. Przepisy mówią, że posadzka w otoczeniu kominka powinna być wyłożona materiałem niepalnym. W tym przypadku kamień świetnie spełnia tę rolę. (an, e)
Podpis pod zdjęcie
Marmurowa posadzka nadaje wnętrzu elegancki charakter

Warto wiedzieć
Przyklejamy płytki kamienne
Do przyklejania płytek z marmurów naturalnych i syntetycznych, kamienia naturalnego oraz płytek z materiałów nasiąkliwych należy używać specjalnych zapraw, zawierających biały cement, które nie spowodują przebarwienia okładziny. Należy do nich na przykład zaprawa klejąca Atlas Karo. Jest to zaprawa produkowana na bazie białego cementu, przeznaczona do przyklejania płytek ściennych i podłogowych, charakteryzuje się zwiększoną elastycznością i przyczepnością. Może być stosowana na podłoża otynkowane, betonowe i jastrychy cementowe, a także w systemach ogrzewania podłogowego. Jest produktem mrozo- i wodoodpornym, dlatego można ją używać zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz budynku, stosując warstwę klejenia o grubości od 2 do 5 mm.
Drugim klejem, który możemy zastosować do klejenia płytek kamiennych we wnętrzach, jest między innymi zaprawa Atlas Bis. Jest to klej dyspersyjny, gotowy do bezpośredniego użycia – a więc wygodny w stosowaniu – występujący w postaci jednorodnej pasty. Charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami klejącymi i dużą elastycznością warstwy klejenia. Jest on przeznaczony do użycia na powierzchniach ścian wewnątrz budynków, na podłożu mineralnym, z płyt gipsowo-kartonowych i drewnopochodnych. Warstwa klejenia powinna mieć grubość od 2 do 8 mm.
W obu przypadkach, przed zastosowaniem zapraw klejowych, należy pamiętać o dokładnym przygotowaniu podłoża, zadbać o to, by było ono suche, wyrównane i dokładnie oczyszczone. W przypadku podłoży chłonnych należy zastosować emulsję gruntującą Uni-Grunt.
Jak zatem widać, nowoczesna chemia budowlana znacznie ułatwia prace z zastosowaniem kamienia naturalnego, przyspiesza je oraz gwarantuje długi czas użytkowania kamiennej okładziny. (e)
RAMKA
Elegancja w domu
Nie tylko na podłogi

Wśród naturalnych kamieni zdecydowanie króluje granit i marmur. Granit zawdzięcza swą popularność głównie bogatej gamie kolorów – od głębokiej czerni, poprzez wszystkie odcienie szarości, aż po perłową biel, a także łososiowy róż, wyblakłe beże, intensywne brązy, różne odcienie czerwieni, zieleni, beżu, żółci i fioletu. Jest materiałem nienasiąkliwym, dlatego można nim wykańczać ściany i podłogi nawet w pomieszczeniach narażonych na działanie wody i wilgoci. Łatwo go również utrzymać w czystości, jest odporny na działanie nawet agresywnych środków czyszczących. Granit łatwo poddaje się obróbce, dlatego dostępne są zarówno duże płyty, jak i małe o grubości 7-10 mm. Twardość i odporność na plamienie to cechy, które pozwalają stosować go na posadzki do wnętrz o dużym obciążeniu – do przedsionków, holi, kuchni.
* Marmur to półprzeźroczysty kamień, który zawsze był oznaką luksusu. Chętnie stosuje się go we wnętrzach, przede wszystkim ze względu na jego walory estetyczne, a szczególnie bogatą paletę barw – różnych odcieni bieli, żółtego, szarości, różu, czerwieni, brązu, zieleni, a także czerni. Po wypolerowaniu nie jest tak śliski, jak granit, dlatego można go kłaść na podłogi. Jednak nie należy go stosować w pomieszczeniach silnie eksploatowanych, gdyż ściera się, matowieje i pokrywa drobnymi rysami.
Inne kamienie, używane we wnętrzach, to: zbite wapienie, piaskowiec, łupek i trawertyn.
* Zbite wapienie występują w odcieniach chłodnych, tworząc jednolitą powierzchnię. Używamy ich głównie na posadzki do wnętrz nowoczesnych, ale także rustykalnych. Wszystkie wapienie wykorzystywane na podłogi powinny być zaimpregnowane.
* Piaskowiec jest twardszy od wapienia, ale porowaty i łatwo się plami. Często używa się go do obudowy kominków, rzadziej na ściany i posadzki, bo pokrywa się szarą, matową patyną.
* Łupek to kamień drogi. Wykorzystywany jest przede wszystkim na posadzki, ponieważ jest nienasiąkliwy, nieśliski i odporny na zużycie. Chropowata powierzchnia zapewnia mu dobrą przyczepność. Ze względu na efekt migoczącej powierzchni (zawiera kryształki miki i krzemionki) stosuje się go w pomieszczeniach reprezentacyjnych.
* Trawertyn to odmiana bardzo twardego wapienia o strukturze porowatej. Barwa jego zbliżona jest do bieli, wpadającej w jasny beż, z lekką domieszką kremową. Do łazienek nadaje się tylko po zabezpieczeniu otworów (zaszpachlowaniu kamieniarską masą kamienną), wypolerowaniu i zaimpregnowaniu powierzchni. (e)

Pozostałe informacje

2 w 1 czyli samochód, czyli podwójny strzał pograniczników w Hrebennem

2 w 1 czyli samochód, czyli podwójny strzał pograniczników w Hrebennem

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej odzyskali kolejny samochód. Tym razem zabezpieczono mercedesa, który miał przerobiony numer identyfikacyjny VIN. W kontrolowanym pojeździe ujawniono również zamontowane części, które pochodziły z poszukiwanego we Włoszech auta.

Jak wybrać idealną klatkę do treningu w domu – Przewodnik po half racks

Jak wybrać idealną klatkę do treningu w domu – Przewodnik po half racks

Zakup odpowiedniego sprzętu do treningu siłowego może być kluczowy dla efektywności ćwiczeń, a także bezpieczeństwa użytkownika. Half rack, czyli półotwarta klatka do ćwiczeń, stanowi popularny wybór wśród entuzjastów treningu domowego. Zaprojektowany z myślą o maksymalizacji funkcjonalności przy jednoczesnym ograniczeniu zajmowanego miejsca, half rack może być idealnym rozwiązaniem dla osób, które dysponują ograniczoną przestrzenią. W niniejszym przewodniku wyjaśnimy, na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnej klatki half rack do swojego domowego gymu.

Innowacje i technologie w rolnictwie: przyszłość zrównoważonej produkcji żywności

Innowacje i technologie w rolnictwie: przyszłość zrównoważonej produkcji żywności

Rolnictwo stoi na progu rewolucji technologicznej, która obiecuje przekształcić sposób, w jaki produkujemy żywność, czyniąc go bardziej zrównoważonym, efektywnym i przyjaznym dla środowiska. W dzisiejszych czasach, kiedy świat zmaga się z wyzwaniami takimi jak zmiany klimatyczne, wzrost populacji i ograniczone zasoby naturalne, innowacje technologiczne w rolnictwie mogą odegrać kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego dla przyszłych pokoleń.

Kancelaria adwokacka w Tczewie – jak znaleźć skuteczną pomoc prawną?

Kancelaria adwokacka w Tczewie – jak znaleźć skuteczną pomoc prawną?

Reprezentacja procesowa w wielu rodzajach spraw w tym: sprawy karne, sprawy gospodarcze, spadki, rozwody, podział majątku po rozwodzie, zasiedzenie, zachowki, sprawy rodzinne i wiele innych spraw cywilnych – wszystkie tego typu sprawy wymagają profesjonalnej pomocy prawnej. Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednią kancelarię adwokacką?

Znaleziono cztery 100-kilogramowe bomby. Trwa ewakuacja mieszkańców w rejonie ulic Sidorskiej i Kąpielowej w Białej Podlaskiej
WIDEO

Znaleziono cztery 100-kilogramowe bomby. Trwa ewakuacja mieszkańców w rejonie ulic Sidorskiej i Kąpielowej w Białej Podlaskiej

Podczas prac budowlanych prowadzonych przy ul. Sidorskiej 61 w Białej Podlaskiej zostały ujawnione niewybuchy. Są to cztery bomby lotnicze. Każda o masie blisko 100 kilogramów, długości od 80 do 100 cm i obwodzie ok. 50 cm. Obecnie saperzy usuwają niewybuchy.

Rozlicz PIT w Lublinie i zgarnij nagrody

Rozlicz PIT w Lublinie i zgarnij nagrody

Lubelski ratusz przypomina, że każdy kto rozliczy swój PIT w Lublinie może wygrać nagrody. Do wygrania między innymi samochód toyota yaris.

Wiedza nie clickbait – obalmy mity o szczepieniach - Diana Matejek z WSSE w Lublinie
Dzień Wschodzi
film

Wiedza nie clickbait – obalmy mity o szczepieniach - Diana Matejek z WSSE w Lublinie

Dopiero kwiecień, a już mamy więcej zachorowań na odrę, niż w całym zeszłym roku – alarmują specjaliści. Wiele chorób, które od kilku pokoleń nie były rozpoznawane przez lekarzy, znów dają o sobie znać. To efekt tego, że coraz więcej dzieci nie jest szczepionych w ramach obowiązkowego kalendarza szczepień ochronnych.

Lublin. Zmiany w kursach komunikacji miejskiej

Lublin. Zmiany w kursach komunikacji miejskiej

W związku z nadchodzącym długim weekendem majowym i sezonem wiosenno-letnim Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie wprowadza zmiany w rozkładach komunikacji miejskiej.

Daria Zawiałow gwiazdą lotniczej imprezy w Świdniku

Daria Zawiałow gwiazdą lotniczej imprezy w Świdniku

Już w połowie czerwca przed nami kolejna edycja Świdnik Air Festival. Organizatorzy powoli odsłaniają karty, pokazują kto wystąpi podczas tej dwudniowej imprezy.

"Załoga poczuła szarpnięcie". Incydent podczas lotu szkoleniowego

"Załoga poczuła szarpnięcie". Incydent podczas lotu szkoleniowego

Na terenie województwa lubelskiego doszło do incydentu podczas lotu szkoleniowego. Śmigłowiec zaczepił o linię energetyczną.

Doktorat honoris causa dla Viktora Korzuna. To on stworzył mapę pszenicy zwyczajnej
galeria

Doktorat honoris causa dla Viktora Korzuna. To on stworzył mapę pszenicy zwyczajnej

Pochodzący z Białorusi profesor Viktor Korzun, twórca pierwszej mapy genetycznej pszenicy zwyczajnej, otrzymał doktora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Co to jest Szyna CPM? Wszystko, co musisz wiedzieć

Co to jest Szyna CPM? Wszystko, co musisz wiedzieć

Szyna CPM, czyli Continuous Passive Motion, to specjalne urządzenie medyczne, które pomaga w leczeniu urazów stawów oraz po operacjach ortopedycznych. Może wydawać się skomplikowane, ale tak naprawdę jest to dość proste urządzenie, które ma za zadanie pomagać w powrocie do zdrowia.

Czym jest Buyer Persona? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Czym jest Buyer Persona? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Buyer persona to taki rodzaj fikcyjnej postaci, którą tworzysz, aby lepiej zrozumieć potrzeby i zachowania Twoich klientów. Może się wydawać to skomplikowane, ale tak naprawdę jest to narzędzie, które pomaga Ci lepiej dopasować swoje produkty lub usługi do oczekiwań klientów.

Oto sportowi stypendyści województwa lubelskiego (lista i zdjęcia)
Zdjęcia
galeria

Oto sportowi stypendyści województwa lubelskiego (lista i zdjęcia)

247 zawodniczek i zawodników z 50 klubów otrzymało stypendia sportowe województwa lubelskiego. Przez 9 miesięcy, od kwietnia do końca roku, w zależności od osiągniętych wyników otrzymywać będą od 150 zł do 1400 zł.

Szansa na kolejny odcinek S12 w Lubelskiem. Teraz ruch wojewody

Szansa na kolejny odcinek S12 w Lubelskiem. Teraz ruch wojewody

Wniosek o wydanie decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej jest już u wojewody. Jeżeli zostanie zaakceptowany, to będzie mogła ruszyć budowa drogi S12 Dorohucza – Chełm.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium