wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Dom

Inwestujemy w energię z nieba

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 marca 2008, 12:13
Autor: Marek Kliza

Woda grzana energią słoneczną albo prąd z nieba to bardzo zachęcająca perspektywa - tylko skąd wziąć na to pieniądze?

W Banku Ochrony Środowiska możesz zaciągnąć na taką inwestycję kredyt na bardzo korzystnych warunkach.

Bank Ochrony Środowiska udziela kredytów preferencyjnych na finansowanie inwestycji w zakresie odnawialnych źródeł energii z dopłatą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Starać się o niego mogą nie tylko osoby fizyczne, ale też np. wspólnoty mieszkaniowe.

Załatwienie kredytu nie jest trudne

choć, oczywiście, wymaga przedstawienia paru dokumentów.

Jednym z nich jest kosztorys na całość inwestycji z wyszczególnieniem robót wykonanych i do wykonania albo faktura na zakup i montaż kolektorów słonecznych lub modułów fotowoltaicznych. Trzeba też przedstawić dane techniczne kolektorów lub modułów, umowę z wykonawcą robót i zgłoszenie zamiaru wykonania inwestycji w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta, z potwierdzeniem o braku sprzeciwu na planowaną inwestycję.

- Maksymalna kwota kredytu, jaką można dostać, to 70 proc. kosztu przedsięwzięcia - informuje Krzysztof Gałan, główny ekolog oddziału Banku Ochrony Środowiska w Lublinie. - Obecnie jego oprocentowanie wynosi od 3,575 proc., jak na warunki rynkowe jest więc bardzo niskie. Resztę odsetek dopłaca Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

25 proc. premii

Pożyczek praktycznie na wszelkie przedsięwzięcia, w wyniku których następuje całkowita lub częściowa zmiana źródeł energii z konwencjonalnych na niekonwencjonalne, Bank Ochrony Środowiska udziela we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Mogą to również być kredyty m.in. na zakup i montaż kolektorów słonecznych oraz minielektrowni.

Maksymalna kwota kredytu może wynosić do 80 proc. kosztu przedsięwzięcia określonego w audycie. Resztę, tj. 20 proc., inwestor wyłożyć musi z własnej kieszeni. Oprocentowanie zależy od tego, kto pieniądze pożycza. Dla osób fizycznych jest to od 7,41 proc., dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych od 6,61 proc., zaś dla jednostek samorządu terytorialnego (gmin) od 5,95 proc., oczywiście w skali roku. Okres spłaty dla wszystkich wynosi 10 lat. Ale prawo do premii, która wynosi 25 proc. wykorzystanego kredytu, pożyczający ma już po zakończeniu realizacji zadania.

Można też przez firmę

Kto chce sobie oszczędzić wizyt w banku, może wziąć kredyt na zakup i montaż kolektorów słonecznych lub minielektrowni w firmie, która mu te urządzenia sprzedaje. W większości przypadków będzie to również kredyt w BOŚ, bowiem firmy te mają podpisane umowy z tym właśnie bankiem.

Oczywiście, można też wziąć pożyczkę gotówkową w każdym innym banku i przeznaczyć ją na taki właśnie cel, ale jej warunki na pewno nie będą już tak atrakcyjne jak te oferowane przez BOŚ.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
szejkindudi
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

szejkindudi
szejkindudi (26 marca 2008 o 22:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Piszcie o faktach, a nie o mitach.Adresaci są wymienieni w odwrotnej kolejności.Oferta jest
atrakcyjna przede wszystkim dla spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot.Koszty są mniej więcej stałe bez względu na wartość inwestycji. Za sam audyt zapłacimy co najmniej 2 tys. zł.
Dla osób prywatnych może być to atrakcyjna oferta, pod warunkiem, że są właścicielami
dużych powierzchni mieszkaniowych , i co za tym idzie, chcą poczynić duże inwestycje.
Poza tym trzeba się wykazać przed Bankiem bardzo wysokimi zarobkami, a wysokość oprocentowania dla osób prywatnych jest znacznie wyższa (nawet do 8 %).Przeciętny
zjadacz chleba musiałby do tej zabawy dołożyć, zatem nie ma sobie co głowy zawracać.
Pewna pracownica BOŚ nazwała rzecz po imieniu: jeśli idzie o osoby prywatne, jest to oferta dla bogatych.Pozdrawiam.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!