piątek, 23 lutego 2018 r.

Dom

Inwestycja na całe życie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 stycznia 2003, 13:56Najczęściej kupujemy mieszkanie raz, najwyżej dwa razy w życiu. Kiedy już uzbieramy pieniądze i podejmiemy decyzję, z reguły nie wiemy, jak się do tego zabrać. Kupić nowe czy używane? Korzystać z pomocy pośrednika czy szukać samemu?
Jeśli dysponujemy odpowiednimi funduszami nie mamy zbyt dużych problemów z kupnem wymarzonego M. Pozostaje nam tylko wybór czy zdecydujemy się na lokal z rynku pierwotnego czy wtórnego. Często jednak zakup czterech kątów wymaga zaciągnięcia kredytu. Po spłacie kredytu stajemy się pełnoprawnymi właścicielami nieruchomości, która dodatkowo w międzyczasie zyskuje na wartości.
Kupno M na rynku wtórnym natomiast pozwala na niższy wydatek w momencie zakupu, jed-nak po dodaniu kosztów poniesionych na remont (prace remontowe są często droższe niż nam się wydaje) najczęściej okazuje się, że wydaliśmy więcej niż na zakup nowego mieszkania. Dodat-kowo musimy też pogodzić się z niższym standardem mieszkania, klatki schodowej, windy, budynku czy podwórka.
Nowe mieszkanie to nowe technologie i nowsze materiały budowlane. Lepsze bezpieczeństwo, wygoda i komfort zamieszkania.
Niedaleko przystanku i daleko od ruchliwych ulic
Położenie upatrzonego M to jedno z ważniejszych kryteriów branych pod uwagę przy podej-mowaniu decyzji mieszkaniowych. Musimy ocenić dogodność lokalizacji w odniesieniu do miej-sca pracy, szkoły, uczelni, sklepów, czy środków komunikacji miejskiej. Sprawdźmy, jak umiej-scowione są obiekty handlowo - usługowe, ruchliwe ulice czy są przedszkola, parki, place zabaw Przyszłe miejsce zamieszkania najlepiej odwiedzić kilkakrotnie, w różnych porach i dniach tygo-dnia. Warto również sprawdzić w planach zagospodarowania przestrzennego czy w okolicy są planowane jeszcze inwestycje, które mogłyby radykalnie zmienić obecną sytuację.
Mieszkanie na miarę potrzeb
Zastanówmy się, ile potrzebujemy pomieszczeń i jakiej wielkości. Rozważmy czy nasze po-trzeby lepiej zaspokoi duży lokal dający poczucie większego komfortu, lecz wymagający więk-szych funduszy zakupu i utrzymania czy mieszkanie mniejsze, które wraz z poprawą naszej sytu-acji materialnej zamienimy na większe.
Poczucie bezpieczeństwa
Bardzo ważna jest opinia na temat okolicy i dotychczasowych mieszkańców. Po zapadnięciu zmroku powinniśmy mieć możliwość bezpiecznego powrotu do domu. Należy też zwrócić uwagę na uciążliwość sąsiadujących ulic, zwłaszcza przy małych dzieciach. Sprawdźmy czy mieszkanie wyposażone jest w zabezpieczenia mechaniczne, instalację alarmową czy też ochronę przeciwpo-żarową.
Komfort
Oceńmy także technologię i materiały budowlane, jakie zostały wykorzystane do budowy przy-szłego M. Z kiepskich materiałów nie można zbudować dobrego mieszkania. Bardziej komforto-wo mieszka się w budynku o ścianach ceramicznych niż żelbetowych (ze względu na lepsze „oddychanie” i akumulację cieplną). Często zwracamy też uwagę na zbyt akustyczne ściany. Sprawdźmy czy budujący stosuje odpowiedniej grubości ściany i atestowane materiały. Jeśli nie, to mieszkanie może nie spełniać norm akustycznych i być zbyt głośne.
Oszczędnie i taniej
Coraz częściej w budownictwie stosowane są rozwiązania ograniczające zużycie energii ciepl-nej oraz obniżające koszty eksploatacji. Na energooszczędność mają wpływ materiały budowlane o ponadnormatywnych współczynnikach przenikalności cieplnej (dotyczy głównie ścian, okien i dachu). Dodatkowo także automatyka pogodowa (system regulujący pracę kotłowni lub węzła cieplnego w zależności od temperatury zewnętrznej), liczniki ciepła (osobne dla każdego miesz-kania), regulacja temperatury (niezależna w poszczególnych pomieszczeniach mieszkania). (ELLE)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!