sobota, 24 lutego 2018 r.

Dom

Jak kupić działkę żeby uniknąć wpadki

  Edytuj ten wpis

Przeglądasz ogłoszenia prasowe. Znajdujesz piękną działkę. Kupujesz i... zaczynają się schody.

Bo nie ma drogi dojazdowej, ciężko doprowadzić media
a z księgi wieczystej wynika, że ziemia jest zadłużona. By uniknąć takich niespodzianek należy dokładnie wszystko sprawdzić przed podpisaniem umowy.

Metraż przyszłego domu, parametry techniczne oraz możliwości zagospodarowania terenu zielonego wokół budynku, zależą od wielkości i kształtu działki budowlanej. O jej atrakcyjności, oprócz lokalizacji, świadczy również korzystne ukształtowanie terenu i położenie względem stron świata, jakość dróg dojazdowych, otoczenie, a także sąsiedztwo. Każdy z tych elementów ma wpływ na ostateczną cenę ziemi.

Sprawdź zanim kupisz

Trzeba pamiętać, że nie wszystkie działki można przeznaczyć pod budowę domów jednorodzinnych. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupu ziemi należy sprawdzić, czy działka ujęta jest w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, nie jest zadłużona i kto jest jej prawnym właścicielem. Warto też wiedzieć, czy jest to działka rolna czy budowlana oraz czy istnieją ograniczenia związane z jej zabudową. Niezwykle ważny jest również dostęp do drogi publicznej i mediów (wody, kanalizacji, energii elektrycznej i cieplnej).
Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego (MPZP) dostępne są w wydziałach architektury poszczególnych urzędów gmin i miast. To pierwsze miejsce, w które należy się udać, by sprawdzić czy ziemia, jaką chcemy kupić jest przeznaczona pod zabudowę.
- Plany zagospodarowania pozwalają określić m.in. charakter działki, możliwą wysokość i wielkość zabudowy oraz przeznaczenie terenów sąsiednich. Prawnego właściciela ziemi i informacje czy działka jest zadłużona ustalimy z księgi wieczystej, która znajduje się z sądzie rejonowym. Z dokumentów tych dowiemy się przede wszystkim, czy działka nie jest obciążona hipoteką - mówi Wojciech Rutowicz z firmy ES POLSKA.

Gdy nie ma planu

W przypadku, gdy działka znajduje się na terenie, który nie posiada miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego należy sprawdzić czy możliwe jest szybkie uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (WZiZT).
Istnieje również możliwość wybudowania domu jednorodzinnego na działce rolnej. Trzeba jedynie sprawdzić czy studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego przewiduje na tym terenie funkcję mieszkaniową.

Lepsza uzbrojona

Najlepiej, kiedy wybierzemy działkę uzbrojoną, czyli z doprowadzoną już wodą, prądem, kanalizacją i gazem. Unikniemy wtedy wielu formalności oraz dodatkowych kosztów i będziemy mogli szybko rozpocząć budowę domu. W przypadku, gdy zdecydujemy się na działkę nieuzbrojoną, będziemy musieli przygotować się na to, że formalności w gminie i u dostawcy mediów mogą na pewien czas wstrzymać uzyskanie pozwolenia na budowę.
- Umowa sprzedaży działki budowlanej będzie ważna, jeżeli zostanie sporządzona w formie aktu notarialnego przy obecności wszystkich stron: sprzedającego i kupującego. Istotne jest, by wszyscy współwłaściciele ziemi widnieli w umowie. Oprócz kosztów notarialnych trzeba założyć, że poniesiemy wydatki na opłaty skarbowe oraz podatek - dodaje Wojciech Rutowicz.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!