sobota, 20 stycznia 2018 r.

Dom

Jak murować z Silki, aby było tanio?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 czerwca 2002, 20:15

Niewiele osób stać na kupno domu. Wielu z nas obawia się dużych kosztów, jakie może pochłonąć samodzielna budowa własnego domu. O zakupie materiałów budowlanych coraz częściej decyduje ich cena. Jednak ograniczenie wydatków na wybudowanie mieszkania nie musi wiązać się od razu z rezygnacją z wysokiej jakość

Tani materiał
Cegły i bloki wapienno-piaskowe Silka to zdrowy i tani materiał budowlany. Surowce wykorzystywane do ich produkcji i prosta technologia decydują o tym, że Silka jest materiałem konkurencyjnym cenowo. Bloczki systemu Silka M produkowane są w pięciu grubościach: 8, 12, 15, 18, 24 cm. W obrębie każdego z nich można wyróżnić elementy podstawowe posiadające z jednej strony pióro, a z drugiej wpust. Takie kształty bloczków uniemożliwiają przesuwanie się elementów względem siebie w obrębie jednej warstwy oraz pozwalają na murowanie bez pionowej spoiny, a jedynie z uwzględnieniem tradycyjnej spoiny poziomej. Bardzo duża dokładność wymiarowa (poniżej 1 mm) umożliwia zastosowanie cienkich tynków strukturalnych lub wręcz gładzi gipsowych do wykończenia ścian wewnętrznych, co znacznie potania koszt całego domu. Zastosowanie systemu Silka M umożliwia wznoszenie każdego rodzaju ścian, od nośnych dla 100-piętrowych budynków po ścianki działowe.
Zalecenia ogólne
Sposób murowania bloczków wapienno-piaskowych jest bardzo zbliżony do tradycyjnego. Najważniejsze jest dokładne ułożenie pierwszej warstwy. Aby wszystkie warstwy bloczków były wymurowane równo, konieczne jest poziomowanie na bieżąco każdego bloczka lub murowanie metodą układania „pod sznurek”. Dzięki temu rozwiązaniu murowanie ścian trwa znacznie szybciej, a co za tym idzie ograniczamy zużycie zaprawy o 50 proc. w odniesieniu do zaprawy tradycyjnej bez wykorzystywania spoiny pionowej i średnio 20 proc. w odniesieniu do cienkospoinowej (warstwa kleju ma tylko 2 mm grubości).
Ściany zewnętrzne
Zadaniem ścian zewnętrznych budynku jest oddzielenie wnętrza mieszkania od niekorzystnych wpływów atmosferycznych i otoczenia zewnętrznego, a także przenoszenie na fundamentach obciążeń od murów z wyższych kondygnacji, stropów, dachu, itp. Ściany zewnętrzne z Silki projektuje się jako ściany dwuwarstwowe lub trójwarstwowe szczelinowe.
Mur dwuwarstwowy
Technologia wykonania muru dwuwarstwowego nie jest skomplikowana. Po wymurowaniu ścian według zaleceń ogólnych, na mur nanosi się warstwy izolacji termicznej. Z uwagi na wysoką przepuszczalność pary wodnej poleca się stosowanie wełny mineralnej. Kolejnymi warstwami nanoszonymi są: warstwy zaprawy klejowej do wełny mineralnej, wełna mineralna mocowana do muru, warstwa zbrojna złożona z zaprawy klejowej z zatopioną w niej siatką z włókna szklanego, warstwa gruntująca, właściwa warstwa tynku (szlachetny, mineralny).
Mur trójwarstwowy
Technologia muru trójwarstwowego jest bardziej skomplikowana i wymaga od wykonawcy dużej dokładności. Podczas murowania ścian z Silki, w murze mocuje się kotwy murarskie ze stali nierdzewnej. Rozmieszcza się je równomiernie i przemiennie na całej powierzchni ściany w ilości 4 sztuk na 1 mkw. ściany. Na kotwy nabija się płyty z miękkiej wełny mineralnej, dociskając je do muru krążkami dociskowymi.
Ostatnią warstwą w murze trójwarstwowym jest warstwa elewacyjna (np. z Silki Skalistej), którą muruje się z zachowaniem pustki wentylacyjnej o szerokości 2–3 cm. Warstwę elewacyjną kładzie się zawsze na zaprawie tradycyjnej 10 mm, wypełniając spoiny poziome i pionowe. Należy również pamiętać o puszkach wentylacyjnych, które wkłada się w spoiny pierwszej i ostatniej warstwy muru elewacyjnego. Warstwa elewacyjna muru trójwarstwowego musi być na końcu zaimpregnowana, aby uchronić elewację przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych. Tak zabezpieczona elewacja posiada właściwości samooczyszczające (deszcz zmywa kurz czy ewentualne zabrudzenia).

Koszt cegieł wapienno-piaskowych Silka na wybudowanie domu jednorodzinnego o powierzchni 150 mkw. wyniesie ok. 12 tys. zł.
Za wykonanie 1 mkw. muru szczelinowego o grubości 42 cm, którego współczynnik przenikania ciepła U wynosi 0,29 W/mkw. K, razem z materiałem zapłacimy ok. 244 zł. Zaś za wykonanie muru dwuwarstwowego o grubości 30 cm, którego współczynnik przenikania U wynosi 0,28 W/mkw. K, razem z materiałem zapłacimy ok. 185 zł.

Prace wykończeniowe
Ściany z Silki można wykończyć na wiele sposobów. Z uwagi na dużą dokładność sprawdzają się takie techniki jak: fugowanie, impregnacja, malowanie lub tynkowanie. Do pokrywania murów nadają się wszystkie rodzaje powłok i technik malarskich. Malowanie ścian może odbyć się bezpośrednio po zagruntowaniu, ponieważ bloczki z Silki nie wymagają uprzedniego wygładzania. Najlepiej stosować farby odznaczające się wysoką przepuszczalnością pary wodnej (mineralne, silikonowe), które w pełni pozwolą wykorzystać hydroregulacyjne właściwości Silki.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!