poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Dom

Jak się postarasz, tak Ci urośnie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 kwietnia 2009, 16:56

Dla właścicieli ogrodów i działek wiosna to bardzo pracowita pora roku.

Każdy przecież chce, aby jego robota przyniosła oczekiwane rezultaty, a rośliny, które pielęgnuje były zdrowe, silne i - przede wszystkim - piękne. Co zrobić, żeby osiągnąć zamierzony cel?


Trzeba być konsekwentnym i spełnić kilka podstawowych warunków.
* Jeśli na przedwiośniu zadbaliśmy o przycięcie krzewów ozdobnych, odcięliśmy zeszłoroczne kwiatostany wrzosów, zaschnięte części nadziemnych bylin, to już jest duża szansa, że ogród będzie cieszył nasze oczy przez wiele najbliższych miesięcy.


*( Wielu działkowców stawia obecnie na trawniki pozbywając się większości krzewów i drzew. W ten sposób hodowcy unikają mnóstwa pracy związanej z pielęgnacją roślin.


Pamiętajmy jednak, że i o murawę należy odpowiednio zadbać. Jeżeli jesienią nie zagrabiliśmy opadłych liści, a na przedwiośniu też zabrakło nam na to czasu, to już ostatni moment na porządki. I na dosianie trawy w miejscach, gdzie wygniła.


* Większość z nas po sezonie letnim opróżnia oczka i inne zbiorniki. Przed ponownym ich napełnieniem trzeba usunąć z nich zaschnięte resztki roślin, a gatunki hodowane od kilku lat odmłodzić.


Wyjmujemy w tym celu silnie rozrośnięte rośliny. Następnie kępy pałki wodnej, grzybieni, mozgi dzielimy i kilka w ten sposób uzyskanych części ponownie wkładamy na dawne miejsce.


Zadbajmy też o to, aby rośliny ekspansywne, takie jak sitowie i tatarak, nie zagłuszyły w trakcie wegetacji innych, sąsiadujących gatunków. Należy zmniejszyć wielkość kęp, wykopując ich zewnętrzne fragmenty. "Oczko” powinno być wyposażone w filtry i pompy instalacji wodnej.


* Ogródkowa flora potrzebuje odpowiedniego nawozu. W pierwszej kolejności dostarczamy składników pokarmowych roślinom cebulowym, bo jest to okres, w którym zaczynają rosnąć.


Nawozimy je saletrą amonową, sypiąc około 10-15 g na metr kwadratowy. Substancja dobrze rozpuszcza się w wodzie. Warto więc podlać grządki po wprowadzeniu nawozu.

Później, po mniej więcej trzech tygodniach, podobną dawkę, tym razem nawozu wieloskładnikowego, mieszamy z ziemią i dostarczamy naszym roślinkom. Nawóz wieloskładnikowy dostarczamy też krzewom ozdobnym.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!