sobota, 17 marca 2018 r.

Dom

Jak wybrać dobry projekt domu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 marca 2009, 15:22

Na pytania czytelników odpowiada Monika Lisowska-Łętocha, dyrektor Pracowni Projektowej w ARCHON+

Planuję budowę domu i mam kilka pomysłów na to, jak powinien wyglądać. Czy kupując gotowy projekt, będę miał możliwość dostosowania go do swoich potrzeb?


- Panuje przekonanie, że projekt gotowy to projekt zamknięty. Taki, w który nie ma możliwości ingerowania. Nic bardziej mylnego - projekty można modyfikować w ramach adaptacji.


Drobne zmiany, takie jak przesunięcie okien lub drzwi, można łatwo wprowadzić i zwykle nie wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Większe zmiany, oczywiście, są także możliwe - klienci często dostosowują projekty do swoich indywidualnych potrzeb: łączą pokoje, otwierają kuchnie, wygospodarowują garderobę bądź dodatkowe pomieszczenie gospodarcze.


Moje doświadczenie pokazuje, że o wiele szybciej sprostać wyobrażeniom i wysokim wymaganiom klientów, kiedy wybór rozpoczyna się od projektu, który już istnieje. Jest on doskonałym punktem wyjścia.


Dlaczego warto kupić gotowy projekt domu?


- Wybierając projekt gotowy, mamy gwarancję jakości, kupujemy sprawdzone rozwiązania (niejednokrotnie mamy możliwość zobaczenia już zrealizowanych projektów), które są efektem wieloletnich doświadczeń całego zespołu specjalistów - nie tylko architektów, ale także osób, które nadzorują późniejsze wykonawstwo.


Poza ceną i czasem za projektem gotowym przemawia zakres opracowania dokumentacji - biura specjalizujące się w projektowaniu domów typowych doskonalą i wzbogacają dokumentację, by inwestor nie tylko bez problemu uzyskał pozwolenie na budowę, ale również sprawnie i tanio zrealizował inwestycję.


Realistyczne wizualizacje i czytelnie pokazane rzuty kondygnacji pozwalają na tym etapie wyobrazić sobie swój dom, a dzięki podanym kosztom realizacji skonfrontować swoje marzenia z dostępnymi środkami finansowymi.


Chcę się spotkać z architektem, aby porozmawiać o wyborze projektu. Jak do tego spotkania dobrze się przygotować? Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie projektu domu?


- Jeżeli posiadamy działkę, to z jej lokalizacji już wynikają konkretne wytyczne, którym musi odpowiadać nasz dom.


Należy w urzędzie gminy uzyskać aktualny wypis z planu zagospodarowania przestrzennego, w dokumencie tym będziemy mieli określonych szereg parametrów dotyczących zabudowy naszej działki - np. wysokość domu, rodzaj i kąt nachylenia dachu, maksymalną powierzchnię zabudowy. Są to wiążące i nieprzekraczalne parametry.


Następnym krokiem jest określenie ograniczeń wynikających z wielkości działki, lokalizacji względem stron świata, ukształtowania topograficznego (np. stok), sąsiedztwa.


Trzecia grupa uwarunkowań to ta wynikająca już z naszych indywidualnych preferencji i potrzeb. Przede wszystkim proponuję odpowiedzieć sobie na kilka prostych pytań, dzięki którym będziemy bliżej wyboru odpowiedniego projektu:


* Ile osób zamieszka w domu? A może w przyszłości chcą Państwo, zamieszkać z rodzicami?
* Ile sypialni jest Państwu niezbędnych, ile łazienek i pozostałych pomieszczeń?
* Jakiej wysokości środki chcecie Państwo przeznaczyć na inwestycję.

Żródło: ARCHON+


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!