czwartek, 22 lutego 2018 r.

Dom

Może być płaski lub spadzisty, prosty albo skomplikowany, z lekką bądź solidną konstrukcją więźby - od rodzaju dachu zależy wybór pokrycia.

Podpowiadamy, które będą odpowiednie dla Twojego domu.

Ważny jest kąt nachylenia połaci dachowych, czyli spadek dachu. Dach płaski wymaga lżejszych materiałów niż spadzisty, skomplikowany lepiej pokrywać materiałem składającym się z mniejszych elementów.

Konstrukcja dachu

Materiały stosowane do pokrycia dachu mają różny ciężar. Metr kwadratowy dachówki ceramicznej może ważyć nawet 75 kg, a dachówki bitumicznej 15 kg. Dlatego do każdego z materiałów należy dobrać odpowiednią konstrukcję więźby. Ta pod ciężkie pokrycie musi być bardziej wytrzymała - krokwie muszą mieć większe przekroje i być gęściej rozstawione
Znaczenie ma także rodzaj płaszczyzny dachu. Proste można pokrywać materiałem w płytach (np. płyty bitumiczne, blacha), ale już te skomplikowane z załamaniami i lukarnami wymagają materiału o małych rozmiarach (dachówka ceramiczna, cementowa, łupek). Warto wziąć pod uwagę fakt, że niezależnie od wybranego materiału, dach o skomplikowanym kształcie będzie droższy - nie tylko dlatego, że pozostanie spora ilość odpadów, ale również potrzebnych będzie więcej elementów uzupełniających (kalenicowych, wentylacyjnych i innych).

Materiały bitumiczne

Do wyboru są dachówki i faliste płyty bitumiczne. Dachówka bitumiczna (inaczej gont bitumiczny) przypomina płaskie dachówki tradycyjne. Plusem jest mały ciężar oraz prosty sposób układania. Ponieważ materiał jest miękki, łatwy do wygięcia i przycięcia, ten rodzaj dachówki nadaje się do układania na skomplikowanych, łamanych dachach. Pokrycie z dachówki bitumicznej jest lekkie: 1 mkw. waży od 8 do 15 kg.
Płyty bitumiczne to sprasowane włókna organiczne - na przykład celuloza - nasączone masą bitumiczną. Płyty pokryte są powłoką z żywicy polimerowej lub akrylowo-winylowej. Jest to pokrycie odporne na promieniowanie słoneczne i czynniki atmosferyczne. Płyty bitumiczne sprawdzą się na dachach o prostej konstrukcji. Pokrycie jest lekkie:
1 mkw. waży około 3 kg.

Ceramika czy cement?

Dachówka ceramiczna to materiał pasujący do domów w tradycyjnym stylu. Ze względu na duży ciężar wymaga solidnej więźby dachowej, ale małe wymiary dachówki pozwalają na układanie na bardzo skomplikowanych dachach. Kolejny plus to łatwa wymiana uszkodzonych elementów - na nowe zamienia się pojedyncze dachówki. Pokrycie z dachówek ceramicznych jest ciężkie: 1 mkw. waży od 47 do 75 kg.
Dachówki cementowe do złudzenia przypominają ceramiczne. Plus to niższa cena, ale jest to pokrycie równie ciężkie co dachówka ceramiczna:
1 mkw. waży od 36 do 70 kg. Kolejnym materiałem cementowym są płytki i faliste płyty włóknisto-cementowe. Produkuje się je z cementu, wody, wypełniaczy mineralnych oraz włókien: celulozowych i polipropylowinylowych, wierzchnia warstwa jest barwiona i pokrywana powłoką akrylową. Jest to pokrycie dość lekkie:
1 mkw. waży od 13 do 20 kg.

Blacha i papa

Na rynku dostępne są blachy o rozmaicie profilowanej powierzchni: płaskie, trapezowe lub dachówkowe (blachodachówki). Blacha - najczęściej stalowa ocynkowana - sprzedawana jest w arkuszach lub taśmach. Pokrycie z blachy jest lekkie: 1 mkw. waży od 2 do 15 kg.
Papa najczęściej jest stosowana do remontu starych dachów. Używana jest także do wstępnego krycia dachów spadzistych. Pokrycie z papy jest bardzo lekkie: 1 mkw. waży od 4 do 6 kg.

Gont, łupek i strzecha

Gonty wykonuje się z drewna sosnowego, świerkowego lub jodłowego. Nadają się do krycia dachów o skomplikowanym kształcie. Jest to pokrycie dosyć ciężkie: 1 mkw. waży od 15 do 35 kg.
Łupek naturalny jest ciętą i rozwarstwianą na niewielkie płytki skałą osadową. Może mieć różne kształty: prostokątne, łukowe, łuskowe lub ośmiokątne. Sprawdza się na skomplikowanych dachach, ale wymaga wzmocnionej konstrukcji więźby: 1 mkw. pokrycia z łupka waży od 25 do 35 kg.
Strzecha jest wykonywana z trzciny, słomy lub z trudno palnych tworzyw sztucznych, nadaje się na skomplikowane dachy. Strzecha naturalna jest materiałem ciężkim - 1 mkw. waży około 75 kg.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!